یک طراحی خوب ممکنه بعضی وقت ها جادویی به نظر بیاد، طوری که انگار طراح خیلی اتفاقی به ترکیب فوق العاده ایی از اجزا طراحی دست یافته که مخاطب رو به خودش جذب می کنه و سرگرمش می کنه. در واقعیت، طراحان گرافیک از مجموعه ای از ابزار ها به نام اجزای طراحی برای خلق و ارتقای کارشون استفاده می کنند.

به خاطر بسپارید که هر طرحی به تنهایی به دنبال انتقال پیامی به مخاطب است. طراحی می تونه به ما بگه کدوم ایمیل ها در این باکس ما نخونده هستند، چه برندی از جوراب رو بخریم، یا حتی ما رو از خطر ریزش صخره ها آگاه کنه. اجزا طراحی ابزاری هستند که یک طراح برای تولید محتوا و بیان کردن مجموعه ای از ایده هایش به کار می بره.

6 جز از مهم‌ترین اجزا طراحی

این راهنما به شما یک نگاه اجمالی درباره ی 6 جزء طراحی میده برای قدرتمند تر شدن هر چه بیشتر کار شما.

خط

خطوط با مشخص کردن چارچوب و دورخط های کلی قسمت های طرح را شامل می شوند. خطوط می تونند نرم، سخت، ممتد، شکسته، ضخیم یا نازک باشند.

خطوط همچنین می تونند پیام های غیر مستقیم داشته باشند. یک خط قطری به عنوان مثال پویایی و حرکت رو می رسونه در حالی که یک خط مستقیم ثابت و منظم تره.

خطوط در دنیای اجزا طراحی می تونند برای تاکید استفاده بشوند، به اطلاعات خاصی رو در یک طرح شلوغ تاکید کنند و توجه چشم رو به بخش خاصی از کار، منعطف کنند. می تونند در قالب اشکال یا فریم هایی(یا اغلب به صورت ترکیب ضعیفتری از هر دوی آنها) در بیایند.

چشم همچنین می تونه خطوط رو در جاهای دیگه هم تشخیص بده- ساختمانها، شاخه های درختان، افق، یا ریل های قطار- که لبه ها و مرز هایی طبیعی رو القا می کنند.

رنگ

خیلی وقت ها اجزا طراحی به علت انتخاب نامناسب، بی دقت یا شلخته ی رنگ ها نارس به نظر می رسند. رنگ به طور شگفت انگیزی مهمه و هرگز نباید بعد از طراحی به سراغش رفت. حتی یک طرح سیاه و سفید هم باید از نظر کنتراست و تعادل به دقت انجام بشه.

علاوه بر فام یا رنگ (قرمز در مقابل آبی)، به اشباع و روشنایی (یا ارزش) هر رنگ هم باید توجه بشه. اصول پایه ی رنگ رو یاد بگیرید تا مطمئن باشید ترکیبتون حس و حال درست، دما و تون رنگی مناسب رو داره. در نهایت در نظر بگیرید چه فضای رنگی( RGB یا CMYK ) برای صفحه نمایش یا پرینتری که قراره کارتون رو نشون بده مناسبه.

شکل

در حالیکه معلمان مهد کودک ، همیشه امیدوارند ما بدونیم یک شکل چیه، در اینجا، هر فضای بسته ای رو که با خطوط یا به کمک تضاد از زمینه اش جدا میشه، شکل در نظر می گیریم. اشکال می تونند هندسی باشند(مربع ها، مثلث ها، بیضی ها و…) یا اشکال ارگانیک (حبابهای نقل قول، قطره، یا اشکال تیزی که وقتی بتمن به کسی مشت میزنه ظاهر می شوند!)

دیگر اجزا طراحی یک ترکیب، مانند توده های متن، هم شکل محسوب می شوند. یک طراح زمانی که همه چیز رو توی کارش به عنوان شکلهایی ببینه که قراره بر اساس یک چهارخونه ی نامرئی نظم داده بشوند و سایز بندی بشوند، به سرعت پیشرفت می کنه.

بافت

به محض اینکه دنیا رو با حس لامسه و بینایی جهت یابی می کنیم، بافت همه جا ظاهر میشه. با اینکه نمی تونیم اون رو در وبسایت ها و صفحات پرینت شده احساس کنیم، بافت های دنیای بیرون میتونند در یک ترکیب قرار بگیرند تا بهش زندگی ببخشند.

می خواهید در اجزا طراحی تون احساس صمیمیت، راحتی و انعطاف رو منعکس کنید؟ هیچ راهی سریعتر از قرار دادن یک پارچه ی نخی جواب نمیده! از طرف دیگه، اگه دارید وسایل ساختمونی می فروشید، احتمالا سراغ بافت سیمان، آجر، سنگ و متونی با بافت غیر صیقلی میرید.

بیشتر از هر جز دیگه ای، بافت ها به طبیعت اشاره می کنند.

چارچوب یا قاب بندی

قاب ها می تونند نامحسوس باشند اما وقتی چشمتون رو به دیدنش عادت می دهید، همه جا می تونید تشخیصشون بدید.

چارچوب ها، اطلاعات رو دسته بندی می کنند و سلسله مراتب برای چشم تعریف می کنند و مهمترین اطلاعات رو برای بیننده پر رنگ می کنند. قاب ها می تونند زیبا و تزیینی باشند یا ساده و کاربردی. قاب ها می تونند همچنین در تعریف اشکال در یک زمینه ی سفید موثر باشند.

تایپوگرافی (حروف نگاری)

تایپوگرافی بخش مهمی از اجزا طراحی چون عیناً پیام مورد نظر شما رو به مخاطب منتقل می کنه. اما حروف چینی می تونه بیشتر از کلمات باشه، اگه با قصد قبلی طراحی بشه، میتونه خودش یک شکل یا المان بصری جالب باشه و بین اجزای بصری و محتوا ساختاری وصل کننده باشه.

وقتشه که امتحانش کنید! 

طراحان گرافیک تمام این اصول یا بیشترش رو در کنار یک سری قوانین به نام اصول طراحی به کار می برند. اگه اصول طراحی (قوانین) رو دستور العمل در نظر بگیریم، اصول یا اجزا ابزار های ما هستند.

بهترین راه برای تسلط به اجزای طراحی به کار بردن اونهاست. لحظه ای که متوجه می شوید چیزی به سادگی تنظیم رنگ زمینه یا اضافه کردن یک شکل می تونه اون لحظه ای باشه که کارتون ارتقا پیدا می کنه، شما در مسیر خلق ترکیب های موثر ومعنی دار بیشتری قرار گرفتید!