در این مطلب رتبه بندی برترین دانشگاه های معماری در سال 2019 انجام شده است که رتبه بندی 200 دانشگاه برتر در رشته معماری در جهان را نیز شامل می گردد. اگرچه بیشتر این دانشگاه ها در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا واقع شده اند، اما این رتبه بندی 10 دانشگاه برتر منطقه آمریکای لاتین و 6 دانشگاه برتر در آفریقا و خاورمیانه را نیز دربر می گیرد. هر یک از این دانشگاه‌ها بر اساس شیوه ای ارزیابی می گردد که چهار شاخص را موردبررسی قرار می دهد: شهرت (اعتبار) دانشگاهی، شهرت کارفرما، تعداد استناد به پژوهش به ازای هر مقاله و شاخص H (که تأثیر مقالات منتشرشده پژوهشگران یا دانشمندان را ارزیابی می کند).

مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)

مؤسسه فناوری ماساچوست که بانام MIT نیز شناخته می‌شود، یکی از دانشگاه های پیشرو جهان به ویژه در زمینه های علوم، فناوری و بازرگانی (تجارت) است.
در حال حاضر MIT با کسب امتیازات فوق العاده در هر چهار شاخص ازجمله امتیاز «نسبتاً عالی» برای شاخص «شهرت دانشگاهی»، در سال جاری به رتبه دوم جهانی و رتبه اول در منطقه خود دست یافته است.

دانشگاه معماری mit

MIT با برنامه هایی مانند «معماری + شهرسازی» قصد دارد که معماری و طراحی مبتنی بر موضوعات و مسائل امروزی مانند گرم شدن کره زمین، جهانی سازی (جهانی شدن)، فناوری و شهرسازی را آموزش داده و پیاده سازی این نوع معماری و طراحی را تسهیل نماید.

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد که در اواسط قرن هفدهم تأسیس شده است، قدیمی ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات‌متحده است و به‌طور مداوم به عنوان یکی از پرآوازه ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان در همه ادوار رده بندی می گردد. این دانشگاه در حال حاضر جایگاه سوم را در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2019 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه معماری هاروارد

دانشگاه هاروارد همچنین یکی از دانشگاه هایی است که در دوره های معماری نیز دارای رتبه برتر بوده و با صعود یک پله ای، رتبه پنجم سال جاری را در این موضوع کسب کرده است. این دانشگاه امتیازات بسیار خوبی در هر چهار شاخص به دست آورده و موفق به دریافت امتیاز «عالی» برای شاخص «شهرت کارفرما» در این زمینه شده است.

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)

دانشگاه كالیفرنیا، بركلی (UCB) که به دلیل برگزاری برنامه های معماری و طراحی زیست محیطی به‌طور مداوم در بین پنج دانشگاه برتر جهان قرار گرفته، در سال جاری با افت یک پله ای رتبه ششم در رشته معماری را به دست آورده است.

دانشگاه بارکلی

UCB در حال حاضر مفتخر به دریافت امتیازات بسیار خوبی در هر چهار شاخص شده و به ویژه در شاخص سنجش تأثیر و شاخص H پژوهش ها، عملکرد خوبی نشان داده است که این موضوع باتوجه به جایگاه UCB به عنوان نهادی پیشرو در بین 10 دانشگاه تحقیقاتی وابسته به سیستم دانشگاه کالیفرنیا جای تعجب ندارد.

دانشکده های برتر معماری در کانادا

علاوه بر دانشگاه های ایالات‌متحده، هشت دانشگاه کانادایی نیز در این منطقه (آمریکای شمالی) در رتبه-بندی سال جاری قرار گرفته اند که سه مورد از آن‌ها در بین 50 مورد برتر هستند: دانشگاه مک گیل (رتبه 45)، دانشگاه تورنتو (رتبه 39) و دانشگاه بریتیش کلمبیا که حائز بالاترین رتبه در میان این سه مورد شده- در جایگاه 27 ام قرار گرفته است.

دانشکده معماری بارتلت، UCL (دانشکده دانشگاه لندن)

دانشکده معماری بارتلت UCL، با پژوهش های پیشگام و نوآورانه و کیفیت تدریس فوق العاده در سطح جهان شناخته می شود. این دانشکده گستره وسیعی از دوره های جذاب و جالب توجه معماری را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری آموزشی-پژوهشی) و تحصیلات تکمیلی آموزش محور ارائه می دهد.

