کامپوننت در اسکچاپ

کامپوننت در اسکچاپ

همون جور که قولشو داده بودیم امروز میپردازیم به آموزش کامپوننت در اسکچاپ و نحوه ی استفاده از آنها را با هم یاد خواهیم گرفت:

از دیدگاه من استفاده كردن از کامپوننت در اسکچاپ بسیار مهم است اما چرا؟

هر قانونی که در مورد گروه ها وجود دارد ، در مورد components هم صدق میکند. Component ها به بقيه ي مدل متصل نمیشوند. مي توان به آن ها مقادیرمعنا دار داد و آن ها را select ، move، copy و edit كرد، درست مثل گروه ها.

component ها به صورت اتوماتیك، به روز ميشوند. زماني كه از یک  component چندین نسخه کپی  میکنید( instance )همه ي آن ها به هم متصل اند و تغيير دادن یک نسخه از آ نها سبب تغيير يافتن همه آن ها ميشود .

Sketchup به ما این امكان را ميدهد كه مدلهاي خودمان را به کامپوننت تبديل كنیم.

در باکس کامپوننت گزینه های مختلفی موجود میباشد که هر کدام را به تفضیل با هم بررسی میکنیم:

 

Name

در باکس نام ، نام component انتخابي شما وجود دارد. اگر اين یک component در مدل موجود باشد، میتوان آنرا edit کرد، ولي اگر در یکی از library هاي پيش فرض اسکچاپ قرار داده شده باشد، قابل ويرايش نمیباشد.

Description

در تعدادی از component ها، توضيحاتي برای کامپوننت وجود دارد که معرف کامپوننت مذکور است. مي توان هنگام ساخت یک component جديد توضيحاتی را برای آن نوشت.
Display secondary selection pane

با كليك كردن روی این گزینه يك صفحه ی دوم از libraryهاي شما در پا يين dialog box باز خواهد شد و میتوانید از این صفحه برای سازماندهی کردن componentهاي موجود روی نرم افزار خود استفاده كنيد.

component make

با كليك كردن اين گزينه یک component از هر شی ای که در مدل خود طراحی کرده اید در پنجره ی مدل سازی ساخته خواهد شد البته روش هاي ديگري براي ايجاد كردن componentهاي جديد وجود دارد كه در بخش های دیگر مطرح خواهد شد.
3D warehouse :Get model from the warehouse

یک گنجينه آنلاين از هزاران و صدها هزار component sketchup است كه ميتوانید در مدل خود استفاده كرد و چگونگی دانلود و استفاده و مقیاس بندی این کامپوننت ها را در پست افزودن آبجکت های آماده به اسکچاپ توضیح داده ایم که میتوانید از آن هم استفاده ببرید.

 

 

 

 

کامپوننت ها مبحث پیچیده ای میباشد که در چندین پست سیر تا پیاز آنها را خواهید آموخت و این تازه قسمت اول کامپوننت در اسکچاپ بود. امیدوارم از این مطب استفاده کافی رو برده باشید.

مرحله اول دیدیم که امکانات کامپوننت ها چه میباشد و در قسمت دوم از بحث جذاب کامپوننت در اسکچاپ میرسیم به ساخت یک کامپوننت و نحوه ی ایجاد آنرا مرحله به مرحله با هم طی خواهیم کرد

ساختن کامپوننت در اسکچاپ یک روند ٖساده است، اما ساختن component هایی که پيچيده هستند كمی سمشکل تر است. بدون توجه به نوع component كه میخواهيد بسازيد، از روش های  زير جهت ساختن آن استفاده میکنیم.

1-لبه ها و قسمت هایی كه مي خواهيد به component تبديل شوند را انتخاب كنيد که در این آموزش یک میز را طراحی کرده ایم و به صورت کامل آنرا select میکنیم

Edit→create component -2 را انتحاب کرده و component dialog box باز خواهد شد

3-به component جدید یک نام و description توضيحات دهید که نشاندهنده ی مدل طراحی شده توسط شما میباشد

از میان اين دو، نام کامپوننت بسیار مهم تر میباشد مطمئن شويد كه نام به قدر كافي گويا می باشد زیرا در صورت ذخیره سازی در مخزن اسکچاپ کاربران آن نام مرتبط را جستجو میکنند از جهتی هم زمانی که کامپوننت های شما افزایش پیدا میکند باعث گمراهی شما نخواهد شد

4-گزينه هاي alignment را براي component جديد خود ایجاد کنید

5-در component check box گزینه ي Replace را انتخاب كنيد

 البته اگر قبلاً انتخاب نشده است با اين كار component جديد به سمت راست مدل شما، جايي كه هندسه ي انتخابي قرار دارد، می رود و شما را از تعبيه كردن آن از component dialog box نجات می دهد

6-بر روي گزينه ي Create کلیک كنيد تا component جديد خود را ایجاد کنید

اگر ديوارهاي مدل شما دو وجهي اند هستند، بايد خودتان به صورت دستي، opening هاي در و پنجره را كات كنيد؛ زيرا component ها فقط براي یک وجه كاربرد دارند ومورد استفاده قرار می گیرد

همونجور که دیدید شما میتوانید با ایحاد انواع کامپوننت ها برای خود در تمامی مدل سازی های آینده ی کاری خود استفاده کنید و این سرعت طراحی شما رو که همیشه تیم طراح شید به شما توصیه کرده است را بالا تر خواهد برد و این به حرفه ای تر دیده شدن شما در محل کار و یا در سرعت بخشی به پروژه های دانشگاهیتون کمک بالایی خواهد کرد.

http://dl.tarahshid.com/Omid/Sketchup/Videos/new_component_(tarahshid.ir).mp4

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب امید ابوالحسنی

بدون دیدگاه