اگر به مباحث ریاضی علاقمند بوده باشید. می‌دانید که در ریاضی مبحثی به نام مختصات داریم. این مبحث شامل مبدا و محور مختصات است. محور‌های مختصات شامل محور x‌، محور y و محور z خواهد بود. هر یک از این محور‌ها دارای مشخصه‌هایی هستند که توسط اعداد تعریف می‌شوند. این سه محور در واقع فضای سه بعدی را تعریف می‌کنند. هر نقطه در ریاضیات در یک نقطه از این مختصات قرار گرفته است. این نقطه دارای سه مولفه‌ی مشخص است. در کنار هم قرار گرفتن این مولفه‌ها، نقطه‌ی مورد نظر را برای ما مشخص می‌کنند. این سه مولفه شامل موقعیت نقطه‌ی مورد نظر روی هر کدام از محور‌های x و y و z است. در ادامه با تعیین مختصات در اتوکد بیشتر آشنا خواهیم شد. با مقاله‌ای دیگر از آموزش اتوکد با سایت طراح شید همراه باشید.

نحوه استفاده از دستور ID point در اتوکد

پس اگر ما سه مولفه را توسط سه عدد جانمایی کنیم‌. می‌توانیم یک نقطه در این محیط داشته باشیم که منحصر به فرد است. به طور مثال نقطه‌ای با مولفه های (۳،۲،۱) نقطه‌ای است که در محور x عدد ۱ بوده‌. در محور y روی عدد ۲ بوده و در محور z روی عدد ۳ قرار گرفته است.
به این ترتیب عدد اول، عددی است که معرف مکان نقطه‌ی مورد نظرنسبت به محور x است. عدد دوم مکان نقطه‌ی مورد نظر نسبت به محور y است.  عدد سوم مکان نقطه‌ی مورد نظر نسبت به محور z است.
با معرفی این مولفه‌ها شما به راحتی می‌توانید مشخصات یک نقطه را داشته باشید. به این صورت هر نقطه دارای مختصات منحصر به فرد خود است‌. در واقع این مختصات مانند اثر انگشت یک نقطه منحصر به فرد است و هیچ دو نقطه ای شامل یک مختصات یکسان نیست مگر این‌که این دو نقطه روی هم منطبق باشند.
این مقدمه‌ای بود برای آشنایی بیشتر شما با دستور id point در اتوکد همان طور که از اسم این دستور پیداست،  این دستور برای مشخص کردن مختصات یک نقطه در فضای اتوکد است. این مشخصات همان مختصاتی است که در بالا توضیح داده شد.
این دستور بسیار کاربردی است.  علاوه بر کاربردی که در معماری و عمران دارد برای مباحث نقشه برداری بسیار حائز اهمیت است.
زیرا این دستور کار شما را دقیق می‌کند و برای مباحثی که دقت در آن دارای اهمیت است بسیار کاربردی است (مانند مباحث نقشه برداری).

کاربرد دستور ID POINT در اتوکد

این دستور برای مشخص کردن اعداد مختصات یک نقطه در اتوکد و تعیین مختصات در اتوکد است. به عبارتی شما با دادن یک نقطه به این دستور ، شناسنامه ی ان خط را دریافت کرده و به نقاط مختصات آن دست پیدا می کنید.
فرض کنید که شما دارای خط یا نقطه ی مشخصی هستید. که از موقعیت آن در محور مختصات بی اطلاعید ؛ در این حالت دستور id point به کار شما می آید. کافی است تا دستور ID را اجرا کنید. و نقاط مختصات نقطه یا نقاط را برای شما مشخص می نماید.

