شیت بندی در اتوکد

خوب با یه آموزش اتوکد ویژه در خدمت شما هستیم. برای شیت بندی در اتوکد ابتدا یک کادر با ابزار مستطیل رسم می کنیم، دستور rec را تایپ کرده، نقطه شروع ترسیم را با یک کلیک مشخص کرده، با وارد کردن حرف d، ابعاد مورد نظر را به عنوان مثال ابعاد کاغذ A3 را وارد می کنیم. ابتدا طول ۵۹.۴ را وارد کرده و سپس عرض ۴۲ را وارد می کنیم و یک کلیک می کنیم. الان کلیات یک شیت را داریم.
شیت بندی در اتوکد 2017

حالا به اندازه مورد نظر مثلا ۱ سانت از مستطیل آفست می گیریم. دستور offset را وارد کرده، عدد ۱ را تایپ و بعد از enter، مستطیل را انتخاب می کنیم و در درون مستطیل کلیک می کنیم.
شیت بندی

اکنون کادر داخلی ایجاد شده را انتخاب می کنیم و با دستور explode با وارد کردن X آن را انتخاب و enter می کنیم. اکنون هر ۴ ضلع مستطیل جدا از هم هستند.
آموزش اتوکد
شیت بندی

برای ایجاد کادر سمت راست یعنی کادر اطلاعات شیت، با دستور آفست مجدداً، این بار به اندازه ی مثلا ۱۰ سانت، با وارد کردن ۱۰، آفست می گیریم. دوباره به اندازه ی ۱ سانت آفست می گیریم.
اتوکد 2017
شیت بندی در اتوکد 2016

حالا با دستور trim، قسمت های اضافه دو کادر داخلی را حذف می کنیم. دستور tr را زده، اینتر را زده و خطوط میانی را انتخاب می کنیم.
شیت بندی در اتوکد

اکنون دو تا کادر داخلی داریم. اکنون کادر سمت راستی را که کادر اطلاعات شیت است، میتونیم به سه قسمت تبدیل کنیم. مجددا دستور آفست را به اندازه ۰.۵ اعمال می کنیم.
شیت بندی در اتوکد 2

از سمت پایین، ابتدا اندازه ی ۸ سانت آفست میگیریم. به اندازه ی ۰.۵ سانت، آفست میگیریم از کادر. کادر دیگری با ارتفاع ۲۰ سانت ایجاد کرده. فاصله ی نیم سانتی را آفست گرفته و حالا سه کادر در سمت راست داریم.
شیت بندی در اتوکد 3
شیت بندی در اتوکد

مجددا با دستور trim خطوط میانی اضافه را پاک می کنیم. پس از وارد کردن دستور trim با دو بار enter زدن تمامی خطوط به عنوان مرز trim انتخاب می شوند.
شیت بندی در اتوکد

الان ما یک شیت خام داریم که در کادر سمت چپ می توانیم مدرک مورد نظر رو قرار بدیم. و در قسمت سمت راست در کادر های مختلف، اطلاعات شیت را وارد کنیم.

 

به عنوان مثال، می خواهیم در یک شیت یک پلان از کار خود را قرار دهیم. علامت شمال را در کادر بالای سمت راست قرار می دهیم. پلان مورد نظر را در کادر سمت چپ قرار می دهیم.
شیت بندی در اتوکد

حالا برای وارد کردن اطلاعات شیت، برای فارسی نوشتن باید دستور کاتب را در اتوکد لود کنیم. ابتدا دستور ap(apload) را وارد کرده، کادر جدیدی باز می شود.

دستور کاتب kateb.lsp را انتخاب می کنیم و load را میزنیم. پیغام KATEB.LSP successfully loaded را مشاهده می کنیم. پنجره را می بندیم.
شیت بندی در اتوکد
شیت بندی در اتوکد

حالا با تایپ kateb دستور کاتب را اجرا می کنیم. ابتدا نقطه ی شروع متن را انتخاب کرده، با کلیک دوم ارتفاع متن را مشخص می کنیم و با کلیک سوم طول متن رو مشخص می کنیم. و به فارسی مثلا نام دانشگاه را تایپ می کنیم. دقت کنید که زبان کیبورد انگلیسی بماند. و در آخر اینتر می کنیم. اگر خواستیم سایز را تغییر دهیم می توانیم از properties استفاده کنیم. با زدن همزمان دکمه ی ctrl + 1، properties فعال می شود. Height را انتخاب کرده و ارتفاع مورد نظر را برای فونت وارد می کنیم.

شیت بندی در اتوکد
شیت بندی در اتوکد

شیت بندی در اتوکد

به همین ترتیب بقیه ی اطلاعات شیت را وارد می کنیم.
می توانیم مشخصات فونت ها را با یک فونتی که مطلوب ما هست مطابقت بدیم. برای این کار از دستور match properties با تایپ ma استفاده می کنیم. ابتدا فونت مرجع را انتخاب کرده و اینتر زده، حالا هر تعداد از فونت ها را که می خواهیم به همان صورت در بیاید انتخاب می کنیم.
شیت بندی در اتوکد

شیت بندی در اتوکد

شیت بندی در اتوکد

شیت بندی در اتوکد

و به همین ترتیب در کادر های دیگر اطلاعات لازم را وارد می کنیم.
شیت بندی در اتوکد

 

 

المیرا خزایی

المیرا خزایی

من دانشجوی کارشناسی ارشد معماری هستم. علاقه مند به آموزش نرم افزار های معماری و کشف کردن شگفتی ها و ترفند های هر نرم افزار. دنبال اینم که بتونم از تلفیق چند نرم افزار برای بالا بردن کیفیت کارم استفاده کنم. به کارهای گرافیکی هم علاقه دارم. شعار من در زندگی :"یادگرفتن هیچ انتهایی نداره!"
۲ نظرات
 1. سلام خیلی خیلی ممنونم بابت این اموزش من نزدیک ۱ ماهه دنبال همچین اموزشی بودم واقعا دست مریزاد
  فقط یه سوال
  من یه کادری کشیدم ب ابعاد دلخواه و جدول و مشخصات و … هم واسش کشیدم منتها توی کادری ک نقشه باید توش کشیده بشه من ب جای ترسیم نقشه میخوام عکسی رو واردش کنم اما هر کاری میکنم عکس هم اندازه و هم سایز کادر نقشه در نمیاد یا بزرگتر میشه یا کوچیکتر هم با scale انجام دادم هم با align اما نشد راهی هست ؟ ممنون میشم توضیح بدید

 2. سلام.سپاس بابت مطالب ارزشمند ارائه شده.فقط یه سوال اینکه علامت شمال را از کجا باید وارد کادر کنیم؟

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  مقالات مرتبط

  به جامعه میلیونی ما بپیوندید!

  حرفه‌ای بودن زیاد سخت نیست، به شرطی که انتخاب خوبی داشته باشی. اگه انتخابت ما هستیم ایمیلت رو وارد کن تا جدیدترین پلاگین‌های وردپرس رو در اختیارت بگذاریم.

  پلاگین وردپرس

  info@tarahshid.com

  خدمات ما

  • خرید پلاگین وردپرس اصل
  • طراحی سایت هوشمند
  • پکیج خرید عمده پلاگین
  • خدمات حرفه‌ای سئو

  قوانین ما

  • قوانین
  • شکایات
  • چشم انداز

  خانواده ما

  • درباره ما
  • تماس با ما
  • نویسندگی
  • تبلیغات
  حساب کاربری جدید
  ریست کردن رمز ورود