تغییر مقیاس در اتوکد

تغییر مقیاس در اتوکد

در ادامه ی مسیر آموزش اتوکد میرسیم به دستور کاربردی و کلیدی تغییر مقیاس در اتوکد یعنی دستور scale که به وسیله ی این دستور در نرم افزار اتوکد این امکان فراهم شده که از ابعاد موجود در نقشه به ابعاد دلخواه رفته و حتی واحد موجود در نقشه رو تغییر بدیم (برای مثال از متر به سانتی متر). این دستور به گونه ای هست که تمامی وجه های شکل موجود در نقشه ی ما رو تغییر میده و اینگونه نیست که یک طرف شکل رو تغییر بده و طرف دیگه ثابت بمونه برای کشیدگی شکلتون میتونید این پست رو مطالعه کنید.

خوب برای استفاده از دستور scale میتونید در تب فرمان اتوکد دو حرف SC رو تایپ کنید و enter کنید و یا در بالای نرم افزار در قسمت Home و پنل Modify و در Ribon دستور Scale قرار دارد:

 

 

در ادامه باید قسمت هایی از نقشه مورد نظرمون که میخواهیم تغییر مقیاس پیدا کند را انتخاب کنیم:

 

پس از enter کردن دو کادر اندازه ای باز میشه که با یکدیگر بالا و پایین میشوند و تناسب دارند که همان طول و عرض اندازه دلخواه ماست و در این دو کادر میتونید اندازه مورد نیازتون رو درج کنید و enter کنید:

 

 

و یا میتونید با انتخاب گوشه ای از شکلتون کل شکل رو به صورت دستی بزرگ و یا کوچیک کنید و یا ضریب مقیاسی خاص رو که مد نظرتونه تو باکس عددی وارد کنید که برای دقت بیشتر مقیاستون بیشتر باید از این کار استفاده کنید(برای مثال با وارد کردن عدد ۲ مقیاس ما دو برابر میشه و با وارد کردن مقیاس ۰.۵ شکلتون به حالت قبل بر میگرده):

ذکر چند نکته رو الزامی میدونم

اول اینکه شما هر گوشه ای از شکل دلخواهتون رو انتخاب کنید تفاوتی نمیکنه چون در پایان اعمال این دستور تمام شکل به یک اندازه بزرگ و یا کوچیک میشوند ولی ما بهتون پیشنهاد میدیم که از گوشه ی شکل اقدام به تغییر مقیاس بدید چون اگه از نقطه ی دیگه ای تغییر بدید ممکنه مکان شکل مورد نظرتون تغییر پیدا کنه البته در اصل موضوع مشکلی ایجاد نمیشه و ممکنه بعدا به مشکل بخورید.

دوم اینکه دستور Copy که در باکس مقیاس وجود دارد اینکار رو برای ما میکنه که با حفظ شکل اولیه که توسط ما کشیده شده میتونه شکل جدیدی با مقیاس جدید ایجاد کنه.

سوم اینکه دستور Reference که در باکس مقیاس وجود دارد اینجوری عمل میکنه که شما در کادر اول یک اندازه مثل ۲۰۰ رو قرار میدید که اندازه قبل و در کادر دوم که اندازه جدید که مثلا ۴۰۰ هست رو وارد میکنید و شکل شما ۲ برابر میشود ولی در حالت عادی اگه عدد ۴۰۰ رو وارد میکردید شکل مورد نظرتون ۴۰۰ برابر اندازه ی اول خود میشد.

شما به وسیله ی توضیحات داده شده میتونید نقشه ها و اشکال مختلف رو به اندازه ی دلخواه برسونید و تغییر مقیاس در اتوکد رو داشته باشید.

