اگر به طور منظم موسیقی دیجیتال را بر روی سی‌دی و یا دی‌وی‌دی انتقال می‌دهید، تمرین خوبی است که ساخته‌های خود را به نحوی شاخص گذاری کنید که به راحتی بتوانید آن‌چه را که دنبال آن می‌گردید پیدا کنید. یکی از بهترین راه‌ها این است که از نرم‌افزار طراحی جلد CD و دی‌وی‌دی‌های خود استفاده کنید. از این نرم‌افزارها برای شخصی سازی جلد و دفترچه‌هایی که شامل اطلاعات آهنگ‌ها هستند استفاده کنید. بعضی از این نرم‌افزارها حتی به شما امکان ساخت طراحی برای خود دیسک‌ها را می‌دهند. این راهنما چندین نرم‌افزار رایگان موجود در سطح وب را به شما نشان می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید طراحی‌های شخصی خود را تولید کنید و این طراحی‌ها را چاپ  کرده و برای مجموعه‌های خود استفاده کنید.

اخیرا محبوبیت نوشتن اطلاعات بر روی سی‌دی و دی‌وی‌دی کاهش پیدا کرده است و به همین علت انتخاب‌ها برای نرم‌افزار رایگان تولید جلد هم محدود شده‌است. تعدادی از برنامه‌هایی که در زیر ذکر شده‌اند نیز دیگر پشتیبانی نمی‌شوند، هرچند برای دانلود در دسترس هستند. برای اطمینان از این‌که آن‌ها در رایانه شما اجرا می‌شوند، نیازهای کامپیوتری هر کدام را بررسی کنید.

۱- Ronyasoft CD DVD Label Maker طراحی جلد CD

(برنامه‌ی CD DVD Label Maker از شرکت RoyanSoft)

مواردی که ما دوست داشتیم (مزایا) :

 

مواردی که ما دوست نداشتیم (معایب) :

 

·       ساخت برچسب برای سایزهای متفاوت با آن آسان است.

·       همراه با دستورالعمل کامل و مستندات است.

 

·       یاد گرفتن کار کردن با آن کمی زمان‌بر است.

·       گزینه‌های محدودی برای سفارشی سازی متن دارد.

 

برنامه‌ی CD DVD Label Maker شرکت RoyanSoft دارای رابط کاربری کابر پسند با چندین قالب برای انتخاب است. یکی از گزینه‌های جالب موجود در بخش قالب‌ها، گزینه‎ی ساخت جلد کاغذی است. شما می‌توانید از جلدهای کاغذی و یا جلد‌های اوریگامی استفاده کنید، خصوصا اگر می‌خواهید سی‌دی یا دی‌وی‌دی‌ای که خودتان با استفاده از موادی که حق کپی رایت را نقض نمی‌کنند، تولید کرده‌اید را به کسی هدیه دهید. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا تصاویر با فرمت‌های محبوب مانند jpg و png و BMP را استفاده کنید. اضافه کردن متن برای لیست کردن محتوای رسانه‌ هم آسان است. این نرم‌افزار یک برنامه‌ی ساده است که نتایج قابل توجه و جالبی تولید می‌کند.

۲- Thyante Software CDCoverCreater طراحی جلد CD

(نرم‌افزار CDCoverCreater از شرکت Thyante)

مواردی که ما دوست داشتیم (مزایا) :

 

مواردی که ما دوست نداشتیم (معایب) :

 

·       نرم‌افزار سبک و سریعی است.

·       سفارشی‌سازی دقیق و قابل توجه برای وب

 

·       برای هر برچسب، فقط می‌توانید از یک تصویر استفاده کنید.

·       گزینه‌های محدودی برای ویرایش تصاویر وجود دارند.

 

CDCoverCreator نرم‌افزاری برای طراحی جلد CD و چاپ برچسب، مخصوص برای سی‌دی‌ها است. این برنامه طیف وسیعی از گزینه‌ها برای تولید داده را دارد. اگر قصد ایجاد یک سی‌دی حاوی داده‌ را دارید، CDCoverCreator می‌تواند به طور خودکار لیستی از فایل‌های موجود در سی‌دی را تولید کند و دیگر نیازی به تایپ دستی لیست فایل‌های خود نخواهید داشت. یک ویژگی منحصر به فرد این برنامه که به طور معمول در نرم‌افزارهای طراحی برچسب موجود نیست، گزینه‌ی جستجوی اینترنتی جلد آلبوم است. اگر از سی‌دی اورجینال خود، یک سی‌دی پشتیبان ایجاد کرده‌اید آن‌گاه این گزینه مناسب شماست، می‌توانید با استفاده از این گزینه به صورت آنلاین دنبال جلد سی‌دی بگردید و آن را در طراحی خود بگنجانید. این برنامه، یک برنامه‌ی عالی برای موسیقی، عکس و یا هرنوع داده‌ی دیگر است. CDCoverCreator با ویندوز 7، ویستا، 2003 و 2000 و XP سازگار است.