دانشگاه ucl

دانشکده بارتلت علاوه بر اینکه یک نهاد اروپایی پیشرو در رتبه بندی رشته معماری است، با دریافت امتیازات فوق‌العاده بالایی در هر چهار شاخص، ازجمله امتیاز «عالی» برای شاخص «شهرت دانشگاهی» و صعود یک پله ای، در سال جاری موفق به کسب جایگاه نخست جهانی در این موضوع نیز شده است.

دانشگاه صنعتی دلفت

دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft) که در کشور هلند واقع شده است، در سال 1904 تأسیس شد و به دلیل داشتن یکی از بزرگترین پردیس (محوطه) های دانشگاهی در جهان، شناخته شده است. پردیس این دانشگاه دارای رستوران‌ها، پارک‌ها، یک باغ گیاه‌شناسی، یک مرکز رسانه ای جدید، مسیرهای دوچرخه سواری و حتی یک شبیه ساز پرواز و آزمایشگاه آیرودینامیک و پیشرانش است.

دانشگاه دلفت

این دانشگاه همچنین با کسب امتیازات بسیار خوب در تعدادی از موضوعات STEM، در رشته معماری رتبه سوم جهان را به دست آورده است. دانشکده معماری این دانشگاه با حدود 2900 دانشجو، در حال حاضر بزرگترین دانشکده آن است.

ETH زوریخ (مؤسسه فناوری فدرال سوئیس)

ETH زوریخ (که به‌عنوان مؤسسه فناوری فدرال سوئیس نیز شناخته می‌شود) در سوئیس واقع شده و به-دلیل پژوهش‌های پیشرو و نوآورانه مشهور شده است، یکی از دانشگاه‌های پیشگام جهان در زمینه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است.

دانشگاه معماری زوریخ

ETH همچنین ازنظر مدارک معماری در رتبه چهارم جهان قرار دارد و در هر چهار شاخص امتیازات بسیار بالایی کسب نموده است. دانشکده معماری آن (D-ARCH) یکی از دانشکده های معتبر معماری در جهان است که ترکیبی از آموزش تئوری و عملی را در سطح جهانی ارائه می دهد.

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)

دانشگاه ملّی سنگاپور (NUS) که در زمان تأسیس در سال 1905 بانام دانشکده پزشکی پادشاه ادوارد هفتم شناخته می شد، قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی این کشور است و به طور مداوم به عنوان یکی از مشهورترین دانشگاه های جهان رتبه بندی می‌شود.

دانشگاه ملی سنگاپور

این دانشگاه با صعود دو پلّه ای در رده هشتم رتبه بندی جهانی معماری قرار گرفته است. NUS همچنین برترین دانشکده معماری در منطقه آسیا است که مدارک برجسته معماری مبتنی بر سیستم هنرهای آزاد را ارائه می کند. این دانشگاه در هر چهار شاخص امتیازات چشمگیری را کسب نموده و که بالاترین آن ها در دسته تأثیر و شاخص H پژوهش است.

دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا یک مؤسسه تحقیقاتی پیشرو در شهر پکن کشور چین و یکی از اعضای اتحادیه برگزیده دانشگاه های معتبر چینی C9 است. این مؤسسه در سال 1911 تأسیس شد و از آن زمان به یکی از بهترین مؤسسات آموزش عالی جهان در زمینه برنامه های مهندسی و علوم کامپیوتر تبدیل شده است.

دانشگاه های خارجی معماری

چینهوا در حال حاضر در رده دهم رتبه بندی رشته معماری قرار دارد و که این موضوع آن را به یکی از مدارس برتر معماری جهان تبدیل کرده است. این دانشگاه در هر چهار شاخص، به خصوص در شاخص های اندازه گیری تأثیر و شاخص H پژوهش، امتیازات بسیار خوبی کسب نموده است.

دانشگاه هنگ کنگ (HKU)

دانشگاه هنگ کنگ (HKU) که در سال 1911 تأسیس شده است یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است و سابقه و ریشه آن به دانشکده پزشکی هنگ کنگ برای چینی ها (که در سال 1887 تأسیس شده است) برمی‌گردد. امروزه، این دانشگاه به دلیل اعتبار علمی، برنامه های تحقیقاتی پیشرو، ارتباطات بین‌المللی و تأثیرات اجتماعی، آوازه ای جهانی دارد.