نحوه ی اجرای دستور مختصات در اتوکد

برای اجرای این دستور کافی است کلمه‌ی ID  را در خط فرمان پایین صفحه تایپ نمایید. تا دستور اجرا شود‌.
پس از تایپ دستور id در خط فرمان پایین صفحه، نرم افزار از شما می‌خواهد تا نقطه‌ی مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در واقع در این قسمت شما باید بر روی نقطه ای که خواستار نقاط مختصات آن بوده اید t کلیک نمایید. دقت کنید برای کلیک کردن روی نقطه‌ی مورد نظر خود احتیاج دارید تا گزینه‌های o snap شما فعال باشد. تا نقطه ی مورد نظر شما انتخاب شود. (اگر با دستور o snap و کاربرد‌های آن آشنا نیستید به مقاله‌ی مربوط به این دستور در سایت مراجعه نمایید‌).
پس از انتخاب نقطه‌ی مورد نظر خود و فشردن دکمه‌ی enter کیبورد خود نرم افزار برای شما نقاط مختصات خطتان را مشخص می‌نماید.
دقت کنید که این اعداد در قسمت بالای خط فرمان شما (مانند شکل زیر ) ظاهر می‌گردد.

دستور ID point در اتوکد

این مشخصات شامل سه عدد است. این سه عدد مولفه‌های x و y وz شما هستند. که هر کدام از این مولفه‌ها دارای عددی در مقابل خود هستند. این اعداد نشانه دهنده‌ی موقعیت این نقطه نسبت به محور‌های x و y و z هستند.
حال شما با داشتن این سه مولفه می‌توانید. از موقعیت نقطه‌ی خود مطلع شده ودر صورت نیاز با دادن نقطه مختصات مشابه آن را بیابید.
حال پس از آشنایی با کاربرد دستور id ، می خواهیم با دستور مشابهی آشنا شویم. این دستور عملکردی عکس دستور مختصات در اتوکد دارد.
به این صورت که شما مولفه‌های یک نقطه را وارد می‌کنید و موس نرم افزار آن نقطه را در صفحه برای شما نمایان می‌کند. بطور مثال اگر شما دارای یک زمین در صفحه‌ی اتوکد باشید و بخواهید در نقطه‌ای مشخص از این زمین چیزی رسم نمایید. اما این نقطه در صفحه شما نمایان نیست. می‌توانید از وارد کردن نقاط مختصات آن بهره‌مند شوید.

اما دستور متضاد دستور id چیست؟

این دستور همان دستور line در اتوکد است‌. ( اگر با این دستور آشنا نیستید می‌توانید به مقاله‌ی مربوط به دستور line در همین سایت مراجعه نمایید).
این دستور دارای ویژگی است که در آن می‌توان با دادن مختصات یک نقطه به مکان آن در صفحه دست یافت.
برای این کار کافیست با تایپ دستور line در خط فرمان آن را اجرا نمایید. پس از اجرای این دستور کافیست سه مولفه‌ی مختصات نقطه‌ی مورد نظر خود را در قسمت خط فرمان تایپ نمایید. به طور مثال ۱، ۲، ۳ دقت داشته باشید که این مختصات مربوط به نقطه‌ای است که در محور x عدد ۱ بوده  در محور y روی عدد ۲ بوده و در محور z روی عدد ۳ قرار گرفته است.

دستور ID point در اتوکد

دقت کنید که این اعداد را با دادن، مابین آن‌ها مشخص کرده و دکمه‌ی enter کیبورد خود را بفشارید.
این کار مختصات در اتوکد نقطه را داده و مکان ان را مشخص کرده‌اید. (دقیقا برعکس کاری که در دستور id انجام داده و مکان نقطه را نشان دادیم و نرم افزار به ما مختصات ان را داد).
هم‌چنین این دستور برای هنگامی که شما می‌خواهید ترسیم خود را از مبدا مختصات آغاز کنید ولی مکان دقیق مبدا مختصات را نمی‌دانید کاربرد دارد.
برای این کار کافی است. پس از اجرای دستور line در خط فرمان پایین صفحه  عبارت 0, 0, 0 را تایپ کنید تا موس شما روی مبدا مختصات قرار گرفته و از ان نقطه شروع به ترسیم خط نماید.
تا به اینجای کار با مختصات در اتوکد به صورت جامع آشنا شدید. هم‌چنین به بحث مختصات در ریاضی پرداختیم و یاد گرفتیم که چطور توسط نقاط مختصات یک نقطه، موقعیت آن را بیابیم و برعکس.