اسکچاپ به انگلیسی Sketch up از نرم‎افزارهای بسیار ساده و کاربردی سه‎بعدی سازی در حوزه‎ی معماری می‎باشد، این نرم‎افزار توسط شرکت ات لست در سال 1999 تولید شد و در حال حاضر در اختیار شرکت تریمبل قرار دارد. در ادامه قصد داریم تا تبدیل عکس به متریال در این نرم‌افزار را به شما آموزش دهیم. پس با این آموزش اسکچاپ ما همراه باشید…

ویژگی‎‎های اسکچاپ

ویژگی‌ها و توانایی‎های بالای اسکچاپ باعث شده است که کاربران زیادی در زمینه‎های مختلف مانند طراحی داخلی، طراحی صنعتی و غرفه‎سازی از این نرم افزار بهره برده و استفاده کنند، همچنین این نرم‎افزار برای مهندسی راه و ساختمان، مهندسی مکانیک و بازی‎های رایانه‎ای کاربرد دارد.

مدل های این برنامه از اتصال خطوط به یکدیگر به صورت لبه‎های مدل ایجاد می‎شوند، اگر سه لبه یا بیشتر به یکدیگر متصل شوند یک صفحه ایجاد می‎شود و به صورت خودکار وجه مدل ایجاد می‎شود و در انتها به وسیله‎ی لبه‎های موردنظر و وجه ایجاد شده باعث ایجاد مدل سه بعدی می‎شوند.

از ویژگی‎های این نرم‎افزار که باعث شده کاربران زیادی آن را به نرم‎افزارهایی چون 3dmax ترجیح دهند محیط بسیار ساده و واسط کاربری آن است که در آن می‎توان از انواع  آبجکت‎ها و مدل‎های آماده در طراحی‎ها استفاده کرد، به کمک نرم‎افزار اسکچاپ به سادگی و راحتی و با استفاده از طراحی‎های خلاقانه و همچنین تکنیک‎ها و مدل‎های موجود در نرم‎افزار می‎توانید مشتری‎های خودتان را راضی نگه دارید.

یکی از میانبرهای کاربردی در اسکچاپ استفاده از کلیک وسط موس در این نرم‎افزار است که در صورت کلیک کردن نوار ابزاری ظاهر می‎شود که می‎توانید با استفاده از آن از ابزار موجود بهره ببرید که بسیار مناسب و کارآمد هستند، استفاده از این میانبر باعث صرفه جویی در وقت شما می‎شود و دیگر نیاز نیست زمان تان را برای پیدا کردن ابزار هدر دهید.

اسکچاپ فقط یک کاربرد ندارد چون علاوه بر نرم‎افزار طراحی سه بعدی یک نرم‎افزار برای تولید نقشه‎های دقیق و با جزيیات نیز می‎باشد شما به کمک این نرم‎افزار می‎توانید جزییاتی مانند ارتفاعات، بلوک‎ها و دیگر جزییات لازم را در نقشه مدل‎سازی کرده  و همچنین می‎توانید پیش نویس و اسلایدهایی از نتیجه کارتان را تولید کنید.

با استفاده از نرم‎افزار اسکچاپ می‎توانید مدل‎های گوناگونی با دقت فراوان ایجاد و طراحی کنید که از جزییات بالایی نیز برخوردار است. شما می‎توانید در اسکچاپ با استفاده از ابزارهای گوناگون به تولید انواع مدل مانند مبلمان، پرده، میزو کمد، اتاق خواب، تخت، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، لوازم حمام و شومینه و صدها مدل دیگر بپردازید.

شما دیگر نیازی به تولید مدل‎های دست‎ساز و خلاقانه‎ی خودتان ندارید می‎توانید هزاران مدل آماده که در سایت‎های خارجی و حتی ایرانی است را دانلود کرده و به نرم‎افزار اسکچاپ خود اضافه کنید و از آن‎ها در ساخت و طراحی طرح‎های خودتان استفاده کنید.

امروزه به دلیل پر طرفدار بودن و زاحت بودن استفاده از این این نرم‎افزار، مدل‎های آماده زیادی در سطح اینترنت موجود می‎باشد که با یک جستجو می‎توانید مدل‎های آماده زیادی را در این سایت‎ها ببینید و دانلود کنید و از آنها استفاده کنید.

آموزش تبدیل عکس به متریال

از مهم ترین بخش‎های دنیای سه بعدی بخش متریال آن است، متریال جنس آبجکت ما را مشخص کرده و معین می‎کند آبجکت نور محیط را بازتاب دهد یا از خود عبور دهد.

هنگامی که ما یک مدل را در این نرم‎افزار طراحی می‎کنیم مدل ما جنس یا متریال ندارد و ما باید به آن روح ببخشیم و متریال آن را تعیین کنیم. برای این کار روش‎های مختلفی وجود دارد شما می‎توانید متریال خود را بسازید یا از متریال‎های آماده ی نرم‎افزار اسکچاپ استفاده کنید، همچنین شما می‎توانید عکسی را که دارید تبدیل به متریال کنید و از آن در طراحی‎های خودتان استفاده کنید.

در این آموزش ما قصد داریم نحوه‎ی تبدیل عکس به متریال را در نرم‎افزار اسکچاپ به شما عزیزان آموزش دهیم.

  • ابتدا به گوگل بروید عکس مورد نظر خود را پیدا کرده و آن را در کامپیوتر خود ذخیره کنید.
  • درون نرم‎افزار اسکچاپ بر روی materials کلیک کنید و از این قسمت بر روی Create material کلیک کنید، پنجره ساخت متریال برای شما باز می‎شود.

آموزش تبدیل عکس به متریال

بر روی دکمه ی Brows for material file کلیک کنید و عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس در پنجره ساخت متریال اندازه و تنظیمات متریال خود را اجام دهید.

سپس برای مدلی که طراحی کرده‎اید متریال ساخته شده را به آن اعمال کنید به این صورت که با کلیک بر روی متریال خود آن را برداشته و بر روی مدل خود بیندازید و سپس تنظیمات لازم را برای آن انجام دهید.

به این صورت می‎توانید هر عکسی را که در اختیار دارید در نرم افزار اسکچاپ به متریال تبدیل کنید و از این متریال‎ها در مدل‎های خود استفاده کنید.