در جلسه دوم آموزش رویت با ابزارهای مختلفی آشنا شدیم. با سومین جلسه آموزشی گام به گام نرم افزار رویت برای معماری در خدمت شما هستیم. دراین جلسه ما به بررسی level ها و ایجاد یک level  و  grid جدید در پروژه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کار با level در رویت

اولین قدم برای ایجاد یک پروژه و شروع کار بر روی آن،  تعیین level در رویت است. Level ها در پروژه به معنای طبقات است و شما با تعیین مقدار هر level در واقع ارتفاع هر طبقه در پروژه را مشخص می کنید.برای ایجاد و کار بر روی level ها شما باید از پانل project browserو قسمت elevations بر روی یکی از جهت های نما کلیک کنید تا یک نما در صفحه اصلی ایجاد شود.

level در رویت

توجه داشته باشید که در نرم افزار رویت و هنگام ایجاد یک پروژه جدید،  دو level به صورت پیش فرض وجود دارد..level 1 به اندازه 0.0،  در واقع نشان دهنده ی کف یک پروژه  بر روی زمین و level های ایجادی بعدی ارتفاع طبقات دیگر نسبت به کف یا روی زمین را تعیین می کند. به طور مثال در عکس زیر level 1 ارتفاع 3 متری از سطح زمین و level-1 ارتفاع 3 متری در زیر زمین را نشان می دهد.

level در رویت

برای تغییر نام و یا تغییر اندازه یک level در رویت کافیست level مورد نظر را انتخاب و با کلیک بر قسمت نام که در سمت بالا و قسمت اندازه که در قسمت پایین است،  تغییرات مورد نظر خود را اعمال فرمایید و سپس enter را فشار دهید و در کادر محاوره ای ایجاد شده بر روی yes کلیک کنید.

level در رویت

level در رویت

ایجاد یک level جدید در رویت

برای ایجاد یک level جدید مانند آنچه در قبل گفته شد باید از باید از پانل project browser و قسمت elevations بر روی یکی از جهت های نما کلیک کنید تا یک نما در صفحه اصلی ایجاد شود و سپس از سربرگ architecture در قسمت datum بر روی level در رویت کلیک کنید.

حال شما باید نشانگر را بر روی یک level در رویت نگه دارید تا ارتفاع دلخواه مورد نظر را از آن level  تعیین و کلیک و درگ  کنید تا level ایجادی جدید را همراستا با level های موجود قرار دهید.

level در رویت

ایجاد یک level جدید یا pick lines

این دستور زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید یک level جدید را از روی یک level انتخابی ایجاد کنید. شما کافیست بر روی گزینه pick line کلیک کرده و سپس در قسمت offset ارتفاع مورد نظر را تایپ کرده و نشانگر را بر روی level انتخابی قرار داده و  سپس  کلیک کنید.

level در رویت

ایجاد grid در پروژه

Grid ها در نرم افزار معماری به معنی axe ها برای یک پروژه است و شما برای سازماندهی و ایجاد آکس ستون ها و .. به grid ها نیاز دارید. اما توجه داشته باشید که grid ها بر خلاف level در رویت برای شروع و کار بر روی پروژه،  الزامی نیست و فقط زمانی نیاز است که شما در پروژه خود به آکس بندی نیاز داشته باشید.

برای ایجاد grid شما باید از سربرگ architecture در قسمت datum بر روی grid کلیک کنید.شما می توانید grid ایجادی را علاوه بر خط مستقیم،  به شکل منحنی نیز ایجاد نمایید.پس از انتخاب نوع خط بر روی صفحه اصلی کلیک کنید و زاویه مورد نظر خود را تعیین و کلیک کنید.

grid در رویت

level در رویت

level در رویت

شما می توانید برای تغییر محل قرار گیری نام آکس یا grid ایجادی بر روی چک باکس کلیک کنید و محل قرار گیری نام آکس را تعیین کنید.همچنین برای تغییر نام  آکس یا grid ایجادی بر روی نام کلیک کرده و نام جدید را تایپ و اینتر را بزنید.

level در رویت

ایجاد grid  با multi- segment

برای ایجاد یک grid چند بخشی می توانید از این دستور استفاده کنید.در ابتدا باید از سربرگ architecture در قسمت datum بر روی grid کلیک کنید.سپس multi- segment را انتخاب کرده و در صفحه کلیک کرده و شروع به ترسیم بخش های grid کرده و بر روی تیک سبز رنگ در نوار ابزار کلیک کنید.grid چند بخشی شما ایجاد شد.

level در رویت

level در رویت

level در رویت