یاد گیری نرم افزار اتوکد، یکی از ملزومات رشته‌های مهندسی مانند معماری و عمران و هم چنین رشته‌های صنعتی است. اتوکد متعلق به شرکت اتودسک، با آسان کردن طراحی و ترسیم نقشه‌ها طراحی دو بعدی به معروفیت زیادی در حوزه‌ی تخصصی خود رسید. با طراح شید برای قسمتی دیگر از آموزش اتوکد و دستور surfpatch در اتوکد همراه باشید.

کاربرد دستور surfpatch در اتوکد سه بعدی چیست؟

دستور surfpatch کوتاه شده‌ی دستور surface patch است. در واقع چون زدن space در اتوکد به معنای اجرای دستور است. به همین دلیل در تایپ کردن دستورات از زدن دکمه‌ی space خودداری می‌نماییم و برای اجرای این دستور ، تایپ کلمه‌ی surfpatch کفایت می‌کند ولی باید دانست که آن همان دستور surface patch است، که خلاصه شده است.

همان طور که بیان شد. این دستور مربوط به فضای سه بعدی اتوکد است. در این فضا ما با احجام سه بعدی سر و کار داریم.
ما برای طراحی احجام در فضای سه بعدی، در ابتدا نیاز به طراحی صفحه داریم و در انتها با طراحی یک صفحه می‌توان به طراحی حجم رسید.
در واقع ما با تبدیل خط به صفحه و تبدیل صفحه به حجم، می‌توانیم به شکل دلخواه خود در محیط سه بعدی اتوکد برسیم.

اما کاربرد این دستور چیست؟

دستور superpatch، دستوری است. برای تبدیل لبه‌های یک حجم به صفحه.
در واقع با این دستور شما دیگر نیازی به کشیدن و در آوردن یک خط برای تبدیل آن به صفحه ندارید. بلکه کافی است تا لبه‌های یک صفحه‌ی بسته را انتخاب نمایید. تا لبه‌ها تبدیل به یک صفحه شوند.
از این دستور می‌توانید برای سه بعدی کردن سقف یک بنا استفاده نمایید. به این صورت که فرض نمایید که شما دارای حجمی هستید که فقط صفحات اطراف آن شکل گرفته و شما می خواهید روی این صفحات بسته، حجم سقف را هم تشکیل بدهید.  برای این کار معمولا باید دور تا دور سقف خود را خط بکشید. تا بتوانید آن را تبدیل به صفحه و در صورت نیاز تبدیل به حجم نمایید.
اما با اجرای این دستور، فقط کافی است تا لبه های اطراف کار خود را انتخاب نمایید. تا صفحه‌ای مانند یک سقف بر روی کار شما کشیده شود.
در این حالت در صورت دلخواه می‌توانید تا صفحه‌ی ایجاد شده را ضخامت دهید.

دستور surfpatch دستور surfpatch

در واقع این دستور برای سه بعدی کردن احجامی مانند یک ساختمان‌، بسیار کاربردی است.
حال که با کاربرد این دستور آشنا شدیم  در ادامه به نحوه‌ی اجرای این دستور خواهیم پرداخت. تا بدین وسیله فهم موضوع نیز برای شما آسان‌تر گردد. با ما همراه باشید.

نحوه ی اجرای دستور surfpatch در اتوکد سه بعدی

همان طور که در بالا بیان شد؛ این دستور در فضای سه بعدی اتوکد است که این فضا برای طراحی و ترسیم احجام شما به شکل سه بعدی است. به همین دلیل اولین قدم برای اجرای این دستور، ورود به محیط سه بعدی اتوکد است.
برای ورود به فضای سه بعدی نرم افزار اتوکد در قسمت بالا و سمت راست این نرم افزار، روی مکعب کلیک راست کرده و گزینهی “perspective” را انتخاب میکنیم. بدین ترتیب وارد فضای سه بعدی این نرم افزار شده و با حرکت دادن اسکرول موس می‌توانید مدل خود را از از زوایا و پرسپیکتیو‌های مختلف ببینید. هم‌چنین می‌توانید با انتخاب دید‌های مختلفی که در اطراف این مکعب هست‌؛ به قسمت‌های مختلف حجم خود رفته و آن را از دید‌های مختلف بررسی نمایید.

