سال ۱۳۹۸ شروع شده! سال جدید برای خیلی ها یعنی شروع کردن چیزهای جدید. برای بعضی، معنی دیگه ای هم داره اونم یک تغییر تازه در شغلشونه.دچه اینکه بخواهید یک تغییر قابل توجه داشته باشید و در یک صنعت جدید کار کنید یا اینکه بخواهید کاری رو پیدا کنید که براتون با معنی تر باشند، حتما به این نیاز دارین که به چشم بیاین و توی جمع بدرخشید و دیده بشین! به هر حال پیدا کردن یک شغل کار سختیه مخصوصا وقتی که کلی رقابت توش باشه. همیشه در حوزه کاری شما موقعیت های خالی وجود نداره که براشون اقدام کنید و همچنین وقتی که یک مورد به وجود میاد خیلی های دیگه هستند که برای بدست آوردن این موقعیت دورخیز می کنند. اینجا به شما آموزش میدیم که چطور کارفرمای بالقوه خودتون رو با ساخت رزومه و بهتره بگیم طراحی رزومه فوق العاده در تنها پنج قدم تحت تاثیر قرار بدین.( و تو رقابت با بقیه متفاوت و متمایز به چشم بیاین!)

شروع ساخت رزومه با موارد اساسی

فرقی نمیکنه ساخت رزومه شما آخر سر چطور به نظر میاد، چند مورد اساسی ( و همچنین یکی دو مورد حقه) هست که وقتی دارین رزومه خودتون رو درست می کنین باید تو ذهنتون داشته باشین.

بهترین و بدترین رزومه های موجود یه محتوای مشترک رو به اشتراک میذارن. رزومه ها شامل موارد اساسی و پایه ای مثل اطلاعات تماس، مهارت های بالخصوص شما، شمای کلی از تحصیلات شما، و بهترین عکسی که تا حالا انداختین میشن. صرف نظر از اینکه چقدر منحصر به فرد باید اطلاعاتتون به چشم بیان، اونا رو در یک قالب منطقی و واضح قرار بدین.

قدم اول: خواندن چندین باره آگهی و پیدا کردن مواردی که بیشتر بهشون تاکید شده

اینها کلمات کلیدی یک تبلیغ هستند و یکی از بهترین گلوله های شما در جنگ برای مصاحبه خواهد بود . اینها لغت هایی هستند که خیلی راحت توی متن به چشم میخورن: “متخصص در انجام…”، “ارتباطات”، “ساعات”، “پرانرژی”، و “قابل تغییر با شرایط جدید” از جمله لغاتی هستند که اغلب استفاده می شن. این کلمات کلیدی در واقع دقیق ترین تصویری هستند که کارفرماها از کاندیدهای یک شغل تو ذهنشون دارن و شما باید در ساخت رزومه به اونها دقت کنید.

ساخت رزومه حرفه ای

به محض اینکه این لغات رو جدا کردین، کار زیاد سختی نخواهد بود که این کلمات رو در متن رزومه خودتون جای بدید. ازونجاییکه شما همون کلماتی رو استفاده می کنید که آگهی کار روی اونها تاکید کرده ، مطمئنا شانس بیشتری خواهید داشت که خیلی زود توجه رو به خودتون جلب کنید.

قدم دوم: پس از دسته بندی اطلاعات وقته ارائه است

اون لیست ساده ابتدایی که قبلا تو ساخت رزومه هاتون استفاده می کردین دور بندازین و یک طراحی مبتکرانه از خودتون رو جایگزینش کنین. یک خط با رنگ آمیزی های مختلف، یا یک هرم، یا هرچیز دیگه ای که به ذهنتون میاد. این همون وقتیه که شروع می کنید رزومه تون رو به یک چیز منحصر به فرد تبدیل کنید.

ساخت نمونه رزومه

قدم سوم: رزومه تون رو شلوغ نکنید، و همچنین مرتبط با عنوان شغلی آگهی نگهش دارید

برای شروع ، ببینید این افرادی که در حال جذب نیرو هستند دنبال کدام حوزه کاری هستند، و سپس ببینین شما چه نوع تجربه و دستاورد شغلی توی اون حوزه دارید. ایده خوبیه که مهارت ها و دانشی رو که ممکنه استخدام کنندگان مستقیما توی اون حوزه دنبالش نباشند ولی هنوز مرتبط با عنوان شغلی باشه رو در ساخت رزومه جای بدیم.