تغییر مقیاس در اتوکد (تغییر مقیاس نقشه های ورودی به Autocad)

خوب در ادامه میرسیم به تغییر مقیاس نقشه های تولیدی با نرم افزارهایی مثل Gis که به صورت عکس و یا Geotif به محیط اتوکد وارد میکنیم که بسیار پیش اومده برای خود بنده در مهندس مشاوره ها که فایل Gis ای که داشتیم رو به صورت Cad هم ازمون درخواست کردند که توی پستی جدا به صورت کامل شما رو با اون موضوع هم آشنا خواهیم کرد ولی در این آموزش با فرض اینکه شما میدونید چجوری فایل نقشه ی خودتون رو وارد اتوکد کنید به تغییر مقیاس در اتوکد (تغییر مقیاس نقشه ی ورودی به اتوکد) میپردازیم.

ضمنا برای تهیه نقشه های با کیفیت میتونید از سایت دیجی مپ هم استفاده کنید.

پس برای شروع نقشه ی مورد نظرمون رو دانلود کرده و یا هر نقشه ای که تهیه شده رو به محیط نرم افزار فراخوانی می کنیم:

 در این قسمت با انتخاب نقشه ی مورد نظر به صفحه ی Attach image میروید و در اینجا در کادر Scale عدد رو از ۱ به ۱۰۰۰۰ تغییر بدید تا شکل تون به درستی تو محیط نرم افزار خونده بشه:

 

بعد از ok کردن و Insert شدن نقشه به محیط نرم افزار آماده ی تغییر مقیاس در اتوکد میشویم. برای اینکار ابتدا روی layout1 کلیک میکنیم و در مرحله بعد روی page setup manager کلیک میکنیم:

تغییر مقیاس در اتوکد

در ادامه روی Modify کلیک کرده و به پنجره ی page setup خواهیم رفت:

تغییر مقیاس در اتوکد

در این قسمت تنظیمات زیر رو اعمال کنید:

plot style رو روی Grayscale قرار بدید.

در صورت تهیه ی PDF از نقشتون Ploter رو روی DWG to PDF قرار بدید.

Quality رو روی Maximum قرار دهید. البته میتونید تو DPI دلخواهتونم قرار بدید اما پایین تر از ۴۰۰ سعی کنید نزارید.

Plot area خیلی مهمه که حتما روی Layout قرار بگیره.

Scale هم به صورت ۱:۱ باقی بمونه جلوتر از راه جدیدی تغیرات مقیاسی رو اعمال خواهیم کرد.

paper size هم اندازه ای انتخاب کنید که قراره روی اون اندازه چاپ و یا کار کنید.

باقی تنظیمات رو طبق عکس زیر قرار داده و روی ok کلیک کنید.

تغییر مقیاس در اتوکد

اگه دقت کنید یکسری اعداد زیر نقشه دیده میشه که با کلیک کردن روی این اعداد شما میتونید مقیاس های مختلف موجود در نرم افزار رو ببینید ولی اگه مقیاس مورد نظرتون توی مقیاس ها موجود نبود به روی گزینه ی Custom کلیک کنید و اگه سایز کاغذتون رو در مرحله ی قبل به درستی انتخاب کردید میتونید روی گزینه ی Scale to fit قرار بدید:

تغییر مقیاس در اتوکد

پس از انتخاب Custom در صفحه ی Edit scale list روی Add کلیک میکنیم:

تغییر مقیاس در اتوکد

در این مرحله نوبت به این رسیده که تغییر مقیاس در اتوکد رو شاهد باشیم:

برای مثال name appearing in scale list رو روی ۱:۵۰۰۰ قرار میدیم.

paper unit هم روی ۱ قرار میدیم چون بیشتر از ۱ نمیخواهیم.

Drawing units هم روی همون مقیاس مثالیمون که ۵۰۰۰ باشه قرار میدهیم.

در نهایت روی ok کلیک میکنیم.

