در این مطلب قصد داریم با نحوه و ملاک های قیمت گذاری در یک پروژه معماری آشنا شویم. قبل از هر چیزنکته ی مهم این است که در ابتدا و قبل از شروع به کار و انجام پروژه باید قیمتی را تعیین بکنیم و بعد از توافق با کارفرما کار را شروع کنیم. اما این توافق چجوری میتونه به نفع شما تموم بشه و نحوه محاسبه هر پروژه بر چه اساس است؟ در این مقاله به این نکته می پردازیم که با توجه به چه نکات و اامان هایی تا چه حد و اندازه ای میتوان از کارفرما جذب سرمایه کرد. در ضمن قبل از اینکه این مقاله رو بخونید بهتون توصیه میکنیم پست معماری و بازار کار اون رو حتما مطالعه کنید تا درک بهتری از مقاله فعلی به دست بیارید و در نهایت نتیجه ی خواندن این دو مقاله به خط فکری شما نظم خوبی خواهد بخشید مخصوصا اگر در ابتدای این مسیر هستید.

1.توافق بین شما و کار فرما

برای این کار اول از همه باید یک سری از مسائل را روشن کنیم مثلا” این که پروژه سفارشی است و امکاناتی که کارفرما از ما خواسته به خوبی در طرح پیاده کرده ایم یا نه و امکاناتی فراتر از خواسته های کارفرما که در طرح ایجاد کردیم مورد استقبال گرفته یا نه و یا وضعیت مالی کارفرما یا متراژ و اندازه ی پروژه و حتی وقتی که صرف انجام پروژه می کنیم و یا هر عاملی که می توانیم به وسیله ی آن مشتری و کار فرما را در پرداخت هزینه ها متقاعد و راضی کنیم.
نظر شخصی من این است که وقت صرف شده درجه ی آخر را در قیمت گذاری دارد چرا که ممکن است با توجه به توانایی هر شخص دو پروژه با کیفیت های یکسان در دو زمان متفاوت توسط دو نفر با توانایی های متفاوت انجام گیرد.
پس مهم ترین عامل برای قیمت گذاری توافق بین شما و کار فرما است.

اما یک سری اصول برای رسیدن به این توافقات وجود دارد و چون رقابت این مسئله ی قیمت گذاری را سخت تر خواهد کرد و به زبان ساده تر چون دست زیاد است پس باید طبق اصول این کار را انجام دهیم.
مورد پر اهمیت دیگر در مسئله ی قیمت گذاری پروژه معماری قطعا ” تورم” در جامعه می باشد که قیمت های ما را به روز می کند .
سابقه ی کار طراحی و زمانهایی که جدا از خود پروژه برای پیگیری امور و مشاوره و … صرف کرده اید هم از دیگر موارد تعیین قیمت است.

2. نحوه محاسبه و ضریب پروژه 

برای نوع پروژه معماری و سابقه ی طراحی هم ضریب در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال :
پروژه ای که در داخل کشور انجام شده و در تنوع و تعداد زیاد – ضریب 1
پروژه ای که در داخل کشور انجام شده و در تنوع و تعداد محدود – ضریب 2
پروژه ای که در داخل کشور انجام نشده است و نمونه ی خارجی محدود دارد – ضریب 4
پروژه ای که در داخل کشور انجام نشده است و نمونه ی خارجی هم ندارد – ضریب 8
سابقه ی طراحی از 1 تا 2 سال – ضریب 1
سابقه ی طراحی از 2 تا 4 سال _ ضریب 5/1
سابقه ی طراحی از 4 تا 6 سال – ضریب 2
سابقه ی طراحی از 6 تا 8 سال – ضریب 5/2
سابقه ی طراحی از 8 تا 10 سال _ ضریب 3
سابقه ی طراحی از 10 سال به بالا – ضریب 5/3
قیمت پروژه = متراژ کلی بنا * هزینه ی هر متر طراحی (طبق جداول تصویب شده ی نظام مهندسی ) * ضریب تجربه و سابقه * ضریب نوع پروژه

3. حداقل قیمت برای پروژه

برای این که یک پروژه معماری را قیمت بگذاریم باید سعی کنیم از حداقل ها پایین تر نیاییم مگر برای معرفی و آموزش خودمان.
قیمت نهایی پروژه باید با نوع و ابعاد پروژه ی ما مطابقت و تناسب داشته باشد طوری که ارقام دور از واقعیت ارائه نشود.
در طراحی داخلی سه بعدی با مقوله ای به نام متر معماری روبرو هستیم در واقع مجموع مساحت همه ی سطوحی است که قرار است روی آن ها طراحی شود از جمله دیوار و کف و سقف را می گویند… متر معماری یک اتاق 12 متری برابر است با 66 متر که از طریق زیر به دست آمد:
سقف و کف : 24 = 2* ( 12= 4 * 3)
دیوارها: 18 = 2 * (9 = 3* 3 )
24= 2 * (12 = 4 *3 )
پس در طراحی داخلی اکثر معماران متر معماری مکان را بر حسب متر مربع حساب می کنند و بعد ادامه ی ماجرا…

4. یک نکته درگوشی

نکته ی قابل توجه دیگری که لازم می دانم بگویم این است که قیمت ها برای خروجی های ثابت ( عکس با پسوند های مختلف از جمله PNG – JPEG و…) و برای خروجی های به صورت متحرک متفاوت است. لازم به ذکر است که برای حالت خروجی متحرک تمام آبجکت ها و نورپردازی صحنه ثابت است و فقط دوربین (معمولا” با 30 فریم در ثانیه) داخل محیط به حرکت در می آید.
پیروز باشید.