در گام اول باید محور Projection مشخص گردد. همانطور که قبلا در آموزش جامع اسکچاپ توضیح داده شده است پروژه‌های Skatter در واقع به صورت اشیاء و ناحیه مرزها برروی سطوح در امتداد یک محور است. در این آموزش به طور پیش فرض از محور عمودی Z (محور آبی رنگ) استفاده می کنیم.

با آموزشی دیگر از آموزش های تخصصی سایت طراح شید در خدمت شما کاربران عزیز هستیم. در این آموزش ما نحوه ایجاد یک دیوار سبز که باغ عمودی نامیده می شود، را یاد خواهیم گرفت. گام های مشخص شده در این آموزش به وضوح نشان می‌دهد که می‌توان بر روی هر سطح عمودی از جمله دیوار های سبز آموزش ها را اجرا کرد.

برای اجرای این آموزش شما به نرم افزار Skatter ورژن ۱.۳.۰ نیاز دارید. برای دانلود آخرین ورژن نرم افزار Skatter اینجا کلیک کنید.

با این حال ما برای ایجاد یک دیوار سبز، می‌خواهیم Skatter در امتداد محور سفارشی و رو به سطح قرار بگیرد. برای این کار در قسمت برنامه ریزی Distribution در بخش Projection Axis گزینه “Custom” را انتخاب کنید. سپس برروی Pick axis کلیک کرده و محور مدنظر خود را انتخاب کنید. در مثال زیر مشاهده می‌کنید که ابتدا خطی عمود بر سطح کشیده شده تا به عنوان راهنمای انتخاب محور استفاده شود.

دیوار سبز

حال نوبت می رسد به انتخاب گیاهانی که می‌خواهیم برروی دیوار پراکنده شوند.

اشیاء

همانطور که دیوار را مشاهده می کنید به طور پیش فرض اشیاء با محور مدل هم تراز هستند اما با سطح نمی باشند. برای اینکه اشیاء با سطح طبیعی هم تراز شوند از ویژگی Pointing Direction استفاده خواهیم کرد.

در حال حاضر اشیاء با سطح عادی همتراز شده اند اما به درستی جهت دار نیستند. در این مورد ما می‌خواهیم که گیاهان به زمین برسد.

علت جهت دار نشدن اشیاء این است که اشیاء اصلی ایجاد شده اند. این اشیاء به سمت بالا یعنی محور Z حرکت کرده و از محور X (محور قرمز رنگ) دور می‌شوند.

هنگامی که ما Pointing Direction را به حالت Normal تنظیم می کنیم Skatter محور Z شیئ، را با سطح عادی همتراز می کند. اما در واقع ما در اینجا می خواهیم هنگامی که شیئ هنوز با سطح عادی همتراز است محور Z شیئ به نقطه بالا برسد. برای انجام این کار باید گزینه “Swap object Y and Z” را چک کنیم.( این گزینه ای تنها زمانی دردسترس است که Pointing Direction، ۱۰۰% Normal باشد.)

Rotation

اکنون بهتر است برگ ها به سمت زمین متمرکز شوند. اما چون جهت گیری کاملا درست نیست نیاز به چرخاندن 90- درجه ای گیاهان داریم. (این مورد یک مورد خاص است، اما درجه چرخش بستگی به این دارد که اشیاء اصلی چگونه در مقایسه با چه هندسه ای جهت دار هستند. سعی کنید مقادیر مختلفی برای کسانی که برای شما کار می کنند در نظر بگیرید.)

برای رسیدن به آن، ما از Rotation در قسمت برنامه ریزی Random Transform استفاده می‌کنیم.

اشیاء

خیلی بهتر شد، حالا اجازه دهید چگالی را افزایش داده، Random Scale را اضافه کرده و مقادیر Rotation را برای به دست آوردن تصادف بیشتر تنظیم کنیم.

ما می توانیم در اینجا توقف کنیم، اما قصد داریم نحوه محدود کردن توزیع گیاه در یک منطقه خاص را هم به شما آموزش بدهیم. این روش همانند سطوح افقی به طور معمول بر روی سطوح عموی نیز به کار می رود. برای جزئیات بیشتر، مقالات Clipping Areas را مطالعه کنید.

Clipping Areas

حال می توانیم به سادگی و بدون تکرار مراحل از ابتدا، گیاهان دیگری را به مناطق مختلف اضافه کنیم و برای این کار مجموعه ای را که قبلا ایجاد کرده ایم را تکرار می کنیم. همین!
این کار به دو صورت زیر انجام می شود:

  • اگر تنظیمات Render only باشد به Render List بروید، تنظیمات را انتخاب کرده و روی آیکون تکراری کلیک کنید.
  • در غیر اینصورت اگر در مدل تولید شد، روی گروه کلیک راست کرده و روی “Duplicate Skatter Group” کلیک کنید.

بعد از لیست، Scattered objects های قدیمی را حذف کرده و موارد جدید را انتخاب کنید. همین کار را با Clipping Areas انجام دهید. شما ممکن است بسته به مدل های گیاهی جدید به تنظیم تراکم، تصادف و . . . نیاز داشته باشید.

با کمی کار می توانید به سرعت یک دیوار سبز پیچیده مانند نمونه زیر ایجاد کنید:

در تصویر زیر شمای دیوار بالا را در نمایشگر SketchUp را مشاهده می کنید.