سپس بر روی چرخ دنده‌ی پایین صفحه (و با گاها بالای آن) کلیک کرده و گزینه‌ی “3d modeling” را انتخاب کنید تا گزینه‌های طراحی سه بعدی برای شما در بالای صفحه نمایان شود.
در این حالت شما وارد محیط سه بعدی در اتوکد شده‌اید و می‌توانید با دستورهای نمایان شده برای شما، حجم مربوطه‌ی خود را رسم نمایید و یا به صورت آماده آن را وارد این فضا کنید.
پس از رسم حجم و یا صفحات خود‌، می‌توانید از دستور surfpatch برای رسم سقف روی حجم مورد نظر خود استفاده نمایید.
این دستور نیز مانند تمامی دستور های گفته شده در این محیط دارای روش‌های متعددی برای اجراست. که هر کدام را در زیر برای شما شرح داده‌ایم.

روش اول دستور surfpatch در اتوکد

روش اول و همیشگی ما برای اجرای دستورات در اتوکد، تایپ دستور مربوطه در خط فرمان پایین صفحه است.
برای این کار کافی است تا کلمه‌ی surfpatch را در خط فرمان پایین صفحه تایپ نمایید. تا این دستور در بالای خط فرمان برای شما ظاهر گردد.
هم‌چنین می‌توانید با حرکت دادن موس خود بر روی این فرمان ظاهر شده و نگه داشتن موس بر روی آن (بدون فشردن کلیک) از کادر راهنمای باز شده بهره ببرید. این کادر توضیح کوچکی را نسبت به دستور در حال اجرا در اختیار شما قرار می‌دهد. هم‌چنین همواره می‌توانید با فشردن دکمه‌ی f1 کیبورد خود‌، از راهنمایی‌های بیشتر نرم افزار بهره‌مند شوید.

دستور surfpatch در اتوکد

پس از مشاهده‌ی این دستور می‌توانید بر روی آن چپ کلیک نمایید تا دستور برای شما اجرا شود.

روش دوم

این روش یافتن دستور مورد نظر از بین دستورات موجود در باکس بالای صفحه است. برای این کار ابتدا وارد سربرگ surface از باکس بالای صفحه شوید. سپس از پنل create گزینه‌ی surface patch را انتخاب نموده و کلیک چپ نمایید تا دستور برای شما اجرا شود.

دستور surfpatch در اتوکد
پس از اجرای دستور، توسط یکی از روش‌های گفته شده در بالا، باید لبه‌های حجم مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
این حجم در واقع همان حجم مورد نظری است که می‌خواهید برای آن سقف ترسیم نمایید. دقت داشته باشید. که این حجم می‌بایست یک حجم بسته یکپارچه باشد. تا بتوان بر روی آن صفحه‌ای را به عنوان سقف ترسیم نمود.
پس ازز کلیک چپ کردن بر روی لبه‌ی انتهایی حجم مورد نظر، خط فرضی به عنوان پیش نمایش، روی لبه‌ی حجم شما شکل می‌گیرد. این خط فرضی، همان لبه‌ی کار شماست. که خط دور صفحه‌ی شما را به نمایش گذاشته است.

دستور surfpatch در اتوکد

حال که این خط شکل گرفته شما با فشردن دکمه‌ی enter کیبورد خود میتوانید صفحه ی تشکیل شده روی حجم خود را مشاهده نمایید.

دستور surfpatch در اتوکد
پس از مشاهده‌ی پیش نمایش موجود بر روی حجم مورد نظر خود، می‌توانید دکمه‌ی enter کیبورد خود را بفشارید. تا صفحه‌ی مورد نظز برای شما رسم شود.

دستور surfpatch در اتوکد
حال می‌بینید که حجم شما دارای سقف معین است. در واقع دارای حجمی هستیم که داخل آن فضای خالی است  و در قسمت بالایی آن، یک صفحه به عنوان سقف کار بر روی آن قرار گرفته است.
این گونه احجام، برای سه بعدی سازی ساختمان‌ها و یا سه بعدی سازی داخلی بسیار کاربردی هستند. زیرا که با خالی بودن فضای داخلی حجم می توان از آن رندر‌های داخلی نیز تهیه کرد.

اینجای کار دستور surfpatch یا همان surface patch را در محیط سه بعدی اتوکد، شناختید. و با روش‌های اجرای آن نیز آشنا شدید.
و با یکی از روش‌های آسان کشیدن سقف در محیط سه بعدی اتوکد آشنا شدید.
امید واریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. هم‌چنین برای مطالعه‌ی دیگر مقالات ما مربوط به فضا‌های سه بعدی و دو بعدی اتوکد است. می‌توانید به سایت مراجعه نمایید. هم‌چنین می‌توانید نظر و سوال‌های خود را با ما در میان بگذارید. تا توسط متخصصین ما پاسخ داده شود.