در این مقاله از سایت می خواهیم به بررسی اتوکد کلاسیک بپردازیم و بررسی کنیم که آیا بهتر است از نسخه های قدیمی اتوکد استفاده کنیم یا این که بهتر است از نسخه های  جدید ولی  با طراحی و شمایل جدید استفاده کنیم. و در ادامه به این موضوع بررسی خواهیم کرد که چگونه این کار را انجام دهیم تا هردو منظور را برآورده کنیم.

اتوکد کلاسیک و اتوکد جدید در یک سری از افزونه ها و کاربرد ها و اختیاراتی که کار بران دارند با یکدگیر متفاوت است. اتوکد کلاسیک به این معنا نیست که شما نتوانید نقشه های به روز با اتوکد ترسیم کنید. هنوز هم افراد بسیاری هستند که از قدیم با نرم افزارهای اتوکد کلاسیک کار کرده این و نتوانیسته اند و یا نخواسته اند که با امکانات جدید اتوکد کار کنند. این به معنای آن نیست که آن ها نتوانند در کار خود به موفقیت برسند. بلکه صرفا از یک سری امکاناتی که کارشان را راحت تر می کرده است استفاده نکرده اند. اما سوالی که پیش می آید این است که اگر این عزیزان کار راحت تری می توانستند انجام دهند چرا سراغ نسخه های کلاسیک رفته اند و کار خود را سخت تر کرده اند؟ آماده این آموزش اتوکد طراح شید هم هستید؟ پس بریم که بفهمیم اتوکد کلاسیک چیه و چجوری کار میکنه.

اتوکد کلاسیک چگونه کار میکند؟

امروزه کمتر کسی است که اسم نرم افزار اتوکد به گوشش نخورده باشد. این نرم افزار تقریبا در همه ی رشته های مهندسی کاربردهای بسیاری زیادی دارد. شما در رشته های برق، می توانید با اتوکد الکتریکال کار کنید یا در رشته ی مکانیک با اتوکد مکانیکال. و یا حتی با اتوکد مپ هم می توانید تاسیسات ساختمانی را ترسیم کنید. همچنین این نرم افزار در رشته های معماری برای رسم سایت معماری و در رشته ی عمران برای ترسیم فازهای یک، دو و سه کاربرد بسیار زیادی دارد.

برای پاسخ به این سوال باید در نظر داشته باشید که هر چند نسخه های جدیدتر کارها را آسان تر و با کیفیت تر می کنند اما همه علاقه ای به این تغییرات ندارند. به عنوان مثال شاید شرکت اپل یا سامسونگ گوشی های با کیفیت و نسل جدید وارد بازار کنند که بسیار کاربردی تر از گوشی هایی است که فقط قابلیت زنگ زدن و تماس صوتی برقرار کردن دارد. اما این گوشی ها هم هنوز کاربردهای بسیاری دارد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا ممکن است شخصی بخواهد در اماکن امنیتی از گوشی استفاده کند مسلما گوشی دوربین دار نمی تواند داشته باشد یا کسی که سنش زیاد است شاید سازگار کردن خودش با گوشی کار سختی باشد و ترجیح بدهد به صورت گذشته از این گوشی ها استفاده کند در نتبجه نمی توان گفت که حتما این گوشی ها از کار افتاده اند. نسخه های متفاوت اتوکد هم به همین شکل است شاید نسخه ای مخصوص کسانی باشد که نیازی به امکانات جدید اتوکد نداشته باشند. اتوکد باید به این گونه افراد هم پاسخگو باشد و نیاز آن ها را نیز برطرف کند.

اتوکد کلاسیکاتوکد کلاسیک چه کارایی هایی دارد؟

اتوکد یک نرم افزار بسیار کاربردی برای طراحی های دو بعدی و سه بعدی در نظر گرفته شده است شما می توانید با اتوکد تمامی نیازهای طراحی خودتان را انجام دهید. نرم افزار اتوکد برای اولین بار در سال هزار و نهصد و هشتاد در شرکت اتودسک واقع در کشور ایالات متحده آمریکا وارد بازار شد. تا کنون این نرم افزار به دلیل کارایی بالایی که داشته است و خلاقیت هایی که در طراحی ورژن ها و نسخه های جدید داشته است توانسته است خود را بین نرم افزار های این گروه و همرده ی خود کماکان بهتر نگه دارد. اما راز اتوکد برای ماندگاری چیست؟

یکی از مهم ترین دلیلی که اتوکد توانسته است خودش را با شرایط و نیازها کاربران وفق بدهد این است که همیشه نسخه ی خلاقانه ای نمایش داده است. این نسخه ها باعث شده است که کاربران روز به روز به بهتر شدن نرم افزار همراه شوند. اما بعضی وقت ها مشکلاتی هم توسط این به روز رسانی ها گریبان گیر مخاطبان می شود. به عنوان مثال وقتی شرکت آفیس ناگهان در سال دو هزار و چهارده نسخه ی جدیدی وارد بازار کرد بسیاری از کسانی که قبلا با آفیس کار می کردند شوکه شدند. دلیل آن این است که مدتی عادت کرده اند که هنوز از نرم افزار های قدیمی خود استفاده کنند. برای همین شرکت اتودسک فکری برای این کار تدبیر کرد و این امکان را در اختیار کاربران استفاده کننده از نرم افزار قرار داد تا بتوانند نسخه ی جدید را به نحوی با نسخه ی قدیمی سازگار کننند. به این صورت که شما با تنظیم کردن صفحه ی اتوکد نسخه جدید می توانید ظاهر نرم افزار را به صورت قدیمی بر گردانید. با این ترتیب شما با یک تیر دو نشان زده اید. هم نسخه ی جدید نرم افزار را دارید و از امکانات جدید ان بهره مند خواهید شد و هم اینکه عادت قدیمی خود را حفظ کرده اید.

نحوه کلاسیک کردن اتوکد

در ادامه مراحل کار را برای شما خواهیم گفت که شما می توانید با چند تنظیم ساده این کار را به راحتی انجام دهید. دقت کنید که با این کار فقط شکل نرم افزار به صورت کلاسیک و قدیمی خودش در می آید و نه خود نرم افزار. البیته به شما پیشنهاد می شود و بهتر است که خودتان را با همین نسخه جدید دقف دهید چون برای هر نسخه ای که بیرون می آید مطالعات زیادی انجام می شود و نظرسنجی های زیادی انجام می شود بارها نرم افزار تست می شود و مقایسه می شود تا یک نسخه ی جدید وارد بازار شود. پس بهتر است که خودتان را با نسخه ی جدید سازگار کنید.

نرم افزار اتوکد از سال 2017  به این سمت تغییرات بیسیاری زیادی کرده است و اگر شما از کسانی هستید که خیلی وقت است با اتوکد کار می کرده اید شاید اندکی سخت شده باشد. البته به شما پیشنهاد می شود که خودتان را با این شرایط سازگار کنید چون امکانات و طراحی جدیدی اتوکد بسیاری کاربردی تر و کاربر پسند تر از قبل شده است اما اگز به هردیلیل نمی خواهید از نسخه ی جدید آن استفاده کنید جای نگرانی نیست اتوکد این امکان را در اختیار شما کاربران قرار داده است که دوباره اتوکد خودتان را به حالت کلاسیک تغییر بدهید.

نرم افزار را اجرا کنید و از بالای نوار افزار پنجره باز شده، گزینه ی فلش را بزنیدو در ادامه روی گزینه show menu bar کلیک کنید

سپس در پنجره command linde  دستور ribbonclose را انتخاب کنید.

وارد مسیر tool  شوید ، بعد از انتخاب tool bar  به گزینه ی auto cad  بروید می توانید جعبه ابزار های مورد نیاز خود را در این قسمت مشاهده کنید.

چگونه در این اتوکد ماهر شویم

برای این که شما مهارتی را یاد بگیرید و در آن حرفه ای شوید در مرحله کار باید انجام دهید ابتدا باید شما مهارت را به صورت تئوری یاد بگیرید شما برای این نوع یادگیری گزینه های زیادی دارید: سایت های متنوع، مقاله ها، کتاب ها و انواع کلاس های حضوری و غیرحضوری به صورت آنلاین. اما در مرحله ی بعدی شما باید از مطالبی که یاد گرفته اید بتوانید در عمل استفاده کنید این کارکمی زمان می برد و شما را به چالش می کشاند. در این مرحله بهتر است که کاری را انجام بدهید از پروژه های کوچک شروع کنید و کم کم رشد کنید و رو به جلو بروید. برای گرفتن پروژه های کوچک بهتر است در خودتان تعهد ایجاد کنید. برای ایجاد یک تعهد باید به خودتان نگاه کنید می تواندی پروژه ای را در مدت مشخصی قبول کنید که آن را انجام دهید و سر وقت به صاحب کار تحویل بدهید. غالبا ما به قولی که به دیگران می دهیم بیشتر پایبند هستیم تا به قولی که به خودمان می دهیم. بهتر است که در ابتدای کار شما دستمزد کمی پیشنهاد بدهید تا کار بیشتری بگیرید و بیشتر یاد بگیرید بعد از آن که یاد گرفتید کم کم دستمزد خودتان را بیشتر و بیشتر کنید تا کم کم در این کار حرفه ای شوید و دستمزد میلیونی بگیرید.از اینکه این مطلب را مطالعه کردید از شما سپاسگزاریم امیدوارم این مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

اتوکد کلاسیک

جمع بندی

اتوکد نرم افزار است که برای طراحی های دو بعدی و سه بعدی استفاده می شود این نرم افزار هرچند سال یک بار برای تنوع بیشتر و اضافه کرن امکانات بیشتر تغییرات زیادی می کند. این تغییرات برای آن است که اولا امکانات بیشتر در دست کاربران باشد و هم اینکه تنوعی به وجود بیاید تا از حالت یکنواختی در بیاید و در نتیجه ی همه ی این ها شرکت اتوکد بتواند در کورس رقابت بماند. برای همین منظور اتوکد در سال 2017 یک از نسخه های جدید خود را وارد بازار کرد که به نسبت نسخه های دیگر تفاوت بسیار زیادی داشت. ما در این مقاله تلاش کردیم که به شما راهکاری بدهیم که علاوه بر استفاده از امکانات جدید اتوکد شما با محیط قدیمی نرم افزار کار کنید و عادت قدیمی خودتان را حفظ کنید

از این که این مقاله را مطالعه کردید از شما سپاسگزاریم. امیدوارم که این آموزش مورد پسند شما دوستان قرار گرفته شده باشد.