تغییر مقیاس در اتوکددر پایان با اضافه شدن مقیاس مورد نظرمون میتونیم نقشه رو روی اون مقیاس قرار بدیم:

تغییر مقیاس در اتوکددر این قسمت با اسکرول کردن نقشه میتونیم ببینیم که تا چه اندازه ای از نقشه در مقیاس انتخابی ما روی کاغذ انتخابی جا میشود دقت کنید که پس از اسکرول کردن در انتهای منوی پایین نرم افزار روی دکمه ی MODEL کلیک کنید:

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
محاسبه مساحت در اتوکد

تغییر مقیاس در اتوکد

پس از طی کردن همه ی این مراحل روی Plot کلیک کنید و یا از دستور Plot استفاده کنید و یا Ctr+p رو بزنید تا به صفحه ی plot برید و در اونجا همونجور که میبینید تنظیمات قبلی موجوده و میتونیم تو mode های مختلف نقشه رو پرینت و یا pdf کنیم:

تغییر مقیاس در اتوکد

 تغییر واحد اندازه گیری مقیاس در اتوکد

دوستان خوبم خوبه که بدونید واحد اندازه گیری پیشفرض اتوکد اینچ هستش و شما باید دقت کنید که بسته به نوع کاری که میخواهید انجام بدید از این واحد ها استفاده کنید. در بیشتر طراحی ها و نقشه کشی ها چه صنعتی و چه معماری از واحد سانتی متر استفاده میشود ولی در برخی موارد مثلا زمانی که ما میخواهیم یک offset از خظ اصلی ایجاد کنیم میتونه برامون سخت باشه ولی با قرار دادن روی میلیمتر میتونیم دیگه خیالمونو راحت تر کنیم ولی از جهتی هم اگر به اندازه های ریز احتیاجی ندارید میتونید از سانتی متر استفاده کنید.

خوب حالا وقتش رسیده که ببینیم چجوری میتونیم واحد اندازه گیری مقیاس در اتوکد رو تغییر داد.

ابتدا وارد منوی اصلی اتوکد و یا همون home میشیم و در اینجا روی Drawing utilities کلیک کرده و بعد از اون روی units کلیک میکنیم.

تغییر مقیاس در اتوکد

خوب با توجه به باکس واحد اندازه گیری یا اصطلاحا unit میتونیم طبق توضیحات زیر اون رو تنظیم کنیم:

در قسمت lenght دو کادر دیده میشه که اولی نوشته شده type که در اینجا نوع اون رو انتخاب میکنید و در گزینه precision هم تعداد رقم های بعد از اعشار اون رو مشخص خواهید کرد.

در قسمت Angle نوع زاویه خودتون رو انتخاب میکنید که اصولا روی درجه قرار میگیرد و در گزینه precision هم تعداد رقم های بعد از اعشار اون رو مشخص خواهید کرد.

مهمترین قسمت Insertion scale هستش که در این قسمت شما واحد اندازه گیری مقیاس مورد نظرتون رو وارد میکنید که میتونه سانتی متر ، میلیمتر ، متر و… باشه.

تغییر مقیاس در اتوکد

پلات گرفتن در اتوکد

خوب دوستان خوبم میرسیم به قسمتی که میتونیم نقشه ی مورد نظرمون رو پرینت یا اصطلاحا پلات بگیریم. پس بلافاصله میریم سراغ دستور اون که با Ctr+P میتونید اون رو فراخوانی کنید و پس از enter کردن با این صفحه روبرو خواهیم شد:

تغییر مقیاس در اتوکد

باکس page setup :

name: در این قسمت میتونید اسم مورد نظرتون رو با استفاده از تنظیمات نقشه های قبلى و یا تنظیمات ذخیره شده خودمون در پلات های قبلی رو ببینیم.
add: در این قسمت شما میتونید تنظیمات انجام شده و نام جدید رو وارد کنیم.