دانشگاه هنگ کنگ

دانشکده معماری HKU با معطوف نمودن تمرکز خود به ارائه دانش کامل و جامعی از معماری به دانشجویان که تأثیرات محلی و جهانی را ادغام می کند، توانسته این دانشگاه را در سال جاری به رتبه سیزدهم در زمینه معماری نائل کند.

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی اولین دانشگاه استرالیا بود و در سال 1850 تأسیس شد که این موضوع این دانشگاه را به یکی از دانشگاه های اصیل و قدیمی استرالیا تبدیل کرده است. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی دولتی جهان است و بیش از 400 رشته را ارائه می دهد.

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی که اکنون در جایگاه 15 رتبه بندی جهانی رشته معماری قرار گرفته است، امتیازات بسیار خوبی در شاخص هایی که تعداد استناد به ازای هر مقاله و شاخص H را می سنجند، به دست آورده است. دانشجویان معماری این دانشگاه مهارت های نظری و عملی ارزشمندی کسب نموده و به شدت موردتوجه کارفرمایان قرار می گیرند.

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن دومین دانشگاه قدیمی استرالیاست که در سال 1853 تأسیس شد و یکی از دانشگاه‌های پیشرو تحقیقاتی در جهان است. جمعی از اشخاص برجسته و سرشناس، ازجمله چهار نخست‌وزیر استرالیا و پنج فرماندار کل، دانش آموخته این دانشگاه هستند.

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن با چهار رتبه صعود نسبت به سال گذشته در جایگاه 17 رتبه بندی معماری قرار گرفته است. این دانشگاه امتیازات خوبی در هر چهار شاخص، به ویژه در شاخص تأثیر پژوهش، کسب نموده است.

دانشگاه RMIT

دانشگاه RMIT که در شهر ملبورن ایالت ویکتوریا قرار گرفته، در سال 1887 توسط فرانسیس اُرماند ، نماینده پارلمان و نیکوکار استرالیایی، تأسیس شد. این دانشگاه در آن زمان تنها یک مدرسه شبانه بود که کلاس های هنری، علمی و فناوری را ارائه می داد. دانشگاه RMIT امروزه بزرگترین موسسه آموزش عالی استرالیا است و با دوره های فناوری و طراحی اش شناخته می شود.

دانشگاه برتر معماری

RMIT همچنین با ارائه برنامه های معماری متمرکز بر طراحی که تفکر انتقادی را در دانشجویان ترغیب نموده و توانایی کشف، به چالش طلبیدن و استفاده از خلاقیت هنری‌شان را پرورش داده، توانسته با چهار پله صعود، رتبه 22 را کسب نماید.

دانشکده های برتر معماری در نیوزیلند

دانشگاه های دیگر این منطقه که در رتبه بندی رشته معماری قرار گرفته اند شامل سه دانشگاه نیوزلند هستند که این دانشگا ه ها عبارت اند از: دانشگاه آکلند که با رتبه ای در محدوده 51-100 بالاترین رتبه را در این میان دارد و پس‌ازآن دانشگاه مسی و دانشگاه ویکتوریای ولینگتون که هر دو در محدوده رتبه 151-200 قرار دارند.

دانشگاه اسقفی کاتولیک شیلی (UC)

دانشگاه اسقفی کاتولیک شیلی (UC) یکی از شش دانشگاه کاتولیک در سیستم دانشگاه شیلیایی و یکی از دو دانشگاه اسقفی (کلیسایی) در این کشور است. این دانشگاه در سال 1888 توسط مونسینور ماریانو کازانووا ، اسقف اعظم سانتیاگو تأسیس شد که هدف او تركیب مزایا و ویژگی های دانشگاهی با آموزش های مبتنی بر آموزه های مسیحی بود.

دانشگاه معماری در شیلی

دانشگاه اسقفی کاتولیک شیلی در سال جاری رتبه 34 را در رشته معماری به دست آورد و با داشتن جمعی از دانش آموختگان برجسته اهل آمریكای لاتین، بالاترین امتیاز خود را در شاخص شهرت كارفرما کسب نمود.

