در این مقاله می خواهیم به مقایسه دو نرم افزار بسیار قدرتمند بپردازیم که هر دو کاربردهای بسیار زیادی دارند. انتخاب شما اتوکد یا رویت است؟ اما شاید برای انیکه کار خودمان راه بیافتد بهتر باشد که یک مقایسه ای بین این دو غول نرم افزار داشته باشیم تا بسته به نیازی که داریم یکی را در نهایت انتخاب کنیم. لازم به ذکر است که هر دوی این نرم افزارها ساخت شرکت اتودسک می باشد و هر دو منشا مشترکی دارند. شاید اسم اتوکد بیشتربه گوش شما آشنایی داشته باشد اما نرم افزار رویت امروزه توسط کارشناسان و مهندسان در پروژه های بسیار بزرگ و شرکت های عظیم بیشتر استفاده می شود و رفته رفته دارد جای اتوکد را می گیرد. در ادامه به مقایسه ی این دو نرم افزار خواهیم پرداخت و خواهیم گفت که هر کدام چه استفاده هایی دارند. پیدایش رویت تقریبا از سال 2000 میلادی شروع شد در حالی که اوکد بیست سال زودتر و برای اولیم بار در سال 1980 مورد استفاده قرار گرفت.

شباهت های نرم افزارهای رویت و اتوکد

هر دوی این نرم افزارها از نظر کاربردی کار همدیگیر را انجام می دهند و از نظر کاربرد طبیعتا شباهت های زیادی بین آن ها دیده می شود از جمله این که با هردو می توانید طراحی دو بعدی و طراحی سه بعدی داشته باشید.

طراجی دو بعدی

طراحی دو بعدی شامل جزئیاتی که در هر طبقه ساختمان می شود است. به عنوان مثال شما برای یک ساختمان وقتی نقشه می کشید تمام جزئیات آن توسط نرم افزار باید نشان داده شود از جمله محل قرار گرفتن در ها و پنجره ها و ستون ها و… این کار با نرم افزار اتوکد شاید بهتر انجام شود و اتوکد در این زمینه فعلا حرف اول را می زند. اما ابزار رویت هم بسیار در این بخش کاربردی است.

طراجی سه بعدی

طراحی سه بعدی رویت و اتوکد

طراحی در سه بعد امروزه بسیار کاربردی است. وقتی که از سه بعد استفاده می کنیم نقش عمق یا ارتفاع بیشتر نمایان می شود و قابل لمس تر خواهد بود. در طراحی های سه بعدی باید این را در نظر بگیریم که نرم افزاری می تواند بهتر باشد که کار با آن ساده تر باشد و کارایی بالاتری داشته باشد که در این خصوص رویت از رقیب خودش بسیار جلو تر سات

هر دوی این نرم افزار ها در طراحی های دو بعدی و سه بعدی کارایی دارند و فقط بحث این است که کدام کاربر پسند تر است و کدام کارایی بیشتری را در اختیارم ا قرار می دهد.

آیا رویت را یاد گیریم یا اتوکد؟

کسی که می خواهد در زمینه ی طراحی کار کند بهتر است روی هر دو نرم افزار مسلط باشد. حتی اگر در نهایت نتیجه بگیریم که رویت بهتر است باز هم بسیاری از نقشه ها به زبان اتوکد طراحی شده است و در نتیجه بهتر است برای اینکه در کار خودمان حرفه ای تر شویم هر دو را یاد بگیریم.

تفاوت های اتوکد یا رویت

در ادامه با تفاوت های هر کدام از این نرم افزارها آشنا خواهیم شد:

تفاوت در مدل سازی

تفاوت در مدل سازی به این معناست که این دو نرم افزار تفاوت در نحوه ی پیاده سازی موضوع دارند. در نرم افزار اتوکد برای نشان دادن نقشه ابزار های شما خط ها، نقطه ها و منحنی ها هستند که درک آن شاید بسیار راحت نباشد و نیاز باشد که حتما شخصی که به کارمسلط است از نقشه سر در بیاورد. اما رویت اینگونه نیست. به جای استفاده از نقطه ها، خط ها و منحنی ها؛ رویت از مدل های سه بعدی استفاده کرده است. مثلا ابزارهای آن مانند درب ها و پنجره ها هستند و شکل آن را به کاربر نشان می دهند که کاربر راحت تر با آن ارتباط برقرار کند. شما در رویت می توانید تمامی مدل های سه بعدی را ببیند مثلا شما دیوار می بینید نه یک خط در نقشه یا یک لامپ می بینید نه یک نمادی که در نقشه کشیده شده است. در نتیجه رویت برای مدلسازی در فضای سه بعدی بسیاری مناسب تر است.

تغییر دادن

بارها برای شما اتفاق می افتد که در قسمتی از نقشه می خواهید تغییراتی ایجاد کنید. مثلا ممکن است نظر کارفرما عوض شده باشد یا ایده ای به فکر شما برسد که بخواهید آن را امتحان کنید. در این کار نرم افزار رویت بسیار جذاب تر و راحت می تواند نیازهای شما را برطرف کند. در حالی که اگر بخواهید در نرم افزار اتوکد تغییراتی ایجاد کنید مستلزم صرف بیشتر وقت و انرژی خواهید بود.

عیب یابی

شاید به عنوان یک مهندس ناظر بعضی وقت ها طراحان اشتباهاتی انجام می دهند که به صورت پی در پی نقشه ی شما را خراب می کند در این شرایط اگر شما یک شمای واقعی تر از مدلی که می خواهید بسازید داشته باشید راحت تر می توانید این کار را انجام بدهید. عیب یابی می تواند همان تغییر دادن باشد که در پاراگراف قبل راجع به آن صحبت شد.

نمایش

فرض کنید که شما بخواهید نقشه را به صاحب خانه یا کارفرمای اصلی نشان دهید در حالی که شخص ممکن است هیچ دانشی در زمینه ی ساختمان سازی نداشته باشد. در این صورت نیاز است که شما ابتدا شمایی کاملا واضح و قابل درک به کارفرما نشان دهید تا او در جزئیات کار به صورت کامل قرار بگیرد و بتواند تصمیمات بهتری بگیرد. در این صورت شما هم می توانید کار فروش خودتان را راحت تر کنید چون مشتری آن چیزی را که می بیند میخرد. و کمتر پیش می آید که شما از تخیلات مشتری برای فروش استفاده کنید.

فواید رویت

اتوکد و رویت

به صورت کلی گفته شد که اگر می خواهدی در دو بعد کار کنید بهتر است از نرم افزار اتوکد برای کارتان استفاده کنید اما اگر قصد شما این است که در سه بعدی طراحی کندی ابزار رویت بسیار پرکاربرد تر و قابل لمس تر از نرم افزار اتوکد است. در نتیجه به شما پیشنهاد می شود که هر دو نرم افزار را یاد بگیرید تا کارتان بهتر و با کیفیت بالاتری راه بیافتد. هر چند که استفاده از نرم افزار رویت رفته رفته جای اتوکد را خواهد گرفت اما هنوز این اتفاق نیافتاده است.

از این که مقاله اتوکد یا رویت را مطالعه کردید سپاسگزاریم.