طراحی گرافیک تاریخچه ای طولانی و جالب توجه به همراه دارد که با اولین کلمات و تصاویر آغاز شد. از توسعه های اولیه در چاپ تا ظهور سبک های منحصربفرد در طراحی در طول قرن بیستم. بیایید نگاهی داشته باشیم به رویدادها و جنبش هایی که تاریخچه طراحی گرافیک را شکل داد.

 نوآوری های اولیه در تاریخچه طراحی گرافیک

در زیر قصد داریم به بررسی نوآوری های اولیه در ارتباط بصری و چاپ در تاریخچه طراحی گرافیک بپردازیم.

✒  ۱۰۰۰۰_۱۵۰۰۰ سال قبل از میلاد

اولین ارتباط بصری شناخته شده به کمک پیکتوگرام ها (تصویرنگاشت ها) و سمبل ها در غارهای لاسکاکس در جنوب فرانسه مشاهده شده است.

✒ ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد

اشیای سنگی بلا قدیمیترین مصنوعات ساخته شده به دست انسان هستند که در آنها ترکیبی از کلمات و تصاویر استفاده شده است. به نظر می رسد که منشا آنها منطقه عراق بوده است.

✒ ۱۰۵سال بعد از میلاد

مقام عالیرتبه دولت چین با نام تسائی لون کاغذ را اختراع کرو.

✒ ۱۰۴۵

پی شنگ شیمیدان چینی تایپ قابل حمل را اختراع کرد که به کمک آن می توان نشانه ها را به صورت جداگانه برای چاپ استفاده کرد.

✒ ۱۲۷۶

با آسیاب کاغذ در فابریانوی ایتالیا صنعت چاپ به اروپا می رسد.

✒ ۱۴۵۰

جان گنزفلیش زام گوتنبرگ  سیستمی را برای چاپ تایپی در کتاب ها تکامل بخشید.

✒ ۱۴۶۰

آلبرت فیستر نخستین کسی است که در کتاب چاپ شده از تصاویر استفاده کرد.

تاریخچه طراحی گرافیک

 تغییرات انقلابی در طرح حروف

۱۴۷۰ نیکولاس جنسون که یکی از ب رگترین طراحان طرح حروف بود استاندارد جدیدی برای تایپ رومی وضع کرد.

۱۵۳۰کلود گراموند نخستین ریخته گری تایپ را افتتاح کرد و فونت ها را توسعه داده و به چاپ کننده ها فروخت.

۱۷۲۲ نخستین فونت کاسلون سبک قدیم توسعه یافت. این فونت بعدا برای چاپ اعلامیه استقلال آمریکا استفاده شد.

 انقلاب صنعتی

۱۷۶۰ انقلاب صنعتی آغاز شد و زمینه را برای پیشرفت در تولید و تاریخچه طراحی گرافیک فراهم ساخت.

۱۷۹۶ نویسنده ای به نام سنفلدر لیتوگرافی را توسعه داد که اولین روش چاپ پلنوگرافیک بود بدان معنا که از سطحی صاف استفاده می کرد و صحنه را برای پیشرفت های بیشتر صنعت چاپ آماده کرد.

۱۸۰۰ لورد استانهوپ اولین دستگاه چاپ را اختراع کرد که تمام قطعات آن چدنی بود و نیازمند یک دهم نیروی کاری بود که پیشتر مورد نیاز بود. در ضمن سایز کاغذ قابل استفاده را نیز تا دو برابر افزایش می داد.

۱۸۱۶ اولین فونت سنزسریف (بدون زایده) در یک خط از یک کتاب استفاده شد و اینگونه به آرامی وارد دنیای چاپ گردید.

 طراحی مستقل می شود

۱۸۶۱ ویلیام موریس که چهره ای بسیار تاثیر گذار در تاریخچه طراحی است موسسه تزئینات هنری خود را افتتاح کرد. او بازیگری برجسته در جنبش هنرها و صنایع بریتانیا بود.

۱۸۶۹ ان،و،آیرسون تاسیس شد. این موسسه که اولین آزانس تبلیغاتی بود پیشگام قرارداد باز و استفاده از هنرهای زیبا در طراحی بود.

۱۸۸۰ توسعه صفحه ترام اجازه داد که اولین عکس با طیف کاملی از تون ها چاپ شود.

۱۸۹۰ جنبش هنری نووی آغاز شد و طراحی را برای همیشه تغییر داد و راه خود را به تمام انواع طراحی تجاری باز کرد و تمام انواع هنر را تحت تاثیر خود قرار داد. این سبک تا ۱۹۲۰ ادامه یافت.

تاریخچه طراحی گرافیک

 ظهور سبک های طراحی مدرن

۱۹۰۰ سبک آینده گرای طراحی ظاهر شد. این سبک تحت تاثیر کوبیسم و صنعت تمام شاخص های سنتی را کنار زد و بر خط های تمیز، تیز و مستقیم تکیه داشت. در دهم ۱۹۳۰ محبوب بود.

۱۹۱۰ سبکی که به نام مدرن اولیه شناخته می شود توسعه یافت. به جای تصاویر از عکس بهره می برد و از حس طراحی مینیمالیستی و هنری استفاده می کرد که تا حدود ۱۹۳۵ محبوب بود.

۱۹۱۰ رئالیسم قهرمانانه تحت تاثیر جنگ ها قرار گرفت و تا دهه ۱۹۴۰ ادامه یافت. این سبک تاکید زیادی بر تصاویر واقعی افراد داشته و پیام قدرتمندی به همراه داشت: مثل رزی پرچ کن فکر کنید.

۱۹۱۹ خانه معمارب باوهاوس در ۱۹۱۹ باز شد. این مکتب طراحی آلمانی به سرعت به نیروگاه طراحی مدرن تبدیل شد که اغلب از هنر آرت دکو و آنچه که به سبک سوئیسی تبدیل شد استفاده می کرد.

۱۹۲۰ طراحی گرافیک آرت دکو که دارای هندسه برجسته و کنتراست بالا بود در کنار هنرهای زیبا ظاهر شد و فاقد عمق سبک های دیگر بود و در طول دهه ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۴۰ مورد استفاده بود.

 سبک هایی که دنباله رو فرهنگ پاپ بودند

۱۹۳۲ طرح تایپ تایمز نیو رومن توسط موریسون استنلی خلق شد و ت سط “تایمز او لندن” استفاده شد.

۱۹۴۰ فضای منفی و طرح های تمیز سبک سوئیسی طراحی را فرمول بندی کرد. فونت های سنز سریف و طرح های غیر متقارن اغلب مورد رجحان بود. محبوبیت زیادی داشت و تا دهه ۱۹۸۰ اغلب قابل مشاهده بود.

۱۹۴۵ جنبش مدرن متاخر آغاز شد و هندسه آرت دکو را بکار گرفت. این سبک عیر رسمی است و طرح های سنتی را براندازی می کند. تا دهه ۱۹۶۰ متداول بود.

۱۹۴۷ طراح گرافیک افسانه ای پل رند اولین کتاب خود به نام “نظرات پیرامون طراحی” را منتشر کرد. این کتاب بر هر طراح مدرن بعد از او تاثیرگذار بود.

۱۹۵۰ کیچ ظاهر شد و در پوسترهای سینمایی بسیار دراماتیک بیشترین حضور را داشت. کنتراست بالا و رنگ های تند، تصاویر خارق العاده  و تصاویر افراد مطرح دراماتیک در این سبک متداول بود.

تاریخچه طراحی گرافیک

۱۹۵۷ هلوتیکا توسط مکس مدینگر توسعه یافت. به سرعت محبوب شد و به طرح حروف استاندارد تبدیل گشت.

۱۹۵۹ اولین شماره مجله “هنرهای ارتباطی” منتشر شد. این مجله طراحی به سرعت به استاندارد صنعت بدل شد و ارائه گر بهترین آثار طراحان مدرن بود.

۱۹۶۸ تحت تاثیر توهمات، سبک روانگردان ظاهر شده و به ضد فرهنگ تبدیل شد. حرکات چرخشی، فونت های مبهم که به شکلهایی تبدیل می شوند و استفاده از رنگ های روشن طرح هایی را ایجاد کردند که خواندن آنها مشکل بود.

۱۹۷۰ تصاویری که حول کولاژ ( هنر اختلاط رنگ ها) می گردید در جنبش پست مدرن محبوب شد. عناصر پوشش داده شده و احساس تکان دهنده در سراسر دهه ۱۹۸۰ متداول بود.

 انقلاب دیجیتال

۱۹۹۰ اولین نسخه ادوب فتوشاپ منتشر شد که انقلابی در روش طراحی گرافیک پدید آورد.

۲۰۰۰ طراحی گرانژ در  کنار صحنه راک پانک ظاهر شد و طرح های زیادتری از بافت برای نمایش احساس کثیف استفاده کردند. این سبک در سراسر دهه ۲۰۱۰ محبوب ماند.

۲۰۱۰ آنچه که به نام سبک طراحی مسطح معروف است با خط های تند و پیچ های شگفت آور مثل استفاده زیاد از فضای منفی با ایجاد احساس مینیمالیستی ایجاد کرد.

۲۰۱۶ ابسترکت سوئیس گرایش مینیمالیستی را ادامه داد و طرح های تحریف شده و ساختارشکنانه به گونه ای شکل گرفتند که تصادفی به نظر می رسد.

۲۰۱۷ سینماگراف ظاهر شد ( عکس هایی که یک حرکت کوچک در آن ایجاد می شود) تا توجه بینندگان را در آشفتگی بازاریابی روی صفحه به خود جلب کند.