دانشگاه سائوپائولو (USP)

دانشگاه سائوپائولو (USP) که در برزیل قرار دارد، بزرگترین دانشگاه دولتی این کشور و معتبرترین نهاد آموزشی آمریکای لاتین است. پردیس های این دانشگاه در هشت شهر واقع شده اند. دانشگاه سائوپائولو دارای 42 دانشکده، شش مؤسسه تخصصی و چهار موزه برجسته است.

دانشگاه معماری در برزیل

USP باوجود افت قابل توجه 16 پله ای، در رده 44 رتبه بندی رشته معماری در سال جاری قرار گرفته و علی رغم از دست دادن رتبه اول و قرارگرفتن در رتبه دوم دانشگاه های برتر آمریکای لاتین، جایگاه خود را به‌عنوان یکی از دانشکده های برتر معماری در این منطقه حفظ نموده است.

دانشگاه مستقل ملّی مکزیک (UNAM)

دانشگاه مستقل ملّی مکزیک (UNAM) در سال 1551 در مکزیک تأسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه منطقه آمریکای لاتین است. این دانشگاه همچنین بزرگترین دانشگاه در این منطقه بوده و تقریباً 270،000 دانشجو در آن ثبت نام نموده اند. پردیس UNAM توسط برخی از مشهورترین معماران قرن بیستم مکزیک طراحی شده است و یکی از میراث های جهانی یونسکو است.

دانشگاه معماری مکزیک

براساس رتبه بندی در رشته معماری در سال جاری، UNAM موقعیت خود را به عنوان 49 امین دانشگاه برتر در سطح جهان در این زمینه حفظ نموده و به امتیازی استثنایی (بالاترین امتیاز در این منطقه) در شاخص شهرت کارفرما دست یافته است.

دانشگاه کیپ‌تاون

دانشگاه کیپ‌تاون (UCT) یک دانشگاه دولتی پژوهش-محور است و در سال 1829 بانام دانشکده آفریقای جنوبی تأسیس شد. این دانشگاه قدیمی ترین نهاد آموزش عالی در آفریقای جنوبی است.
UCT در محدوده رتبه 51-100 قرار دارد و برترین دانشکده در زمینه معماری در این منطقه است که بالاترین امتیاز آن که هم زمان دومین امتیاز برتر در این منطقه نیز هست در شاخص تأثیر پژوهش دست آمده است.

دانشگاه کیپ تاون

سایر دانشکده های برتر معماری در آفریقا و خاورمیانه عبارت اند از: دانشگاه تخنیون- مؤسسه فناوری اسرائیل (محدوده رتبه 101-150) و پس‌ازآن دانشگاه اسکندریه ، دانشگاه آمریكایی قاهره ، دانشگاه قاهره و دانشگاه ویتسواترزرند که همه در محدوده رتبه 151-200 قرار دارند.

برترین دانشگاه های معماری در سال 2018

در ادامه می‌پردازیم به لیست بهترین دانشگاه های معماری در سال 2018 که می‌توان گفت طبق معمول همیشه دانشگاه MIT در صدر این جدول قرار داشته است و بهترین مقصد دانشجویان معماری برای تحصیلات است. در رتبه های بعدی دانشگاه کالج لندن و دانشگاه Delft قرار دارد که در لیست بهترین دانشگاه های معماری قرار گرفته اند. با خواندن کامل لیست بهترین دانشگاه های معماری در انتها نام دانشگاه تهران در رتبه 155 ام را مشاهده خواهید کرد و می‌توان نتیجه کرد بهترین دانشگاه ایران در حوزه معماری می‌باشد. این رده بندی را وبسایت معتبر تاپ یونیورسیتی منتشر کرده است که هر ساله اقدام به این امر می‌کند. برای دریافت لینک بهترین دانشگاه های معماری در جهان اینجا کلیک کنید.

