۵ گام برای بهبود رزومه معماران

1 سال پیش
رزومه معماران

این مقاله برگرفته از وبلاگ Enlace Arquitectura تحت عنوان ” رزومه معماران چیست و چگونگی ایجاد آن” است، در این مقاله نویسنده مجموعه ای از پیشنهادات و مراحل ساخت رزومه معماران مناسب را برای نشان دادن مهارت های شغلی مطرح کرده است. اساس این توصیه ها درک صحیح رزومه و موارد در برگیرنده ی آن است. هم چنین جزئیاتی در راستای به حداکثر رساندن نمایش و اجرای پروژه های معماری در معماری و بازار کار آن بررسی شده است.

رزومه معماری

ورود به بازار کار چالش بزرگی برای معماران جوان است، از آنجایی که رقابت در بازار کار بسیار زیاد است یک معمار باید قادر به نمایش قابلیت های خود باشند و توانایی دفاع از تخصص حرفه ای خود را داشته باشند. جنبه ی اصلی شروع به کار در این زمینه در صورتی که جویای کار هستید داشتن آلبومی از رزومه معماران قبلی است. بسیاری از کارفرمایان و شرکت های حرفه ای برای استخدام از نامزدهای شغلی درخواست رزومه های معتبر می کنند.

رزومه چیست؟

رزومه در واقع معرفی نامه ی معمار است و تنها تجربه ی کاری معمار را نشان نمی دهد بلکه منعکس کننده ی سبک و سیاق شخصیتی معمار است و نقاط متمایز کننده ی وی از سایرین را مشخص می کند. در صورتی که شما دانشجو هستید یا اخیرا فارغ التحصیل شده اید و هیچ تجربه ی کاری ندارید باید بر اساس پروژه های دانشگاهی خود برای خود رزومه بسازید و با بهره گیری از توانایی های خود خلاقیتتان را به نمایش درآورید. رزومه می تواند شامل پروژه های انجام شده در کارگاه های آزمایشی، شرکت در مسابقات و سایر فعالیت های مکمل مانند عکس ها، نشریات چاپ شده در مجلات و روزنامه ها باشد.

اصول ایجاد رزومه معماران

در صورتی که تاکنون نمونه رزومه معماران را برای خودتان درست نکرده اید، در این جا روش هایی برای طراحی یا بهبود آلبوم رزومه معماران پیشنهاد می شود:

۱.ابتدا، همه ی محتوای بصری از پروژه های قبلی خود را جمع آوری کنید و از میان آنها مرتبط ترین محتوا برای سازمان دهی رزومه را انتخاب کنید. این مرحله شامل طرح ها، رسم ها، چشم اندازها و نمودارهاست که به بهترین شیوه مهارت و سبک کاری معمار را نشان دهد. به کیفیت بیشتر از کمیت اهمیت بدهید، در این بخش هدف نشان دادن پروژه های خلاقانه نیست، بلکه هدف نشان دادن بهترین استعدادهای شماست.

۲.پس از جمع آوری محتوای بصری لازم است که فرمت نمایش آنها را انتخاب کنید. در حال حاضر، رزومه ی دیجیتال بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت فوری می توان آن را به کارفرما ارسال کرد. این امر باعث تسهیل کار ویرایش و به روز رسانی پروژه های بعدی می شود. برای آلبوم رزومه خود فرمتی انتخاب کنید که خوانا باشد و بتوان آن را بر روی اندازه های مختلف کاغذ مانند A4 چاپ کرد.

۳.قالبی به انتخاب خود طراحی کنید و اطمینان حاصل کنید که پس زمینه ی این قالب باعث انحراف محتوا نمی شود. پیشنهاد می کنیم که از رنگ های خنثی برای برجسته سازی عناصر گرافیکی(نقاشی، عکس، ارائه، طرح، جزئیات ساخت و ساز) استفاده کنید. لازم نیست که صفحه را با محتوا اشباع کنید به یاد داشته باشید هر چه رزومه شما مختصر تر باشد، درک آن آسان تر است.

۴.یک معمار باید به صورت بصری خود را توصیف کنید، بنابراین از گزاف گویی در رزومهی خود با متن اجتناب کنید، اجازه دهید رزومههایتان بیانگر سبک کاری شما باشد. محتوا بیانگر مهارت، چیدمان، دیدگاه سازنده، دیدگاه فضایی، کیفیت عکاسی و میزان حرفه ای بودن شماست.

۵.پوشش ساده برای ارائه رزومه های شما کافی است. در اولین صفحات رزومه معماران شرح مختصری از رزومه کاری و اطلاعات تماس از جمله تلفن و ایمیل خود درج می‌شود. در صورتی که می خواهید کارتان سازمان یافته تر باشد برای آن شاخص تعریف کنید. فایل را به فرمت PDF ذخیره کنید و آن را به صورت دیجیتال به کارگزار ارسال کنید.

رزومه

توصیه ها:

  • برای داشتن تصاویری با کیفیت بهتر نیاز به یک اسکنر بزرگ و یک دوربین خوب دارید.
  • در صورتی که از برنامه های طراحی مانند فتوشاپ، Illustrator, Corel Draw, Adobe In Design یا نرم افزار طراحی وب Behance, Issuu و  Calaméo استفاده کنید، رزومه ی شما مانند یک مجله ی آنلاین به نظر خواهد رسید.
  • مرتب بودن و پاکیزگی کار بسیار مهم است. تمام جزئیات مربوط به نوشتن مانند عنوان ها، حاشیه ها، متون و فونت ها را بررسی کنید.
  • برنامه را به فرمت PDF ذخیره کنید و اطمینان حاصل کنید که حجم فایل نهایی بیشتر از ۱۰ مگابایت نباشد تا بتوانید به راحتی آن را ایمیل کنید.
  • در ارسال رزومه ی کار خود عجله نکنید، بهتر است رزومه خود را با دوستان و همکاران مقایسه کنید، بنابراین از یک دوست یا یک متخصص در زمینه ی معماری نظرخواهی کنید.
  • صرف وقت برای جمع آوری کارهای خوب و ارائه بهترین نمونه ها ارزشمند است، بنابراین در طول طراحی رزومه ی خود وقت کافی اختصاص دهید.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
اصول مدل سازی ارگانیک
لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب روژان طریق

بدون دیدگاه