ما در سایت طراح شید تصمیم گرفتیم برای شما آموزش کاربردی اسکچاپ را قرار دهیم. در این مقاله سعی در آموزش مساحت گرفتن در این نرم افزار را داریم.

ابتدا برای تان کمی از اسکچاپ می‌گویم. اسکچاپ یک نرم افزار بسیار اسان و کابردی در زمینه طراحی سه بعدی است. این نرم افزار به معماران و طراحان بسیار کمک می‌کند به خصوص آن دسته از معماران و طراحانی که نمی‌خواهند نرم افزار سنگین و پر از جزییان تری دی مکس را یاد بگیرند.

تری دی مکس نرم‌افزار بسیار جامع و کامل است اما متاسفانه ایرادی که دارد این است که بسیار سنگین و همچنین یادگیری آن طولانی است. در این جاست که اسکچاپ وارد می‌شود‌.

اسکچاپ بیشتر کارهایی که با تری دی مکس قابل انجام است را در یک رابط کابری بسیار اسان و راحت در اختیار شما قرار می‌دهد و دیگر نیاز نیست برای یک کار کوچکی که دارید تری دی مکس را یاد بگیرید و یا سعی در نصب آن کنید. بلکه با اسکچاپ می‌توانید به راحتی طراحی خود را انجام دهید.

اسکچاپ مزایای زیادی دارد به طور مثال مدل‌ها و تکسچرهای متنوعی خود اسکچاپ برای شما تعبیه کرده و حتی اگر باز نتوانست شما را راضی کند این اختیار برای‌تان قرار داده که بتوانید از مدل‌ها و یا تسکچرهای بسیار متنوعی که دیگر طراحان طراحی کرده‌اند و در سطح اینترنت در اختیار بقیه قرار داده‌اند استفاده کنید که این امکان را در دیگر مقالاتی که در سایت طراح شید قرار داده‌ایم میتوانید فرابگیرید و از این روش‌ها استفاده کنید.

این نرم افزار به دلیل دارا بودن ویژگی‌ها و قابلیت‌های این نرم افزار کاربران زیادی در زمینه‌های مختلف مانند طراحی از آن استفاده می‌کنند و از آن‌ها در غرفه سازی، طراحی داخلی و طراحی صنعت استفاده می‌کنند.

نرم افزار توسط شرکت ات لست در سال ۱۹۹۹ تولید شد، درسال ۲۰۰۶ توسط یکی از معتبر‌ترین شرکت‌ها یعنی گوگل خریداری شد و این شرکت نیز امتیاز این نرم افزار را به شرکت تریمبل در سال ۲۰۱۲ فروخت، در حال حاضر این نرم افزار در اختیار شرکت تریمبل است.

مساحت در اسکچاپ

با یادگیری این نرم افزار می‌توانید بهره وری کارتان را افزایش دهید، طرح‌های با کیفیت، خلاقانه، دقیق و زیبایی خلق کنید، همچنین با استفاده از طراحی خلاقانه‌ی خودتان و آپشن‌های مختلف موجود در اسکچاپ نظر مثبت مشتریان خود را جذب کنید و به رابطه‌ی کاری با مشتریان خود بهبود ببخشید.

همچنین مهم‌ترین ویژگی این نرم افزار که به آن اشاره کردیم سهولت و راحتی آن است که طراحان و معماران زیادی را به خود جذب کرده است و به همین دلیل ما در سایتمان این آموزش‌ها را برای شما کابران عزیز سایت تهیه و تولید کرده‌ایم.

اسکچاپ کتابخانه‌های سه بعدی مختلفی در خودش دارد که مناسب برای طراحی‌های مورد نظر کاربران خودش است، به این ترتیب کاربران می‌توانند طراحی‌های خود را انجام داده و با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند.

همچنین این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از فرمت‌های dwg و 3ds را دارد که می‌تواند با نرم افزار‌های اتوکد و 3dmax سازگار شود، قابلیت نصب پلاگین رندگیری v-ray نیز در آن وجود دارد.

هم چنین شما می‌توانید در اسکچاپ با استفاده از ابزار‌های گوناگون به تولید انواع مدل مانند مبلمان، پرده، میز، صندلی، آشپزخانه، پرده، گیاهان و غیره پردازید.

اما یکی از ویژگی‌های خیلی خوب این نرم افزار که مورد بحث ما در این مقاله است گرفتن مساحت شکل‌ها و اجسام متفاوت است.

برخلاف دیگر نرم افزار‌ها که برای گرفتن مساحت مورد نیاز تان باید راه‌های مختلف و یا کارهای مختلف بکنید در اسکچاپ این طور نیست. همانطور که گفتیم اسکچاپ نرم افزاری بسیار راحت است و در این مورد نیز این روند را در پیش می‌گیرد.

شما به راحتی هر چه تمام‌تر می‌توانید با انتخاب شکل مورد نظرتان که می‌خواهید مساحت و یا حتی حجمش را حساب کنید در لحظه و در گوشه‌ی بالا سمت راست به شما نشان می‌دهد.

حتی ممکن است برای‌تان پیش بیاید که بخواهید مساحت چند شکل را محاسبه کنید که حتی اسکچاپ در این مورد نیز کار را برای شما راحت می‌کند‌. شما با گرفتن CNTL یک به یک هر شکلی که می‌خواهید مساحت‌شان را محاسبه و جمع کنید را انتخاب می‌کنید و میب‌ینید که شکل‌هایی که انتخاب کرده‌اید رنگشان تغییر پیدا می‌کند. بعد از انتخاب همه‌ی شکل‌های‌تان می‌بینید که باز هم در گوشه‌ی بالا سمت راست صفحه در یک منوی باز شده مجموع مساحت تمام شکل‌هایی که انتخاب کرده‌اید به شما نشان داده می‌شود.