دانشگاه های معماری

1. Massachusetts Institute of Technology (MIT) / United States
2. The Bartlett School of Architecture | UCL (University College London) / United Kingdom
3. Delft University of Technology / Netherlands
4. ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology) / Switzerland
5. University of California, Berkeley (UCB) / United States
6. Harvard University / United States
7. Manchester School of Architecture / United Kingdom
8. University of Cambridge / United Kingdom
9. Politecnico di Milano / Italy
10. National University of Singapore (NUS) / Singapore

11. Tsinghua University / China
12. University of Hong Kong (HKU) / Hong Kong
13. Columbia University / United States
14.T he University of Tokyo / Japan
15. University of California, Los Angeles (UCLA) / United States
16. The University of Sydney / Australia
17. Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) / Switzerland
18. Tongji University / China
19= Georgia Institute of Technology (Georgia Tech) / United States
19 = The Hong Kong Polytechnic University / Hong Kong
21. The University of Melbourne / Australia
22. Universitat Politècnica de Catalunya / Spain
23. The University of New South Wales (UNSW Australia) / Australia
24. KTH Royal Institute of Technology / Sweden
25. Cornell University / United States
26. RMIT University / Australia
27. Stanford University / United States
28. Universidade de São Paulo (USP) / Brazil
29. Technische Universität München / Germany
30. The University of Sheffield / United Kingdom
31. Politécnica de Madrid / Spain
32. University of British Columbia / Canada
33. Pontificia Universidad Católica de Chile / Chile
34. Kyoto University / Japan
35= Princeton University / United States
35= Seoul National University (SNU) / South Korea
37= University of Michigan / United States
37= University of Pennsylvania / United States
39. University of Illinois at Urbana-Champaign / United States
40. University of Texas at Austin / United States
41= Politecnico di Torino / Italy
41= Technische Universität Berlin / Germany
43= University of Reading / United Kingdom
43= University of Toronto / Canada
45. Eindhoven University of Technology / Netherlands
46= Aalto University / Finland
46= Cardiff University / United Kingdom
46= Katholieke Universiteit Leuven / Belgium
49. Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) / Mexico
50. The University of Queensland (UQ) / Australia

51-100. Aalborg University / Denmark
51-100. Arizona State University / United States
51-100. Carnegie Mellon University / United States
51-100. Chalmers University of Technology / Sweden
51-100. City University of Hong Kong / Hong Kong
51-100. Curtin University / Australia
51-100. Hanyang University / South Korea
51-100. Illinois Institute of Technology / United States
51-100. KIT, Karlsruher Institut für Technologie / Germany
51-100. Loughborough University / United Kingdom
51-100. Lund University / Sweden
51-100. McGill University / Canada
51-100. Monash University / Australia
51-100. New York University (NYU) / United States
51-100. Newcastle University / United Kingdom
51-100. Norwegian University of Science And Technology / Norway
51-100. Oxford Brookes University / United Kingdom
51-100. Pennsylvania State University / United States
51-100. Queensland University of Technology (QUT)/ Australia
51-100. RWTH Aachen University / Germany
51-100. Shanghai Jiao Tong University / China
51-100. TU Dortmund University / Germany
51-100. Vienna University of Technology (TU Wien) / Austria
51-100. Texas A&M University / United States
51-100. The Chinese University of Hong Kong (CUHK)/ Hong Kong
51-100. The University of Auckland / New Zealand
51-100. University of Nottingham / United Kingdom
51-100. Universidad de Buenos Aires (UBA) / Argentina
51-100. Universidad de Chile / Chile
51-100. Universidade Federal do Rio de Janeiro / Brazil
51-100. Universität Stuttgart / Germany
51-100. Université Catholique de Louvain / Belgium
51-100. Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)/ Malaysia
51-100. Universiti Malaya (UM) / Malaysia
51-100 Universiti Sains Malaysia (USM) / Malaysia
51-100. Universiti Teknologi Malaysia (UTM) / Malaysia
51-100. University College Dublin / Ireland
51-100. University of Bath / United Kingdom
51-100. University of Cape Town / South Africa
51-100. The University of Edinburgh / United Kingdom
51-100. University of Lisbon / Portugal
51-100. University of Liverpool / United Kingdom
51-100. University of Porto / Portugal
51-100. University of Salford / United Kingdom
51-100. University of Southern California / United States
51-100. University of Washington / United States
51-100. Virginia Polytechnic Institute and State University / United States
51-100. Yale University / United States
51-100. Yonsei University / South Korea

