این نرم‌ افزار برای اولین بار توسط شرکت نرم‌ افزاری @last در سال ۱۹۹۹ تولید شد. سپس 7 سال بعد توسط شرکت گوگل خریداری شد و برنامه اسکچاپ توانست تا ورژن 8 روانه بازار شود. سپس امتیاز آن رسما به شرکت تریمبل واگذار شد. در ۲۱ ماه مه ۲۰۱۳ نسخه Sketch Up 2013 توسط شرکت تریمبل وارد بازار شد. همانطور که می دانید اسکچاپ یکی از ساده‌ترین نرم افزارهایی است که کاربران و متقاضیان همواره توانسته اند که این نرم افزار را هم در دایره نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی و هم در دایره نرم افزارهای فنی کد می‌توانند بیابند. و به همین منوال در این نرم افزار با قابلیت ها جامع خود که از برنامه های کد و دیگر نرم افزار های سه بعدی گرفته است، می توان به راحتی مدل سازی کرد و از آسان ترین نمونه های نرم افزار ها اسکچاپ می باشد. با این آموزش جامع اسکچاپ طراح شید همراه باشید.

روند طراحی در اسکچاپ برخلاف تصور برخی، کاملاً می‌تواند دقیق و با ابعاد و اندازه صورت بگیرد. در این مقاله شرکت طراح شید سعی داشته که اطلاعات شما کاربران و خواننده های گرامی را در مورد این نرم افزار افزایش دهد بلکه بتوانید بهترین انتخاب را در مورد نرم افزار مورد نظرتان اتخاذ نمایید. در ادامه با طراح شید همراه باشید…

اسکچاپ چیست؟

در روزهایی که دسترسی به نرم افزار های سه بعدی بسیار آسان شده و همچنین با پیشرفت تکنولوژی نیاز به این نرم افزار ها بسیار بیشتر از قبل شده است و به همین منوال نرم افزارهای سه بعدی در رقابت با یکدیگر دست و پنجه نرم می کنند تا بهترین آن ها گوی رقابت را بدست گیرد، برنامه اسکچاپ به عنوان یکی از این نرم افزارها، بهترین تسهیلات و امکانات را برای کاربران ایجاد می کند. وجود قابلیت های متفاوت و بسیار در این نرم افزار باعث شده که در زمینه ها و رشته های متعددی متقاضی از جمله طراحی داخلی، غرفه سازی و طراحی صنعتی متقاضی داشته باشد.

SketchUp Viewer

با استفاده از این قسمت نرم افزار که در هنگام نصب به صورت اتوماتیک روی سیستم شما نصب میشود، هیچ امکان طراحی و ایجادی در این نسخه وجود ندارد اما هم میتوانید مدل های قبلی را در این حالت رویت کنید و همچنین می توانید از صحنه‌های از پیش تعیین شده استفاده کنید، سایه‌ها را خاموش و روشن و یا تغییر دهید و قادر خواهید بود درون مدل حرکت کنید. همچین می‌توان سبک نمایش خطوط و سطوح را نیز تغییر داد و صحنه‌ها را چاپ کرد، اما نکته حائز اهمیت این است که دراین نسخه نرم افزار نخواهید توانست خروجی ای استخراج کنید. در صورتی که نتوانستید در هنگام نصب این نسخه دسترسی پیدا کنید، این نسخه کم حجم کاملاً رایگان است و می‌توانید از سایت Sketchup.com بارگذاری‌اش کنید.

اسکچاپ

SketchUp Make

این نسخه که متداول ترین استفاده را دارا می باشد دارای خاصیت ساخت و طراحی است. نسخه رایگان اسکچاپ، با این نسخه می‌توان انواع مدل‌های سه بعدی را ساخت و ویرایش کرد، و علاوه براین این نرم افزار دارای کاربرد های دیگر به جز ویژگی های خود می باشد. به این صورت که می توانید پلاگین های مختلف را بر روی‌اش نصب کرد و تقریباً هر کاری که نیاز داشته باشید از ایجاد مدل، ویرایش، نمایش، خروجی گرفتن و حتی نصب و استفاده از پلاگین های موتورهای رندر را می‌توانید با این نسخه که به رایگان در سایت Sketchup.com قابل بارگذاری است انجام دهید.

