حرفه ی معماری، نسبت به دیگر مشاغل ساخت و ساز، دارای درآمد پایینی است. با این وجود، با توجه به میزان تجربه ی به دست آمده در طی یک دوره زمانی و پیشرفت لازم در زمینه ی معماری، مهارت هایی وجود دارند که یادگیری آن ها به افزایش سطح مورد انتظار حقوق کمک می کند. در این مقاله، قصد داریم تا مجموعه ای از نکات و ترفندها را که به کسب درآمد از معماری کمک می کنند، یادآور شویم.

۱- نمونه کارهای معمار

حقوق فرد، براساس ارزشی که او به عنوان سرمایه در اختیار دارد، مشخص می شود. درباره ارزشی که دارید صحبت کنید، این باعث می شود تا قبل از درخواست افزایش حقوق، در یک شرکت معماری حرفه ای مشغول کار شوید. تقاضا برای افزایش حقوق در صورتی در نظر گرفته می‌شود که شما دارای ارزش بالایی برای شرکت باشید. ارزش کار خود را با نشان دادن نمونه کارهای معماری حرفه ای خود تعیین کنید و بر همین اساس، درخواست افزایش حقوق بدهید.در بسیاری از موارد دیده شده است که فردی ماه ها بدون نشان دادن ارزش خود درخواست افزایش حقوق داشته است که در این شرایط مدیر مربوطه را کلافه ساخته و کاری از پیش نمی‌برد. پس دقت کنید اگر به دنبال افزایش درآمد با ثبات هستید ارزش علمی و تجربی خودتان را در پروژه های مختلف حتی پروژه های بیرون از شرکت به مدیر خود نشان دهید.

۲- انتخاب زمان مناسب برای درخواست افزایش حقوق

زمان بندی، عامل اصلی تعیین کننده این مورد است که آیا با افزایش حقوق به شما پاداش داده می شود و یا نه. در مورد زمانی که افزایش حقوق به طور کلی در شرکت شما اعطا می‌شود، اطلاع کسب کنید. این امر، شانس افزایش حقوق شما را افزایش می دهد. اگر زمانی درخواست افزایش حقوق بدهید که شرکت با برخی مشکلات مالی سر و کار دارد، این درخواست ممکن است تأثیر منفی بگذارد. زمان مناسب را در نظر بگیرید و آن وقت درخواست بدهید. برای مثال در یکی از پروژه هایی که بنده به عنوان یک معمار در یک شرکت این حوزه فعالیت داشتم یکی از همکاران ما درخواست افزایش حقوق مکرر خود را برای مدیریت در یک بازه زمانی ۲۰ روزه فرستاد و گفت در صورت موافقت نشدن استعفای خود را می‌نویسد. درست در همین زمان شرکت با بحران مالی مواجه شده بود و حقوق ها یکی در میان عقب می‌افتاد. نتیجه امر این بود که بعد از ۲۰ روز مدیر شرکت که هم از درخواست ها خسته شده بود و هم اوضاع شرکت را نا به سامان میدید تصمیم بر اخراج نیروی ذکر شده کرد. پس زمان درستی را برای درخواست افزایش حقوق در حوزه بازار کار معماری در نظر بگیرید این نکته بسیار مهمی است.

زمان افزایش درآمد

۳- ایجاد یک مجموعه از کارهای انجام گرفته

مجموعه نمونه کارها، شامل پروژه هایی هستند که شما برای یک شرکت انجام داده اید. بسته به اندازه دفتر و نیروی کار درگیر، این شانس وجود دارد که فردی که وظیفه ی بازبینی را بر عهده دارد، مستقیما با شما همکار نباشد. علاوه بر این، در بعضی مواقع، در یک دفتر معماری اتفاق می افتد که امر بازبینی نادیده گرفته و یا فراموش می شود. این وظیفه شماست که به تصمیم گیرندگان مالی شرکت در مورد حقوق خود تذکر بدهید و ارائه ی مجموعه کار، بهترین راه برای نشان دادن آن است. برای اینکه منظورم را بهتر بفمید باید بگویم که شما همیشه در هر شرکتی یک سری وظایف مشخص دارید که بر اساس آن حقوق میگیرید اگر علاوه بر این وظایف وظایفی را خودسر انجام دهید که به شما پاداش تعلق بگیرد باید به دنبال آن پول باشید و به اطلاع بخش حسابداری برسانید تا پول خود را زنده کنید.

۴- بهبود مهارت های معماری

زمینه ی مورد علاقه خود را پیدا کنید و خود را در آن پرورش دهید. متفاوت بودن و جایگزین ناپذیر بودن، ارزش شما را برای شرکت افزایش می دهد و این امر به طور خودکار منجر به افزایش حقوق شما می شود. مهم‌ترین نکته ای که در این مقاله می‌توان یاد کرد این نکته است که همیشه چیزی داشته باشید که شما را از دیگران متمایز سازد. اگر این کار را کردید مطمئن باشید که اصطلاحا تبدیل به آچار فرانسه شرکت معماری می‌شوید. برای این کار هم تمامی تخصص های موجود در این حوزه را باید یاد بگیرید از آموزش نرم افزارهای مختلف گرفته تا امور دفتری مربوط به این حرفه. درست در زمانی که شرکت احساس کند که یک نیازی دارد و باید یک نیرو برای این کار بگیرد شما میتوانید این توانایی خود را بروز دهید و درجا جایگزین این فرد شوید. نتیجه امر چیست؟ شما حقوق فرد دوم را هم می‌توانید برای خود کنید و در نتیجه با افزایش حقوق مواجه خواهید شد.