101-150. Asian Institute of Technology, Thailand / Thailand
101-150. Cairo University / Egypt
101-150. Chulalongkorn University / Thailand
101-150. Deakin University / Australia
101-150. Griffith University / Australia
101-150. Harbin Institute of Technology / China
101-150. Hokkaido University / Japan
101-150. Indian Institute of Technology Madras (IITM) / India
101-150. Istanbul Technical University / Turkey
101-150. Korea University / South Korea
101-150. Kyushu University / Japan
101-150. Michigan State University / United States
101-150. Middle East Technical University / Turkey
101-150. Nanjing University / China
101-150. National Cheng Kung University / Taiwan
101-150. National Technical University of Athens / Greece
101-150. Sapienza University of Rome / Italy
101-150. Sungkyunkwan University (SKKU) / South Korea
101-150. Technion – Israel Institute of Technology / Israel
101-150. The University of Adelaide / Australia
101-150. The University of Western Australia (UWA) / Australia
101-150. Tianjin University / China
101-150. Universidad de Los Andes / Colombia
101-150. Universidad Nacional de Colombia / Colombia
101-150. Universidad Politecnica de Valencia / Spain
101-150. Universidade Estadual de Campinas (Unicamp) / Brazil
101-150. Universidade Federal do Rio Grande Do Sul / Brazil
101-150. Universidade Nova de Lisboa / Portugal
101-150. Università degli Studi Roma Tre / Italy
101-150. Università di Bologna (UNIBO) / Italy
101-150. Université de Montréal / Canada
101-150. Universiti Putra Malaysia (UPM) / Malaysia
101-150. University of Colorado Boulder / United States
101-150. University of Copenhagen / Denmark
101-150. University of Florida / United States
101-150. University of Ghent / Belgium
101-150. University of Glasgow / United Kingdom
101-150. University of Illinois, Chicago (UIC) / Illinois
101-150. University of Minnesota / United States
101-150. University of South Australia / Australia
101-150. University of Strathclyde / United Kingdom
101-150. University of Technology Sydney (UTS) / Australia
101-150. University of Virginia / United States
101-150. University of Waterloo / Canada
101-150. University of Westminster / United Kingdom
101-150. University of Wisconsin-Madison / United States
101-150. Victoria University of Wellington / New Zealand
101-150. Vilnius Gediminas Technical University / Lithuania
101-150. Waseda University / Japan
101-150. Zhejiang University / China

151-200. Aarhus University / Denmark
151-200. The American University in Cairo / Egypt
151-200. Aristotle University of Thessaloniki / Greece
151-200. Chongqing University / China
151-200. City University of New York / United States
151-200. Concordia University / Canada
151-200. Czech Technical University in Prague / Czech Republic
151-200. Fudan University / China
151-200. Hiroshima University / Japan
151-200. King Saud University (KSU) / Saudi Arabia
151-200. Kyung Hee University / South Korea
151-200. Laval University / Canada
151-200. Louisiana State University / United States
151-200. Massey University / New Zealand
151-200. North Carolina State University / United States
151-200. Northumbria University at Newcastle / United Kingdom
151-200. Ohio State University / United States
151-200. Osaka University / Japan
151-200. Pusan National University / South Korea
151-200. Queen’s University of Belfast / United Kingdom
151-200. Rice University / United States
151-200. South China University of Technology / China
151-200. Southeast University / China
151-200. Stockholm University / Sweden
151-200. Technische Universität Darmstadt / Germany
151-200. Technische Universität Dresden / Germany
151-200. Tohoku University / Japan
151-200. University of Granada / Spain
151-200. University of Navarra / Spain
151-200. Universidad de Sevilla / Spain
151-200. University of Naples – Federico II / Italy
151-200. Università IUAV di Venezia / Italy
151-200. Université du Québec / Canada
151-200. Université Libre de Bruxelles / Belgium
151-200. Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne / France
151-200. Universiti Teknologi MARA – UiTM / Malaysia
151-200. University of Aberdeen / United Kingdom
151-200. University of Arizona / United States
151-200. University of Calgary / Canada
151-200. University of California, Santa Barbara (UCSB) / United States
151-200. University of Dundee / United Kingdom
151-200. University of Maryland, College Park / United States
151-200. University of Massachusetts, Amherst / United States
151-200. University of Pretoria / South Africa
151-200. University of Seoul / South Korea
151-200. University of Tehran / Iran
151-200. University of the West of England / United Kingdom
151-200. University of Witwatersrand / South Africa
151-200. University of Twente / Netherlands
151-200. Vrije Universiteit Amsterdam / Netherlands
151-200. Wageningen University / Netherlands