باکس printer/plotter :

properties: این گزینه زمانی فعال میشه که شما پرینتر و یا فایل سیوی مورد نظرتون رو انتخاب کردید و برای تنظیمات بیشتر مورد انتخابیتون روی این گزینه کلیک کنید.
plotter: نام پرینتری که در مرحله name که بالای آن قرار دارد انتخاب گردیده است رو نمایش میده.
where: این گزینه برای خروجی پرینتر قرار داده شده است.
description: در این قسمت هم یک توضیح کلی در مورد پیرینتر ما قرار داده شده است.
plot to file: در این قسمت اگر پرینتری شناسایی نشه میشه فایل رو به صورت PLT ذخیره کرد.

باکس paper size :

در این قسمت میتونید اندازه و سایز صفحه ی پرینتی خودتون رو تنظیم کنید که بیشتر کاغذ های استاندارد پرینتر در این قسمت قرار داده شده است.

باکس number of copies :

در این قسمت تعداد کپی هایی که میخواهید از نقشتون پرینت گرفته بشه تنظیم میشود.

باکس plot area :

What to plot: در این قسمت میتونیم محدوده ی چاپ رو برای پرینت تعیین کنیم.

extents: با اتتخاب این گزینه میتونیم تمام نقشه رو پرینت کنیم.

display: این گزینه برای این است که هر چه روی آن قرار داریم رو پرینت کنه.

view: این گزینه در مواردی که مدل سه بعدی میباشد کاربرد دارد.

window: با اتنخاب این گزینه میتونید کادر مورد نظرتون رو انتخاب کنید و همون رو پرینت کنید. پیشنهاد طراح شید برای دقت بیشتر پرینت قسمت های مورد نظرتون این گزینه است.

باکس plot offset :

center the plot: این گزینه تمامی موارد موجود در نقشه رو به مرکز فراخوانی میکنه.

x , y : در این قسمت میتونیم offset مورد نظرمون رو در پرینت اعمال کنیم.

باکس plot scale:

این قسمت مهمترین قسمت پلات گیری ما هستش که در این قسمت ما مقیاس مورد نظرمون رو میتونیم روی کاغذ انتخابیمون تنظیم کنیم و این بستگی به این داره که کارفرما از ما چه مقیاسی رو خواسته باشه.

fit to paper: این مورد برای این است که نقشه ما رو بدون در نظر گرفتن مقیاس خاصی روی کاغذ به صورت فیت چاپ کنه.

scale: برای تعیین کردن مقیاس مورد نظر در چاپ تنظیم میشود.

units: واحد مقیاس مورد تنظیم ما در این قسمت وجود دارد.

scale lineweights: این تیک به این معناست که تنظیمات خطوط نقشه با خطوط چاپ تناسب داشته باشد.

 

جدول مقیاس ها در پلات گیری

واحد

مقیاس

Unit

mm

متر ۱/۲۰ ۲ ۱۰۰
متر ۱/۵۰ ۵ ۱۰۰
متر ۱/۱۰۰ ۱۰ ۱۰۰
متر ۱/۵۰۰ ۵۰ ۱۰۰
میلی متر ۱/۲۰ ۲۰ ۱۰۰۰
میلی متر ۱/۵۰ ۵۰ ۱۰۰۰
میلی متر ۱/۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰۰
میلی متر ۱/۵۰۰ ۵۰۰ ۱۰۰۰
میلی متر ۱/۲۰۰۰ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰

خوب شما با استفاده از این جدول میتونید با توجه به واحد اندازه گیریتون مقیاس مورد نظرتون رو به درستی تنظیم کنید و نقشه تون رو به درستی به مقیاس مورد نظرتون ببرید. پس طبق این جدول مقیاستون رو حساب و به بردن تو اون مقیاس اقدام کنید

این آموزش به صورت کامل اعمال مقیاسی و هر آنچه که مربوط به مقیاس در اتوکد میباشد رو براتون فراهم میکنه و مطمئن باشید کاملترین آموزش مقیاسی اتوکد در ایران خواهد بود. از صبر و شکیبایی و همراهی شما برای به پایان رساندن

این مقاله کمال تشکر رو میکنم و امیدوارم که توی پروژه هاتون بتونید حرفه ای تر از همیشه عمل کنید.

