در این مقاله به بررسی مهارت های معماری و مهارت های ارتباطی یک معمار میپردازیم.
در فیلم ها می بینیم که ساختمان ها با قدرت جادویی بالا می روند و ساخته می شوند: معمار طرحی را روی بطری نوشابه رسم می کند، و در سکانس بعد مراسم افتتاحیه را می بینیم. اما همانطور که معماران حقیقی می دانند، این امری خیالی است! فرآیند طراحی واقعی یک ساختمان بسیار طولانی، دشوار و پیچیده است. این امر نیازمند تیم متنوعی شامل سرمایه گذاران، معماران، مهندسین، پیمانکاران و مشتریان است تا از طرح اولیه به یک محصول نهایی تبدیل شود.

اما در این میان مساله ای وجود دارد: معماران در فرآیند طراحی، از جنبه ی “زمان” بسیار تحت فشار قرار می گیرند. بنابراین آن ها زمان اضافی ای برای تقویت مهارت ها و توانمندی های ارتباطیشان ندارند. و یا شاید معتقد باشند که توافق نامه های تکمیل پروژه(IPD) نیاز آن ها را رفع می کند. به هرحال، ارتباط و همکاری هنوز هم برای تضمین این نکته که هیچ چیز و هیچ کس در این فرآیندها از دست نمی رود، اموری حیاتی هستند.

شرکت Midsize Minneapolis firm ESG Architects همکاری در هر مرحله را همراه با ارائه ی پروژه های محلی، تجاری در سراسر آمریکا پرورش می دهد. به گفته ی موسس سرمایه گذار، مارک سونسون، پس از از دست دادن بیش از دو سوم نیروی کاری خود در طول رکود سال 2007 تا 2009، اکنون حتی بیشتر از قبل کارمند دارد (در حال حاضر 106 کارمند). در حالی که بهره وری آن بیش از 35 درصد است.

دلیل؟ در اختیار داشتن ابزارهای مناسب برای ایجاد یک سیستم عظیم همکاری و بازخورد. در اینجا دیو اگبرت از AIA، مایک انجل طراح از AIA و سونسن ، شش نکته برای ساخت و ارتقای توانمندی های ارتباطی معمارها را بیان کرده اند.

رسمی آغاز کنید

ارتباط موثر از طریق یک گفت و گوی رسمی آغاز می شود. چه یک مکالمه ی تلفنی دوستانه باشد، یا یک جلسه کوتاه و یا یک طرح سریع روی یک دستمال کاغذی( یا در iPad)، ارتباط از طریق یک مکالمه آغاز می شود. سونسون می گوید:”با درنظر گرفتن یک پروژه ی جدید احتمالی، ما مکالمه را به صورت رسمی آغاز می کنیم تا امکان سنجی کنیم. این امر گاهی برای مدت طولانی حتی یک سال یا دوسال ادامه خواهد داشت.”

برای یک مشتری جدید، ایجاد این روابط، روابط متقابل و چهره به چهره را افزایش می دهد. سونسون می گوید: ” مهم ترین چیز در یک رابطه ی جدید صرف زمان طولانی با هم در یک اتاق، ایجاد اعتماد و ارتباطی است که افراد را برای ادامه همکاری علاقه مند کند.”

یک فرد را به عنوان مسئول مرکزی ارتباطات اختصاص دهید

وقتی پروژه ای درحال انجام است، ESG یک تیم تشکیل می دهد: یک مدیر، مدیر پروژه، و سایر معمارها، طراحان و مشاوران. یک فرد، به طور معمول معمار پروزه، به عنوان مسئول مرکزی ارتباطات تعیین می شود که از طریق او، به روزرسانی ها، بازخوردها و اطلاعیه ها بین سرمایه گذاران جریان می یابد.

سونسون می گوید: “معمار پروژه در یک زمان تنها یک یا دو پروژه در دست دارد. او می تواند بر روی هماهنگی بین اعضای تیم و مشاوران تمرکز کند چرا که پروزه ی دیگری ندارد که با آن درگیر باشد. تعدادی از معماران پروژه ی ما سهامدار هستند و بسیاری از مدیران پروژه ارشد هستند. معماران قوی پروژه ،دارای تخصص های Autodesk Revit هستند و اطلاعات خوبی از کدها و نحوه ی ساخت ساختمان ها دارند.”

بر روی ماموریت پروژه، اهداف مشترک، تایم لاین و وظایف توافق کنید

EGS بر رویکرد همکاری کار با مشاوران که گروهی از سهام داران را در فرآیند طراحی گردهم می آورد، تاکید دارد. توافقنامه های IPD یکی از راهکارهای رسمی سازی پروژه است، اما با توافق نوشته شده یا بدون آن، تیم های ESG تضمین می کنند که هردو ماموریت و اهداف هر پروژه را می دانند و بر آن توافق دارند.

