امروزه کفپوش‌هاي بتني به دليل دوام و انعطاف پذيري بالا، انتخاب بسياري از افراد است. استفاده از آنها موجب صرفه جويي در مواد نيز مي‌شود. با توجه به سه موضوع مي‌توانيد مطمون شويد که آيا اين کفپوش‌هاي بتني براي خانه شما مناسب است يا نه.

ترکيب خانه

هنگام انتخاب ترکيب بتني، تيم پيمانکار بايد مشخصات عملکردي، عوامل پايداري از جمله اضافه کردن خاکستر بادي زغال سنگ به ترکيب و قدرت بتن را بررسي کنند.

خاکستر بادي از سوختن زغال سنگ به دست مي‌آيد و شامل فلزات سنگيني از جمله، سرب و جيوه است. هنگامي که اين خاکستر با بتن ترکيب مي‌شود مزاياي متعددي از جمله اينکه مقدار بازگشتي را افزايش مي دهد و سيمان مصرفي در ترکيب را کاهش مي‌دهد.

در حال حاضر علاوه بر استفاده از خاکستر بادي در بتن از آن براي بازيافت مواد مورد استفاده در بتن استفاده مي‌شود.

برخي از طرفداران حفظ منابع طبيعي بر اين باورند که بايد از خاکستر بادي براي بتن استفاده شود. استفاده از خاکستر بادي باعث کاهش مصرف سيمان در توليد بتن خواهد شد به همين دليل استفاده از اين روش امروزه بسيار رايج است. سيمان حاوي کربن زيادي است و استفاده از خاکستر بادي موجب کاهش کربن در بتن خواهد شد.

مواد

خاکستر بادي

هرچند که هنوز شک‌هايي در مورد استفاده از خاکستر بادي وجود دارد، به اين دليل که ممکن است کربن موجود در خاکستر بادي از ميزان کربن موجود در سيمان بيشتر باشد. زمانيکه چرخه عمر کامل خاکستر بادي محاسبه مي‌شود، اين استدلال که ميزان کربن موجود در بتن با استفاده از خاکستر بادي کمتر خواهد بود، زير سوال مي‌رود.

علاوه بر اين خاکستر بادي ماده‌اي خطرناک است به همين دليل نگراني هايي در کنار مزاياي استفاده از آن در ترکيب با بتن وجود دارد. نگراني اصلي اين است که خاکستر بادي فلزات سنگين موجود در بتن را بشويد و مواد سمي را در خانه‌ها به جاي بگذارد. در برخي از موارد از اين خاکستر براي دفع زباله هاي خطرناک استفاده مي‌شود.

اگر از خاکستر بادي در بتن استفاده کنيد چندين راه براي کاهش تماس با فلزات سنگين وجود دارد. همچنين در صورتي‌که از استفاده از خاکستر بادي مطمئن نيستيد مي‌توانيد از براي بتن‌هاي خارج خانه از مقدار بيشتري خاکستر بادي استفاده کنيد و براي فضاي داخلي خانه در ترکيب بتن از ميزان کمتري خاکستر استفاده کنيد.

موضوع بعدي در مورد درزگيري و رنگ بتن است، هنگام استفاده از بتن رنگ ها و پوشش هاي ضد آب اهميت خاصي دارند. بهتر است از درزگيرها و رنگهايي با ترکيبات آلي (VOC) کمتري استفاده کنيد چون تاثير بسزايي در تشکيل دود و لايه ازون دارند.

مواد سنگين و سرطان

با انتخاب پوشش کمي از VOC، از بسياري از مواد سنگين و سرطان زا اجتناب مي کنيد. طبق استانداردهاي در نظر گرفته شده براي ميزان مجاز استفاده از Voc، نشان مي ‌دهد که ميزان ۵۰ گرم براي پوشش کف مناسب است.

مواد

براي اجتناب از استفاده از اين مواد شيميايي خطرناک مي‌توانيد از مواد مخصوص ديگري که براي افراد حساس به مواد شيميايي طراحي شده است استفاده کنيد. همچنين مي‌توانيد از رنگدانه‌هاي طبيعي به جاي شيميايي استفاده کنيد.

Dwayne Fuhlhage مدير Prosoco توليد کننده پاک کننده ها و محصولات مراقبتي سنگ و بتن مي‌گويد: هميشه به دنبال هزينه‌هاي زيست محيطي پنهان باشيد. برخي از بتنها و محصولات سفت کننده قليايي هستند و به شست و شو با آب نياز دارند و برخي ديگر از کاورهاي و واکسهايي که نياز به درست کردن و استعمال دوباره دارند گزينه‌هاي پايدار مناسبي براي انتخاب نيستند.

بهترين راه براي نگه داري، تعمير و پاک کردن کفپوشهاي بتني چيست؟

بعد از اينکه کفپوش‌هاي بتني زيبا و سالم خانه را ساختيد بايد از برنامه‌اي درست براي حفظ کيفيت هواي خانه استفاده کنيد. با استفاده از روش‌هاي تعمير و نگه داري درست مي‌توانيد سال‌هايي زيادي از اين کفپوش استفاده کنيد و ساختمان را براي دهه‌هاي بعدي حفظ کنيد.

مواد

با به حداقل رساندن گرد و غبار و رطوبت مي‌توانيد از بتن ها به خوبي مراقبت کنيد و محيط داخلي خانه را با کيفيت نگه داريد.

به جاي مواد شيميايي مي‌توانيد از مواد پاک کننده طبيعي در خانه استفاده کنيد. از محصولات پاک کننده‌اي استفاده کنيد که حاوي سورفکتانت هاي مضرر نباشند. کيفيت مواد پاک کننده بسيار مهم است و از مواد ايمني استفاده کنيد که مورد آزمايش قرار گرفته باشند و قابليت استفاده در خانه را بدون هيچ گونه مواد خطرناکي داشته باشند.