۳- Nero CoverDesigner

(برنامه‌ی CoverDesigner از شرکت Nero)

مواردی که ما دوست داشتیم (مزایا) :

 

مواردی که ما دوست نداشتیم (معایب) :

 

·       قالب‌های از پیش ساخته شده به شما کمک می‌کنند تا در عرض چند دقیقه برچسب‌های حرفه‌ای طراحی جلد CD کنید.

·       استفاده‌هایی فراتر از ساخت برچسب سی‌دی دارد.

·       برای استفاده از تمام امکانات، به مجموعه‌ی چندرسانه‌ای Nero12 نیز نیاز دارید.

·       دیگر توسط منبع رسمی آن در دسترس نیست.

 

 

از برنامه‌ی CoverDesigner Nero برای طراحی جلد CD و چاپ برچسب، کتابچه و طرح طلاکوب برای سی‌دی ها ، دی‌وی‌دی‌ها و دیسک‌های بلوری استفاده کنید. این نرم‌افزار رایگان کاربردی همچنین برای تولید کارت هم استفاده می‌شود و حاوی انواع قالب‌ها، فونت‌ها و تصاویر تزئینی است. گرچه شرکت Nero ساخت این نرم‌افزار را متوقف کرده است، اما هنوز در بعضی سایت‌های اینترنتی لینک دانلود آن موجود است. Nero CoverDesigner با ویندوز 10 و 8 و 7 سازگار است.

۴- Magix Xtreme Print Studio

(برنامه‌ی Xtreme Print Studio از شرکت Magix )

مواردی که ما دوست داشتیم (مزایا) :

 

مواردی که ما دوست نداشتیم (معایب) :

 

·       گزینه‌های قالب‌بندی متن بیشتری نسبت به سایر نرم‌افزارها دارد.

·       به طور خودکار تصاویر پشتیبانی نشده را به فرمت مناسب تبدیل می‌کند.

 

 

·       قالب‌های از پیش ساخته شده و یا راهنمای سریع طراحی جلد CD برای شروع راحت‌تر ندارد.

·       برای ثبت‌نام، می‌بایست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

 

گرچه این نرم‌افزار رایگان است، اما پس از هفت روز استفاده، می‌بایست در نرم‌افزار نام‌نویسی کنید تا بتوانید همچنان به صورت رایگان از آن استفاده کنید. این برنامه، برنامه‌ای انعطاف پذیر است و حاوی مجوعه‌ای خوبی از قالب‌ها برای سی‌دی و دی‌وی‌دی است و همچنین می‌تواند برای طراحی جلد CD و چاپ برچسب، کتابچه و طرح‌های طلاکوب هم استفاده شود. همچنین شما می‌توانید اشکال مختلف را به طرح‌های خود اضافه کنید، تصاویر را وارد کنید و متن‌های مختلف اضافه کنید که این قابلیت‌ها ، این نرم‌افزار را به یک برنامه‌ی انعطاف پذیر و مناسب تبدیل می‌کند. شرکت Magix ساخت این نرم‌افزار را متوقف کرده‌است، اما هنوز در بعضی سایت‌های اینترنتی لینک دانلود آن موجود است. این نرم‌افزار با ویندوز ویستا، XP و 2000 سازگار است.

۵- Meritline EZ label Xpress Lite

(برنامه‌ی EZ label Xpress Lite از شرکت Meritline)

مواردی که ما دوست داشتیم (مزایا) :

 

مواری که ما دوست نداشتیم (معایب) :

 

·       رابط کاربری کاربر پسند

·       نیازی به نصب ندارد، فقط آن را دانلود کنید و طراحی جلد CD را شروع کنید.

 

·       ویژگی‌های بسیار محدود ویرایشی

·       گزینه‌ی پیش‌نمایش چاپ آن همیشه دقیق نیست.

 

با رابط کاربری ساده و واضح آن، EZ label Xpress Lite تولید طراحی جلد CD را بسیار آسان کرده است. شما می‌توانید طرح‌هایی برای جلد سی‌دی و دی‌وی‌دی و حتی خود دیسک ایجاد کنید. همانند بسیاری از برنامه‌های از این نوع، امکان وارد کردن تصاویر به برنامه وجود دارد ولی در خود نرم‌افزار ابزاری برای این‌که خودتان طرح ایجاد کنید وجود ندارد. با این وجود، می‌توانید به تصویر متن اضافه کنید که ابزار مناسبی برای لیست کردن آهنگ‌ها است. به طور کلی، یک برنامه‌ی خوب برای چاپ سریع طرح‌ها برای سی‌دی و دی‌وی‌دی‌ها است. شرکت Mertline ساخت این نرم‌افزار را متوقف کرده‌است، اما هنوز در بعضی سایت‌های اینترنتی لینک دانلود آن موجود است. این نرم‌افزار با ویندوز XP و 2000 سازگار است.