سونسون می گوید: “جهت توافق بر ماموریت پروژه، ما معمولا جلسات همکاری با توسعه دهنده و پیمانکار داریم. این برای افرادی که برای بار اول با هم کار می کنند مفید است.”

جلسات منظم داشته باشید و صورت جلسه تهیه کنید

وقتی تیم شکل می گیرد و پروزه آغاز می شود، ESG جلسات منظم-معمولا هفتگی- برگزار می کند. یک نفر صورت جلسه تهیه می کند و آن ها را منتظر می کند تا درباره آنچه گفته شده و بر آن توافق شده است سوتفاهم ایجاد نشود.

به گفته سونسون:” تقریبا تمام پروژه ها یک جلسه هفتگی تیم طراحی دارند. این یک استراتژی کاربردی است که در نتیجه ی آن هرکسی هرهفته به صورت منظم تعهدات خود را می داند. در آغاز، ما به جلسات چهره به چهره زیادی احتیاج داریم، اما پس از آن، جلسات و کنفرانس های ویدئویی هم به خوبی عمل می کنند. مشتریان ما در ماه یک روز یا دو روز برای جلسات حضوری به دفتر ما می آیند. ما همواره می توانیم جلسات ویژه را اضافه کنیم.”

موعدهای تحویل را سرسختانه انتخاب کنید

همراه با جلسات منظم، تکالیفی هم وجود دارد. سونسون می گوید:” ما نمودار مسیر بحرانی را ایجاد می کنیم که نشان می دهد چه موقع کارها باید انجام شوند، و سپس آن را با طرح کلی پیمانکار روبه رو می کنیم.”

اگر همه ی افراد از ابتدا بر سر کار خود باشند، تکالیف به صورت منظم طبق برنامه پایه انجام می شود و احتمال بیشتری وجود دارد که پروژه طبق برنامه و بودجه ی برنامه ریزی شده پیش رود.

اگبرت می گوید:” وقتی تصمیم خاصی در طراحی مدنظر باشد، من برای آن موعدی تعیین می کنم که مشخص می کند ما باید نتیجه را در تاریخ خاصی داشته باشیم. هر تصمیم طراحی هرچیز دیگری را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین ما می توانیم در مسیر خود حرکت کنیم.”

قدرت تکنولوژی

بدون اغراق، فناوری BIM تا به حال تاثیر انقلابی ای بر ESG داشته است. به خصوص انطباق با Revit که شرکت طی پنج سال اخیر از اتوکد به آن انتقال داده است. توسط BIM، ESG می تواند سریعتر کار کند و تصاویری ایجاد کند که کارشان را بهتر نمایش دهد. اگبرت می گوید: “اکنون ما برای ارتباطات و ایجاد تغییرات بسیار کارآمدتر هستیم. شما می توانید دیدگاه های متفاوتی را اعمال کنید. می توانید اطلاعات یکسانی را با روش های مختلف گرافیکی نمایش دهید. شیوه اجرای کارها تغییر کرده است.”

در عین حال، ESG از روش های سنتی هم رها شده است. سونسون هر روز با دست طراحی می کند، اما به دنبال راه هایی برای ترکیب سنت و فناوری است. مایک انجل برای اداره بهتر فرآیند کار، کلاس های مختلفی را در زمینه ارتقای برنامه های طراحی با Revit( مثلا FormIt360) آموزش داده است.

برای انجل، تکنولوژی بیشتر از کمک در برقراری ارتباط، به ساخت و پایداری روابط کمک می کند. اما برای اطمینان از اینکه این اعتماد نمی شکند، سونسون می گوید که ترکیب ارتباط، همکاری، و BIM در ارتباط با هم به عنوان ضمانتی برای پروژه است تا بدون مشکل پیش برود. BIM مسئول کاهش شدید مناقشات و خطاهای احتمالی است.

و این بدان معنا است که معماران می توانند به مراسم افتتاحیه فکر کنند، درست همانطور که در فیلم ها می بینیم.

در این مقاله با معرفی 6 گام برای ایجاد مهارت های ارتباطی قوی تر در معمارها و مهارت های معماری همراه شما بودیم ، امیدواریم از مطلب فوق بهره کافی را برده باشید و برای مطالعه مطالب بیشتر در همین حوزه میتوانید به بخش مقالات آموزشی در وبسایت طراح شید مراجعه کنید.