در این مقاله قصد داریم به این موضوع که، اتوکد سه بعدی چیست بپردازیم و شما را با کاربردهای آن آشنا کنیم. به طور کلی در آینده ی نزدیک علم و تکنولوژی به سمتی خواهد رفت که همه چیز سه بعدی خواهد شد از پرینترهای سه بعدی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند گرفته تا وسایل کاربردی دیگر. با این آموزش اتوکد سه بعدی همراه ما باشید.

اتوکد سه بعدی نرم افزاری است که با استفاده از آن شما می توانید تمامی طرح هایی که در دو بعد ترسیم کرده اید را در سه بعد نیز ترسیم کنید. اتوکد سه بعدی کاربردهای بسیار زیادی دارد.

اتوکد سه بعدی چیست ؟

شما می توانید با اتوکد سه بعدی علاوه بر نشان دادن طول و عرض یک طراجی به عمق آن نیز اشاره کنید. این تصویر سه بعدی به طراحان و معماران کمک می کند که شمای دقیق تری از نقشه داشته باشند. حتی به صورت یک واقعیت مجازی به صورت فرضی داخل خانه بروند و امکانات خانه نظیر مکان اتاق ها، محل آشپزخانه و … را مشاهده کنند.

تمامی این کارها امکان پذیر است و شما می توانید با این نقشه مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنید مشتری وقتی متوجه شود که دقیقا چه می خواهد و در جزئیات کار قرار بگیرد در این صورت احتمال اینکه از کار شما خوششان بیاید بیشتر است و شما خواهید توانست فروش بیشتری انجام دهید.

اتوکد سه بعدی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

اتوکد سه بعدی می تواند در هر صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد از جمله صنعیت ساختمان سازی طراحی ماشین طراحی جامدات و… و به طور گلی در مهدسی عمران، مکانیک، نقشه کشی و … کاربرد دارد.

استفاده از این نرم افزار به این معنا نیست که شما بخواهید نقش طراحی دو بعدی را کاملا کنار بگذارید و این نقشه را انجام ندهید. طراحی دو بعدی شمای سریع‌تری به مهندسان می دهد و شامل یادداشت‌هایی است که یک مهندس عمران می تواند با نگاه سریع به آن تمامی جزئیات را سریع مشاهده کند اما به مراتب نقشه سه بعدی می تواند بسیار کارگشا باشد.

استفاده ی دیگر از این نرم افزار این است که شما می توانید طرح های دو بعدی خودتان را به طرح های سه بعدی تبدیل کنید.  بدون آنکه نیاز باشد دوباره به همان اندازه که روی کار وقت گذاشتید روی طرح سه بعدی هم وقت بگذارید.

نرم افزار اتوکد سه بعدی می تواند این امکان را به شما بدهد که خودتان بیشتر با مسئله آشنا شوید چون همانطوری که شاید شنیده باشید نیمی از راه حل مسئله شناخت خود مسئله است.

اتوکد سه بعدی چیست-1

اتوکد سه بعدی به کار چه کسانی نمی آید؟

اتوکد سه بعدی به درد کسانی نمی خورد که طرح های دو بعدی کارشان را به صورت کامل راه می اندازد. اگر نیازی برای یادگیری و به کارگیری این نرم افزار ندارید طبیعتا لازم نیست از آن استفاده کنید و اگر هم به کار شما می آید می توانید این کار را برون سپاری کنید.

کسانی که در رشته هایی کار می کنند که اتوکد سه بعدی به کارشان نمی آید (مانند یک مهندس برق که کارش ترسیم و طراحی مدار است)، بهتر است  برای طراحی این گونه مدارها تنها در دو بعد بررسی کنند و نیازی واقعا به طراحی سه بعدی نیست. شما می توانید از اتوکد الکتریکال برای  نیازهای خودتان استفاده کنید که کارتان بهتر راه بیافتد.

متخصص این کار را از کجا پیدا کنیم؟

اتوکد کار سه بعدی را می توانید از سایت هایی که پروژه قبول می کنند پیدا کنید، و یا اقوام نزدیک خودتان را تشویق کنید که این کار را یاد بگیرند در این صورت برای آن ها نیز کارآفرینی کرده اید که بسیار با ارزش است.

 چگونه این مهارت را یاد بگیریم؟

اتوکد سه بعدی را می توانید از طریق مجازی یا واقعی فرا بگیرید. سایت های زیادی مانند فرادرس هستند که در همه ی زمینه های علمی کارهای زیادی را به شما آموزش خواهند داد. راه دیگر این است که به آموزشگاه های محل زندگی خود سر بزنید و اگر آموزش می دهند از آن ها یاد بگیرید. اما شما لازم نیست برای راه انداختن کارهای خود حتما از این نرم افزارها استفاده کنید. شما می توانید متخصصان را به استخدام خود در بیاورید تا برای شما این کار را انجام دهند.

نکاتی در طراحی اتوکد سه بعدی

طرح های سه بعدی به صورت کلی به سه دسته تقسیم می شود:

مدلسازی wreframe :

این نوع مدلسازی برای طراحی ابتدایی و شمای کلی طرح به کار گرفته می شود. شما برای طراحی های حرفه ای تر ابتدا باید یک شمای کلی رسم کنید مانند کسی که می خواهد یک چهره بکشد ابتدا یک تصویر به صورت گرد می کشد و در مراحل بعدی جزئیات به آن می دهد.

Solid modeling

نوعی دیگر از ترسیم سه بعدی است که این ترسیم می تواند برای مراحل پیشرفته تر مناسب باشد. این نوع از شبیه سازی بیشتر در طرح ها و سطوح خارجی کاربرد دارد.

Surface modeling

اگر می خواهید سطوح منحنی و خم را مدلسازی کنید این مورد بهترین ابزار است.

نکته: اگر در ابتدا نمی دانید که از کدام ابزار استفاده کنید نگران نباشید بهترین کار این است که با ابزاری که راحت تر هستید کار را شروع کنید. بعدا می توانید این طرح ها را به یکدیگر تبدیل کنید.

اتوکد سه بعدی چیست-2

آینده نرم افزارهای طراحی سه بعدی کجا می تواند باشد؟

آینده طراحی سه بعدی بیشتر می تواند به پرینترهای سه بعدی مرتبط باشد. شما می توانید با این نرم افزارها یک مدل سه بعدی طراحی کنید و آن را به پرینتر بدهید تا چاپ کند که می تواند بسیار کاربردی هم باشد .

جمع بندی مطلب

امروزه نرم افزار اتوکد سه بعدی بسیار کار را راحت‌تر کرده است. مشتریان راحت‌تر می توانند با جزئیات کار خود آشنا شوند و راحت تر کار خود را انتخاب کنند.

کارشناسان تولید محتوا و مهندسان راحت‌تر می توانند به کار مسلط شوند و کیفیت کار بالاتر خواهد رفت. در ادامه به این مطلب پرداختیم که از کجا می توانیم این مهارت را به کار بگیریم و آیا لازم است که این مهارت  را خودمان یاد بگیریم یا برون سپاری کنیم.

از اینکه این مطلب را مطالعه کردید بسیار سپاسگزاریم. امیدوارم که این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد.