آیا کسی هست که عاشق یادگیری طراحی اینفوگرافی نباشد؟ یک اینفوگراف خوب، توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، به‌ صورت بصری جذاب است و دربرگیرنده‌ی اطلاعاتی مناسب است. اگر یک بلاگ یا وبسایت دارید، اینفوگراف‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا اطلاعات مورد نظرتان را جذاب‌تر ارائه دهید و توجه مردم را جلب کنید.

تنها یک مانع کوچک بر سر راه است، شما از طراحی اینفوگرافی چیزی نمی‌دانید. در حقیقت، به‌خاطر آن‌که توانایی‌های شما یادگیری طراحی اینفوگرافی یا در آن حد است که مطلقاً چیزی از طراحی نمی‌دانید، یا در حد کشیدن یک نقاشی ساده است. با این‌حال، باعث شرمندگی است که چیزی از یادگیری طراحی اینفوگرافی ندانید، آن‌هم به‌خاطر چیز جزئی و احمقانه‌ای مثل کمبود استعداد!

خوشبختانه، شما می‌توانید در این مقاله درباره‌ی چگونگی یادگیری طراحی اینفوگرافی بخوانید، بدون آن‌که نگران استعداد و توانایی‌ها یا کمبودهای خود، چنان‌که ذکر شد، باشید. بگذارید هرچه سریع‌تر شروع کنیم!

یادگیری طراحی اینفوگرافی

در ابتدا یک موضوع انتخاب کنید

بگذارید در زمان به‌عقب برگردیم، به دوران کودکی. در آن زمان، من اولین بچه‌ای در بلوکمان بودم که وسیله‌ای که تحت عنوان «نوار کاست ضبط‌کننده» شناخته می‌شد داشتم. تمام بچه‌های محله می‌خواستند که در آن حرف بزنند، اما در نهایت، وقتی که میکروفون به دستشان می‌رسید، تنها به آن خیره می‌شدند و می‎‌گفتند: «آه… من نمی‌دانم چه باید بگویم!»

این دقیقاً همان وضعیتی است که بسیاری از مردم در مواجهه با تکنولوژی جدید دارند. آن‌ها آن را دوست دارند، و می‌خواهند از آن استفاده کنند، اما مطمئن نیستند که می‌خواهند با آن چه کاری انجام دهند. یک بچه‌ی یازده‌ساله نباشید؛ یک موضوع جذاب انتخاب کنید و یک فلوچارت بسازید تا آن‌چه را که در نظر دارید نشان بدهید.

موضوع طراحی لوگو

یک قالب انتخاب کنید

سایت‌های بی‌شماری وجود دارند که از آماده‌سازی قالب‌ها و ابزار جهت ایجاد اینفوگرافی دارند. شما باید یکی از آن‌ها را که به‌نظرتان مناسب می‌آید انتخاب نمایید، یکی که بتوانید با آن کار کنید. این دلیلی است که مشخص می‌سازد چرا شما در ابتدا باید موضوع خود را برگزیده و چگونگی ارائه‌ی اطلاعات مورد نظرتان را مشخص کرده باشید، چراکه برخی از قالب‌ها برای ارائه‌ی برخی ایده‌های مشخص کاربردی‌ و مناسب‌تراند.

از رنگ‌هایی که با هم در تضاداند استفاده کنید

رنگ‌ در اینفوگرافی علل خصوص از نوع متضاد توجه خواننده را به خود جلب می‌کند، پس از این موضوع نهایت استفاده را ببرید. در واقع شما باید از دو تا چهار رنگ متضاد در هر بخش از اینفوگرافی استفاده کنید، و اگر طرح اینفوگرافیک شما بخش‎بندی نشده باشد، باید این قانون را در سراسر اینفوگرافی اجرایی کنید. به هر حال، شما می‌خواهید توجه مردم را جلب کنید، نه این‌که حواس‌شان را پرت و گیج‌شان کنید و این یک درس مهم در یادگیری طراحی اینفوگرافی است.

رنگ بندی در طراحی اینفوگرافی

حواستان به فضای منفی باشد

اگر تا به‌حال متوجه فضای خالی در طراحی یک صفحه‌ی اینترنتی شده باشید، احتمالاً شنیده‌اید که بیش از حد زیاد بودن فضای خالی از کیفیت طراحی صفحه‌ی اینترنتی می‌کاهد. اما در هر صورت همه‌چیز باید کنترل‌شده باشد. زیاد بودن تعداد کلمات نیز در نظر مخاطب ناخوشایند خواهد بود. در این مقاله، توصیه می‌شود که در طراحی اینفوگرافیک در اطراف هر شی‌ء مقداری فضای خالی در نظر بگیرید. این راه خوبی است تا خواننده فرصت تأمل داشته باشد و بتواند نتیجه‌گیری کند که آن‌چه تا به حال خوانده چه بوده است. این راه بسیار بهتر از آن است که خواننده را به‌طور پیوسته با اطلاعات بمباران کنیم.

فونت اینفوگرافی خیلی مهم است

بله، باید فونت‌ها را هم در نظر بگیرید. شما امکان استفاده از فونت‌های پرشماری را دارید و هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهید از تمام آن‌ها در یک طرح اینفوگرافیک استفاده کنید. به‌خاطر همین است که این مقاله در ادامه تنها استفاده از دو یا سه فونت را در یک اینفوگرافی پیشنهاد می‌دهد، یکی برای عنوان اصلی، یکی برای عناوین سرفصل‌‌ها و یکی هم برای متن پس این نکته مهم را در یادگیری طراحی اینفوگرافی در نظر بگیرید.

فونت در لوگو

نتیجه بگیرید و کارتان را بازبینی کنید

در نهایت، اگر بخواهیم آن‌چه را که گفتیم خلاصه کنیم، تمام اطلاعات شما باید به نتیجه‌ی روشنی منجر شود. همواره بدانید چرا چیزی را برای نمایش انتخاب کرده‌اید، به بیان دیگر، همیشه باید برای سوال‌هایی نظیر «چرا این اطلاعات نمایش‌ داده شده‌اند؟» یا «چه دلیلی دارید که می‌خواهید مردم آن را ببیند؟» پاسخی در آستین داشته باشید. هروقت تمام مراحل را پشت سر گذاشتید و پروژه‌ی خود را به انجام رساندید، کار را رها کنید، از آن دور شوید، نفسی تازه کنید تا خستگی چشمانتان برطرف شود و پس از گذشت مدتی، دوباره به آن برگردید. این بهترین راه برای پیدا کردن ایرادهای کارتان و اصلاح آن‌هاست.

و در نهایت اینفوگرافی شما آماده خواهد بود!