به نقاط قوت خودتون فکر کنید، چی بوده که به بهترین حالت انجامش دادین، بیشترین چیزی که فروختین یا تبلیغش کردین چی بوده؟ اونا رو تو رزومه ذکر کنید.

ساختن رزومه

در نهایت، سعی کنید رزومه خودتون رو زیادی شلوغش نکنین، مخصوصا تو قسمت های سرگرمی و مهارت ها! هرچیزی که توضیح واضحی از ویژگی های شما نیست رو دور بریزین. همچنین مطمئن باشید که هیچوقت چیزهایی که تو رزومه درباره خودتون گفتین رو بیهوده تکرار نکنین.

قدم چهار: قوه ابتکار خود را برای ساخت رزومه آزاد کنید

ساخت رزومه های چاپی سیاه و سفید که مثل این میمونن که از صفحه یک روزنامه بریده شدن دیگه کنار رفتن. این روزها، احتمالا دیگه مجبور هستید رزومه تون رو به شکل پی دی اف به یک آدرس ایمیل بفرستین، که این کار یک آزادی فوق العاده ای به شما میده برای اینکه یک رزومه تحسین برانگیز رو درست کنین. مهندس، حسابدار یا مشاور سلامت محیط زیست شرکت هستین؟ برید که بدستش بیارید!

به هرکدوم از طرح های چرخ دنده ای، حسابی یا گلی میتونید فکر کنید. هرکدوم از قالب ها و عکس های پس زمینه ای که در دسترس ما هست رو میتونید انتخاب کنید و ببینید کدوم مناسب تره. هرکدوم از طرح ها و تم های رنگی که دوست دارید امتحان کنید. باهاشون بازی کنید!

امکان نداره که چیزی رو خراب کنید و به هم بریزید. میتونید ده ها و صدها طرحی که فکر می کنید مناسبه امتحان کنید.

رزومه سازی

هرچقدر که می خواهید برای این کار وقت صرف کنید. اجزا و عناصر خودتون ( عکس، راه تماس با شما، طرح زمانی، و هرنوع شکل و نمودار) رو در جاهای مختلف برای ساخت رزومه تون قرار بدین.

در نهایت، ببینین کدوم از همه بهتره، توجه رو به خودش جلب می کنه، و ارزش شما رو به خوبی بهشون منتقل می کنه. مطمئن بشین که فونت انتخابی تون به آسانی قابل خوندنه و هیچ اشتباهی توی نوشتارتون وجود نداره.

قدم پنج: ویرایش کنید، اشتباه ها رو پیدا کنید، و دوباره مرور کنید

این قدم آخر باعث میشه که دوستانتون رو هم به مهمونی اضافه کنید. از کسانی که تا بحال چشمشون به رزومه شما نخورده درخواست کنید با پیدا کردن اشتباهات ساخت رزومه بهتون کمک کنند. همچنین، نقش بازی رو شروع کنید و از یک نفر بخواهید که نقش یک نفر دیگه رو بازی کنه، ازشون بخواید که به ساخت رزومه تون از دید یک کار فرما نگاه کنه. نگاهی که از یک بعد دیگه به رزومه تون بشه یک راه عالی برای اینه که هرچیزی که نیاز به بهبود، اصلاح یا حتی پاک شدن داره رو پیدا کنید.

ساخته شدن رزومه

حالا که از رزومه ای که ساختید راضی هستین، (در صورت نیاز) یک کاور لتر (برگه خلاصه رزومه در یک صفحه) هم درست کنید و در نهایت رزومه تون رو به دنیای کاریابی پرتاب کنید. اگر خواستید میتونید با تیم طراحی اطلاعات تصویری گرافیکی ما ارتباط برقرار کنید و بخواهید که ما یک رزومه تصویری و گرافیکی رو در کمتر از ۲۴ ساعت برای شما مهیا کنیم.