اگه از این آموزش استفاده لازمه رو بردید روی +G و با توجه به کارایی این آموزش براتون میتونید در انتهای پست به این پست ستاره بدید.

شما می‌توانید انجام پروژه اتوکد خود را به طراحان طراح شید واگذار کرده و با خیالی آسوده و در زمانی کوتاه پروژه خود را دریافت کرده و برای امور مختلف استفاده های لازمه را ببرید.

4.3 (86.67%) 6 votes
۹
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب امید ابوالحسنی
روزی آرزو داشتیم که تمام ایران طراحی را بیاموزد، به سبک ما، به سبکی مدرن، به سبک طراح شید و خوشحالیم که در طول این ۴ سال به آرزویمام رسیده ایم و نامی مطمئن برای مردمان سرزمینم خلق کرده‌ایم و این رسالت ما تا انتها خواهد بود...

۹ دیدگاه

 • Avatar شایان
  1 سال پیش

  با سلام، من نقشه ای اجرایی درد دست دارم که مقیاس ترسیمی آن به هم ریخته اما مقادیر اندازه گذاری بر حسب میلیمتر درست درج شده و اما هنگام dimention زدن بر روی ترسیمات مقیاس درست نیست مثال: اندازه طولی بر حسب میلیمتر و درست ۴۱۵۰ است ولی هنگام dimention زدن عدد ۸۳.۰۳۰۱ را نشان می دهد. برای تغییر مقیاس ترسیمات به حالت استاندارد چه راهی درست است؟؟؟ ممنون از راهنمایی

 • Avatar پرهام
  1 سال پیش

  با سلام، من هم دقیقا همین مشکل دوستمونو دارم. ینی وقتی میخام مساحت و طول پلی لاینی رو اندازه بگیرم، عدد های اشتباهی رو نشون میده. ممنون میشم همینجا جوابمو بدین. با تشکر از سایت کامل و خوبتون 🙂

 • Avatar محمد علی
  1 سال پیش

  ممنون از آموزشتون عالی و کارامد بودددددددددددددد

  • Avatar طراح شید
   1 سال پیش

   با سلام
   خواهش میکنیم امیدواریم کارامد بوده باشه

 • Avatar Sharif
  1 سال پیش

  سلام سال نو مبارک
  ببخشید من با آن بخش مقیاس هنوز مشکل دارم. من نقشه هام به ملیمتر و در ابعاد A3 است، اما وقتی برای پرینت میبرم بهم میگند ابعاد نقشه شما درابعاد A1 و خیلی بزرگ است .اشتباه من کجاست؟ ممنون

 • Avatar هیراد
  8 ماه پیش

  سلام جدیدا در فرمان انداره گذازی اداد بصورت برعکس نوشته می شوند ( حالت میرور ) در صورتی مه قبلا اینطور نبود

 • Avatar مجتبی سعدالهی نژاد
  6 ماه پیش

  سلام – وقت شما به خیر
  در فرمان scale ، اندازه همه ابعاد به یک نسبت تغییر میکند – اما چنانچه بخواهیم ، فقط از یک طرف ، اندازه شکل ما تغیر پیدا کند آیا فرمانی در اتوکد وجود دارد – ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید .

 • Avatar مجید
  5 ماه پیش

  عاالی…متشکرم

 • Avatar Ali
  3 ماه پیش

  سلام من یک سوال دارم . اگر ما از یک قسمت نقشه دیتیل بگیریم ودو برابر یا سه برابر بزرگتر نشان بدهیم و بخواهیم در هنگام اندازه گذاری به ما اندازه واقعی را نشان بدهد چه دستوری را باید اجرا بکنیم . ممنون