مهارت های معماری

۵- مشاغل مرتبط به کسب درآمد از معماری

قبل از انجام مذاکرات، بهتر است در مورد قیمت مهارت های کسب شده ی خود تحقیق کنید. آگاهی از نرخ بازار خدمات مربوطه در آن حوزه ی خاص، به مذاکره بهتر کمک می کند. کمبود مهارت های مربوط به بازار نیز فعالیت مذاکره را تسهیل می کند. همچنین در نظر داشتن مکان سازمان نیز ضروی است. این امکان وجود دارد که مقیاس پرداختی برای همان کار و موقعیت در مکان های مختلف متفاوت باشد. با دقت در مورد نرخ حوزه ی مورد نظر، تحقیق کرده و سپس با در دست داشتن اطلاعات کافی اقدام به مذاکره کنید. گاهی اوقات با دانستن اینکه شما تا چه اندازه مهارت دارید و به شما چه وجهی پرداخت میکنند می‌تواند تعیین کند که آیا در این شرکت حقوق مناسب یا حقوق کمی می‌گیرید. پس دقت کنید به ازای توانایی ها و موقعیت استفاده شرکت از توانایی های خود جستجوی قیمتی را داشته باشید.

۶- حاشیه های درآمدی شغل معماری

مواردی وجود دارد که حقوق ثابت است و نمی توان آن را بیش از حد مشخصی افزایش داد. در چنین مواردی، بهتر است به جای مذاکره در مورد حقوق و دستمزد، در مورد مزایای جانبی مذاکره کنید. مزایای جانبی شامل تعداد تعطیلات، تسهیلات بهداشتی، هزینه حمل و نقل و غیره می باشد. بعضی اوقات، در اختیار داشتن ترکیبی از حقوق معین و مزایا و تسهیلات ارائه شده، می تواند برای یک معمار بسته ی پیشنهادی رضایتبخشی باشد. از مزایای دیگری که می‌توانید استفاده کنید استفاده از امکانات شرکت در مواردی برای پروژه های شخصی خودتان است. پس شما می‌توانید با مدیران خود مذاکره کنید و از آنها امکاناتی بخواهید که روی درآمد شما تاثیر غیر مستقیم دارند. گاهی اوقات پروژه های بیرون از شرکت شما بیشتر از حقوق درون شرکت می‌شود در این شرایط شما نباید به هیچ عنوان شغل فعلی خود را از دست بدهید چون اینگونه شغل ها موردی و فصلی هستند و نمی‌توانند جایگزین درآمد ثابت شما باشند.

حاشیه معماری

۷- دلایل افزایش حقوق معمار

در هنگام دادن درخواست افزایش حقوق در مشاغل مربوط به معماری منطقی باشید. آوردن دلایلی چون افزایش جمعیت خانواده و ارائه ی مطالبات برای تامین هزینه‌های زندگی، دلایل مناسبی نیستند. بهتر است با مهارت ها و ویژگی هایی که در اختیار دارید، دلیل بیاورید. اطمینان حاصل کنید که آن مهارت ها، موجود و ضروری هستند و سپس مطابق با آن ها، یک درخواست معقول و منطقی برای افزایش حقوق ارائه دهید. دلایل باید واقعی باشند و نباید از موضوع کاری خارج باشند زیرا برای مدیر شما زیاد اهمیتی ندارد که وضع زندگی شما چگونه است و ترجیح میدهد در درجه اول پیشرفت کسب و کار خود را ببیند و اگر شما نتوانید او را قانع کنید که با مهارت های جدید شما می‌تواند کسب درآمد بیشتری داشته باشید طبعا نمی‌تواند حقوق شما را افزایش دهد زیرا به ضرر او شرکت او است.

۸- خلاقیت معمار در محل کار

در زمینه خلاقانه طراحی، مبتکر بودن و متفاوت بودن یک مزیت به شمار می رود. ریسک کنید و چیزهای جدیدی را امتحان کنید. فرآیند تفکر فوق‌العاده و توانایی‌های توسعه مفهوم مبتکرانه، ممکن است به دستیابی به یک درآمد بالاتر کمک کند. برای دریافت و افزایش کسب درآمد از معماری جایگزین ناپذیر باشید. ارائه گزارشات به مدیریت می‌توانید یکی از این نقاط باشد. فرض را بر این بگیرید که شما در محل کار میخواهید گزارش یک ماهه فعالیت خود را به مدیر خود بدهید و اگر بتوانید از یک قالب گرافیکی جذاب جدید و ایجاد کردن چند چارت و نمودار استفاده کنید شما به جای آن مدیر ذوق زده نمی شوید؟ پس سعی کنید همیشه خلاقانه ایده های جدیدی را بیان و پیاده سازی کنید حتی اگر قرار است متحمل ریسک های منطقی آن شوید بدانید که این ریسک ها می‌تواند آینده درآمدی شما را جا به جا کند. پس از امروز حتی یک روز را هم از دست ندهید و هر روز یک فرد جدید و مفیدی برای شرکت خود باشید. این نکته را هم در برای شما می گویم که پیشرفت شرکت پیشرفت فرد شما خواهد بود. برای این مهم از همین امروز شروع کنید و کسب درآمد از معماری خود را در دراز مدت افزایش دهید.