همانطور که می‌دانید یکی از اصول اولیه یادگیری اسکچاپ در هر حوزه ای دسترسی به منابع معتبر و به روز دنیا می‌باشد. در همین راستا سایت طراح شید اقدام به معرفی کتاب‌های به روز در حوزه طراحی با انواع نرم افزارهای موجود در بازار نموده است. در این مقاله قصد داریم به صورت خلاصه یکی از کتاب‌های حوزه طراحی معماری یعنی کتاب ” Architectural Design with SketchUp ” نوشته Alex Schreyer را خدمت شما کاربران عزیز معرفی نماییم.

در نسخه نخست این کتاب نویسنده چیزهای زیادی در مورد Sketchup’s 3D Basecamp و برخی از افزونه های جدید Sketchup ارائه کرده است. با انتشار ورژن جدید نرم افزار Sketchup نسخه دوم کتاب نیز به روز رسانی و منتشر شد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت Sketchup نسخه های به روز شده نرم افزار را از ابتدا تا آخرین ورژن دریافت کنید.

SketchUp

و اما در مورد کتاب : همانند تیم نرم افزاری Sketchup این کتاب نیز شعار یکسانی دارد؛” برای همه باشد “. این کتاب برای معماری و همه نوع طراحی بسیار مفید است. در این کتاب موضوعات مختلفی وجود دارد؛ اعمال و شکل دادن به textureها، تسلط بر مؤلفه ها، افزونه ها، رندر و غیره. همه این‌ها برای همه افراد مفید هستند.

SketchUp

این کتاب، به دنبال آموزش ابتدایی نیست، بلکه اطلاعات بسیار مهمی برای کاربران Sketchup دارد. البته برای مبتدیان یک فصل به نام Sketchup refresher در نظر گرفته شده است. این کتاب برای بررسی اصولی از Sketchup است که هنوز توسط هیچ کتاب دیگری پوشش داده نشده و همچنین شامل تجارب زیادی از طراحان Sketchup است.

وب سایت طراح شید با این کتاب همراه است و در اینجا افراد می‌توانند منابع زیادی برای دریافت نکات مرتبط با Sketchup، اخبار و نگرش مطرح در میان طراحان را دریافت کنند.

در واقع این کتاب به ۵ بخش اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از: مدل سازی مبتنی بر مؤلفه، افزونه ها، رندر کردن، ساخت و اسکریپت Ruby. در ادامه این مقاله برخی از جزئیات این بخش‌ها را آورده شده است که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم:

مدل سازی مبتنی بر مؤلفه

این فصل، فصل بسیار مهمی است که شامل اطلاعات استفاده از گروه‌ها و اجزای مختلف برای ساختن Cluster اشیاء و مدل های پرتودهی با اطلاعات می‌باشد. به عنوان نویسنده آلکس نیز برای مدل سازی هر عنصر از یک ساختار دشوار مانند جزئیات زمینی که باید قبل ساخت آن را در نرم افزار طراحی کرد، یک تفکر منحصر به خود را دارا است. در مدل دیجیتال ارائه شده این فرصت وجود دارد که اشتباهات را تصحیح کرده و برخی از چیزها را حتی می توان بهتر از قبل تغییر داد.

اگرچه این تکنیک جدیدی برای کاربران Sketchup نیست، اما آلکس آن را با استفاده از راهنمایی‌های عینی در جهت مدل کردن طراحی با اطلاعات دقیق تر و اشیاء بیشتر، به یک روش بهتر تبدیل کرده است. این مدل سازی از لحاظ فنی بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم است زیرا به صورت خلاصه نکات اصلی را در کتاب بررسی می‌کند.

SketchUp

این بخش همچنین ایده‌ای در مورد مقوله مدل سازی وسیع تر اطلاعات را ارائه می‌دهد. همه ما می دانیم که BIM می‌تواند به عنوان نیاز به طراحی مورد استفاده قرار گیرد، اما این بخش ایده را در ابتدایی ترین سطح قرار می‌دهد و کتاب دستورالعمل‌های انجام کار، استفاده از آن و همچنین سازماندهی موارد را دربر دارد. در ضمن اطلاعات مربوط به ویژگی های Dynamic، سازماندهی چیزها با طرح‌های صنعتی و ایجاد خروجی از مدل نیز موجود می‌باشد.

استفاده از افزونه‌ها

در Sketchup افزونه‌های بسیاری وجود دارد که شناسایی و کار با آنها آسان نیست. این کتاب شامل مجموعه خوبی از اطلاعات در مورد مونتاژ کردن مدل ها به ترتیب حروف الفبا و با توضیحات مختصر درباره آن‌ها می‌باشد. همچنین آموزش‌های گام به گام این بخش برای جریان‌های کاری که می توانند بین افزونه‌ها کار کنند بسیار مناسب هستند.

رندر عکس واقعی

رندرها انتخاب زیادی ندارند و یک چیز ساده مثل دکمه کلیک و انتظار برای چند ساعت نیست و بسیار پیچیده تر از آنچه که فکر می‌کنیم است. بسیاری از چیزها مانند تنظیمات، پیش تنظیمات، محیط روشنایی و ابزارهای زیاد دیگری را می‌توان با یک رندر نیمه مناسب ایجاد کرد ولی به مقدار نامناسبی از دانش قبلی در این زمینه نیاز دارید زیرا این ترکیب علم و هنر است.

SketchUp

ساخت

در ویرایش دوم کتاب یک فصل جدید با عنوان”Making Things with Sketchup” برای اثبات اینکه کتاب فقط در زمینه معماری نیست، تالیف شده است. در این بخش برخی از تکنیک‌های ساخت دیجیتالی مشهور مانند چاپ ۳ بعدی، CNC، برش لیزری و چاپ ۲ بعدی و غیره توسط آلکس مورد بررسی قرار گرفته و همه اینها با یک کتاب برای توصیه های مدل سازی، تهیه فایل، ملاحظات استخراج و توصیه های پیش از ساخت در کار با انواع دیگر برنامه ها، هدایت شده‌اند. این بخش طولانی با بسیاری از صفحات آموزشی دیگر در کتاب به پایان رسیده است.

اسکریپت

این بخش برای خوانندگان و کاربرانی که خواندن و نوشتن کدها یک چیز ساده و نیازمند توجه خاصی نیست کمی عجیب می باشد. اما آلکس این بخش را با عنوان “Ruby for Designers” حفظ کرده است. در اینجا آلکس برروی استفاده از اسکریپت‌ها برای دستیابی به اشکالات تمرکز کرده است که می تواند برای مدل سازی با Sketchup خسته کننده شود. استفاده از Ruby برای نوشتن کدها، قدرت استفاده از الگوریتم ها را در ساخت موادی که راه دیگری وجود ندارد، افزایش می دهد. و آلکس آن را با یک مرحله آموزش گام به گام و با شرح مختصر توصیف می‌کند.

در نهایت این یک رویکرد برای علاقمندان Sketchup است که از طریق این کتاب و بدون هیچ سردرگمی از آن عبور کنند؛ زیرا مهارت‌های Sketchup با استفاده از فرآیندهای واضح نوشته شده بهبود می‌یابند که به صورت خلاصه شرح و تکمیل گشته‌اند.
شما همچنین می‌توانید به مراجعه به مقالات و فایل‌های آموزشی زیادی که در سایت طراح شید منتشر گشته است تمامی نکاتی را که برای کار با نرم افزارهای طراحی لازم است یاد بگیرید.