نحوه متریال دادن در ویری اسکچاپ چگونه است؟‌ با یادگیری اسکچاپ دیگر با ما در سایت طراح شید همراه شوید. برنامه‌ی اسکچاپ که قبلا google sketchup بود‌، یک برنامه‌ی کامپیوتری مدل سازی سه بعدی برای طیف وسیعی از کاربردهای طراحی مانند معماری‌، طراحی داخلی‌، معماری منظره، مهندسی مکانیک و مکانیکی، فیلم و طراحی بازی ویدیویی است. آن به عنوان یک کاربرد مبتنی بر وب، sketchup free ، یک نرم افزار رایگان‌، sketchup make  و یک نسخه‌ی پرداخت شده با قابلیت اضافه  sketchup pro در دسترس است‌.

SketchUp متعلق به شرکت Trimble است، نقشه‌برداری، نقشه‌برداری و شرکت تجهیزات جهت‌یابی. یک کتابخانه آنلاین از مجموعه‌های مدل رایگان‌ به عنوان مثال پنجره‌ها، درها، خودرو و … Warehouse ۳ بعدی وجود دارد که کاربران می‌توانند در آن مدل‌ها مشارکت داشته باشند. این برنامه شامل طراحی چیدمان، امکان نمایش سطح در سبک‌های “سبک‌های” متغیر، پشتیبانی از “plug – in” که در سایتی به نام Warehouse توسعه به کار گرفته می‌شوند و ارایه مدل‌های خود را در google earth فراهم می‌کند. Sketchup  دری سال ۱۹۹۹ توسط brad schell و joe esch تاسیس شد‌.

متریال اسکچاپ

SketchUp در آگوست سال ۲۰۰۰ به عنوان یک ابزار ساخت محتوای سه‌بعدی به عنوان یک برنامه نرم‌افزاری عرضه شد که به متخصصان طراحی اجازه می‌دهد تا از طریق تقلید از احساس و آزادی کار با قلم و کاغذ در یک رابط ساده و ظریف، استفاده از آن‌ها توسط طراحان برای بازی با طرح‌های خود به روشی که با نرم‌افزار طراحی سنتی امکان پذیر نیست، استفاده کنند. همچنین برای آسان‌تر کردن استفاده دارای دکمه‌های کاربر پسند هستند‌.

برنامه‌ی اسکچاپ برنده‌ی جایزه منتخب مردم در اولین tradeshow در سال ۲۰۰۰ شد. گوگل نام آخرین نرم‌افزار را در ۱۴ مارس ۲۰۰۶ برای مبلغ نامعلومی به دست آورد .

متریال اسکچاپ

گوگل در ۹ ژانویه ۲۰۰۷ گوگل SketchUp ۶، نسخه آزاد قابل دانلود را بدون قابلیت SketchUp Pro، اما شامل ابزارهای یکپارچه برای آپلود مطالب به گوگل زمین وgoogle 3D اعلام کرد. یک جعبه‌ابزار به بیننده این امکان را می‌دهد که راه برود و چیزها را از نقطه‌ نظر مختلف ببیند و از برچسب‌ها برای مدل‌ها، یک ابزار نگاه به اطراف و ابزار شکل هر چند ضلعی پشتیبانی کند. Google  sketchup pro 6  یک نسخه بتای گوگل google Sketchup layout را معرفی کرد. شامل دو ابزار برداری و ابزارهای چیدمان صفحه‌ای دو بعدی است که اجازه تولید نمایش بدون نیاز به یک برنامه ارایه مجزا را می‌دهد‌.

نحوه ی متریال اسکچاپ

در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۸،Sketchup 7  با تغییرات در نظر گرفته‌ شده برای ساده‌تر کردن استفاده ارائه شد. در ۱ سپتامبر ۲۰۱۰، Sketchup 8 با مدل geolocation همراه با گوگل مپ و Building Maker منتشر شد. که سیستم‌ عامل Mac OS X  دیگر پشتیبانی نمی‌شود.

نه نسخه آزاد و نه نسخه حرفه‌ای در یک فرمت برای لینوکس، یا سیستم‌عامل Mac. که از ۱۰.۵ کمتر بود در دسترس نبود‌. اطلاعات Geolocation همیشه در فایل KMZ ذخیره می‌شوند. طرح‌های ساختمانی در SKP ذخیره می‌شوند.

Trimble

Trimble navigation در تاریخ june‌ 2012 به مبلغ نامعلومی از google خریداری شد. در ۲۰۱۳ نسخه ی sketchup 2013 عرضه گردید‌.

همواره ما می‌توانیم از طریق تب ویندو و material را از لیست موجود انتخاب کنیم‌. حال در پنجره متریال روی دکمه create material  کلیک می‌کنیم حال پنجره‌ی ایجاد متریال به صورت pop up ظاهر خواهد شد‌. حال ما توانستیم متریال را ایجاد کنیم‌.

در این مرحله برای ایمپورت کردن sketchup texture روی گزینه‌ی import image در قسمت texture editor کلیک می‌کنیم. بعد از این‌که عکس تکستچر در اسکچاپ آپلود شد یک پیشنمایش از آن را خواهیم دید‌. در اینجا می‌توانیم با استفاده از قسمت color editor می‌توانیم برای تنظیم رنگ متریالمان استفاده کنیم‌. اگر تکستچر بعد از انتخاب رنگ، به صورت عجیب تر از اونچیزی که هست شد‌، می‌توانیم قسمت colorize را امتحان کنیم که در قسمت texture editor قرار دار‌د.