نرم افزار Revit Architecture برنامه‌ی کاربردی طراحی مبتنی بر کامپیوتر توسعه یافته توسط Autodesk برای سیستم عامل‌های تحت ویندوز است. رویت به طراحان اجازه‌ی طراحی نقشه‌ها و طرح‌های ساده و دو بعدی را می‌دهد، سپس می‌توان آن را به مدل های سه بعدی تبدیل کرد. منظور از گنبد یک ساختار بزرگ کروی شکل است که معمولا در سقف به کار برده می‌شود. گنبدی را با استفاده از ابزارهای Roof و Solid Revolve در نرم افزار رویت می توان ترسیم کرد. ابتدا گنبد در یک فضای دو بعدی تعریف شود و سپس در اطراف نقطه ی محوری ۳۶۰ درجه چرخانده می شود.

مراحل ایجاد سقف گنبد شکل

1-ابتدا لازم است یک صفحه کاری تحت عنوان ref plane را ترسیم کنید و موقعیت خود در یکی از نماها را مشخص کنیم. بر روی Modeling در نوار ابزار اصلی رویت کلیک کنید. از قسمت Create گزینه ی Roof در منوی کشویی پایین را انتخاب کنید. در فیلد متنی ورودی کلمه ی Dome را تایپ کنید.

2-از نوار ابزار سمت چپ بر روی Solid Form کلیک کنید. گزینه ی Solid Revolve را از منوی کشویی پایین انتخاب کنید.

گنبد

3-بر روی چک باکس Pick a Line در منوی Solid Revolve کلیک نمایید. سپس دکمه ی Ok را برای بازگشتن به صفحه ‌کاری اصلی انتخاب کنید.

4-از میان ابزارهای ترسیم گزینه‌ی Lines را انتخاب کنید. بر روی نقطه‌ی مورد نظر خود در صفحه‌ی کاری برای مشخص کردن نقطه‌ی شروع گنبدی کلیک کنید. این نقطه نشان دهنده‌ی قسمت پایین گنبد است. برای مشخص شدن نقطه‌ی بالای گنبدی نیز باید بر روی صفحه‌ی کاری خود کلیک کید. با کلیک کردن و کشیدن موشواره بر روی صفحه ی کاری می توانید زاویه و شعاع گنبد را مشخص کنید.

5-بر روی Sketch در ابزار اصلی کلیک کنید و از منوی کشویی پایین آن Axis را انتخاب کنید. با استفاده از ابزار Axis یک خط عمود در قسمت انتهای بالای گنبد رسم کنید.

6-بر روی دکمه‌ی Finish Sketch کلیک کنید، سپس Finish Family را انتخاب کنید.

7- دکمه 3D View را برای نمایش دادن مدل سه بعدی از گنبد ساخته شده انتخاب کنید.