در این مقاله به تحلیل سایت در اتوکد می پردازیم . ابتدا می گوییم که سایت در معماری به چه معناست در ادامه به عواملی که باید در هنگام طراحی یک سایت معماری در نظر گرفته شود بررسی می کنیم و در نهایت به طراحی سایت با اتوکد و تحلیل این سایت می پردازیم.

سایت در معماری به چه معنایی است

سایت در معماری به این شرح است که محیطی که شما در نظر می گیرد که ساختمان یا بنایی را بسازید چه ویژگی هایی دارد در واقع زمینی که شما در محیط مشخص انتخاب می کنید که در آن بنا را بسازید سایت نامیده می شود.در اصطلاح عامیانه تر همان زمینی است که شما بنا را می سازید. در نتیجه در این مقاله ممکن است در جاهایی به جای سایت از کلمه ی زمین استفاده شده باشد.

آموزش اتوکد

برای طراحی سایت در اتوکد چه نکاتی باید مدنظر قرار گرفته شود؟ا

مسیر

منظور از دسترسی معابری است که سایت را به معابرهای دیگری متصل می کند. مثلا اینکه شما چگونه می توانید خودتان را به سایت برسانید. آیا راه آسفالت و جود دارد یا راه خاکی یا آبی . در این مرحله شما باید تمامی دسترسی های خودتان به سایت را مشخص کنید. بعد از مشخص راه ها می توانیم آن را در اتوکد نمایش بدهیم .

دسترسی ها

دسترسی ها شامل این می شود که شما چه راه های فرعی دارید که می توانید آن را به راه های اصلی متصل کنید و چگونه این دسترسی به شما کمک می کند که در آینده بتوانید پتانسیل بیشتری ایجاد کنید مثلا ممکن است که سایت شما نزدیک به یک راه اصلی باشد یا قرار است که در آینده جاده ای در ان ساخته شود

شیب زمین

شیب زمین معیار دیگری است که در طراحی و تحلیل سایت در اتوکد باید به آن دقت کرد. شیب زمین می تواند نشان دهد که مقدارپی که باید کنده شود چه مقدار باشد و از چه مصالحی استفاده شود که بیشتری مقاومت را در برابر این شیب زمین داشته باشد.

نور

اگر می خواهید ساختمان نورگیر باشد باید جهت ساختمان به سمتی باشد که نور در آن به راحتی نفوذ کند که تعیین می کند ساختمان شمالی جنوبی ساخته شود یا شرقی غربی. یکی دیگر از عوامل نور می تواند تعداد دربها و پنجره هاو محل قرار گیری آن نیز باشد که در طراحی و تحلیل سایت در اتوکد باید مورد نظر قرار بگیرد.

پتانسیل

این که سایت در آینده چه پتانسیلی دارد نقش تعیین کننده ای در قیمت آن و ساختن در آن دارد ممکن است که یک اتوبان از کنار سایت رد شود که ما با دانستم آن محل دقیق ساختمان را مشخص می کنیم

اقلیم

همواره در معماری ساختمان ها اقلیم تعیین کننده است چه این ساختمان ها از نظر ظاهری با اقلیم مورد نظر مطابقت داشته باشد و چه این که از نظر جنس مصالح چگونه باشد. مثلا در اقلیم کویری رنگ ظاهر ساختمان و طراحی آن باید به گونه ای باشد که با کویر همخوانی داشته باشد . استفاده از رنگ های آبی یا سبز در کویر زیاد جذابیت ندارد و باعث ناهمگونی می شود. بهتر است که ساختمان ها و یا حداقل بناهای اداری همخوانی با طبیعت داشته باشند در عوض در استان های شمالی تنوع رنگ به سبک دیگری است. استفاده از سنگ در نمای ساختمان جذابی بیشتری در نواحی شمالی دارد در حالی که در نواحی کویری آجر نماها جذاب ترند.

نقش فرهنگ و تمدن

فرهنگ و تمدن هم نقش بسیار زیادی در طراحی در رشته ی معماری و در اتوکد دارد. تمدن ایرانی و اسلامی ایران می تواند در ظاهر همه ی نماهای ساختمانی مورد توجه قرار بگیرد که متاسفانه شاهد این موضوع در شهرها نیستیم و بیشترسبک های متمدن و غربی مورد تقلید قرار گرفته است.

تحلیل سایت

برای تحلیل سایت در اتوکد بهتر است که شما از علائم خاصی استفاده کنید که این علائم در بین مهندسان معماری بصورت یکسان است. در  استفاده از علائم زیاده روی نکیند و نقشه های خودتان را پیچیده نکنید.

تحلیل دید و نظر

یکی دیگر از تحلیل ها ، تحلیل دید و نظر است. این تحلیل به این صورت است که از دید پیاده ها و افراد در خیابان نمای ساختمان به چه شکلی است. شما برای تحلیل باید از تمامی جهات دید خانه را بررسی کنید.

نقش تحلیل سایت در اتوکد

یکی از ابزارهایی که شما می توانید با بهره گیری از آن تحلیل سایت معماری را انجام دهید اتوکد است. این نرم افزار با طرح هایی که دارد یک زبان مشترک را بین معماران ارائه می کند که در سراسر جهان هر شخصی که در این زمینه استاد است می تواند از آن سر در بیاورد. این امکان نشان دهنده ی کاربرد بسیار زیاد اتوکد است که تقریبا همه ی نیازهای یک مهندس عمران و یک مهندس معماری را برطرف می کند.

کسی که از اتوکد در تحلیل سایت استفاده می کند باید به این نکته توجه داشته باشد که از شلوغ کردن بیش از حد نمودار در طراحی خودش بپرهیزد. این نقشه باید به گونه ای باشد که هر شخصی که در این کار است متوجه کلیات آن شود. در عین سادگی باید تمامی نکات مهم در طراحی مد نظر قرار گرفته شود.

خلاصه تحلیل سایت در اتوکد

در این مقاله به معنی تحلیل سایت در اتوکد پرداختیم. در ادامه به عواملی اشارده کردیم که در آن شما باید در نظر بگیرید چه خصوصیاتی را در طراحی سایت در نظر بگیرید و در پایان به نقش اتوکد در این طراحی پرداخیتم. امیدوارم این آموزش اتوکد مورد نظرشما قرار گرفته شده باشد.