این پلاگ این ها در انواع مختلفی موجود می باشند و کارایی های متفاوتی دارند به نحوی که به راحتی تمام نیاز های شما را در مورد طراحی اعم از فاز های مختلف 1 و 2 شامل می شود و دیگر به نرم افزارهای دیگر نخواهید داشت. درباره این ویژگی های در مقالات دیگر که توسط شرکت طراح شید تهیه شده، می توانید اطلاعات کسب کنید. به علاوه در مورد دیگر نرم افزار ها و ویژگی آن ها می توانید اطلاعات بدست آورید.

پس از نصب SketchUp Make امکان هشت ساعت استفاده رایگان از SketchUp Pro به شما داده می‌شود. اگر در این مدت لایسنستان را آپگرید کنید SketchUp Pro دایمی خواهد شد. پس از این زمان نرم افزارتان به حالت Make تبدیل می‌شود که بدون محدودیت برای همیشه می‌توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید.

SketchUp Pro

از آنجایی که این نرم افزار جنبه های خاصی را شامل می شود، نسخه حرفه ای اسکچاپ، این نسخه رایگان نیست. همان طور که از اسم آن مشخص است، این نسخه به صورت حرفه استفاده  میشود و با توجه به اطلاعاتی که شرکت مربوط در اختیار قرار می دهد، این نسخه کامل تر از SketchUp Make است و شرکت سازنده آن را برای استفاده افراد حرفه ای و شرکت‌ها توصیه می‌کند.

تفاوت‌ های عمده این نسخه با نسخه Make چیست؟

  • ساخت و استفاده از Dynamic Component ها
  • ابزار Soften and Smooth
  • Advanced Camera Tool
  • ابزارهای Sand Box

اگر قصد استفاده از اسکچاپ برای امور معماری را دارید، عملاً مجبور به استفاده از نسخه غیر رایگان Pro خواهید بود.

کاربرد های نرم افزار اسکچاپ

این نرم افزار قابلیت تبدیل خطوط دو بعدی به احجام و فضاهای 3 بعدی را دارا می باشد. به همین روی بسیاری از افراد از این نرم افزار در مرحله بعدی اتوکد به عنوان یک نرم افزار رایج استفاده می کنند. اسکچاپ به راحتی می تواند خطوط اتوکد را به احجام تبدیل کند و همچنین این نرم افزار قابلیت تولید خروجی 2 بعدی و سه بعدی به نرم افزارهای متعددی از جمله اتوکد، راینو و فرمت های تری دی اس برای استفاده در تری دی مکس و لومیون به عنوان موتور های رندر را دارا می باشد. یکی دیگر از مزایای این نرم افزار، محیط راحت و آسان برای کار با آن است. مجموعا با وجود همه این ویژگی ها، این نرم افزار بسیار پر طرفدار شده است.

کار با نرم افزار اسکچاپ

شاخص ترین ویژگی این نرم افزار برای کار با آن، استفاده از اسکرول وسط برای چرخش در محیط ان می باشد. با توجه به این نکته که هر کدام از نرم افزار های اتودسک دارای کلیک های متفاوتی برای کار در خود هستند، شاید مقدار زمانی برای آشنایی و عادت به این طرز کار وجود داشته باشد. البته قابل ذکر است که استفاده از این دکمه در اسکچاپ موجب تسریع در انجام کار میشود و وسط بودن این دکمه تعادل را در استفاده از موس برقرار می کند.

یک از دیگر از ویژگی های استفاده از اسکچاپ تولید نقشه های دقیق در آن می باشد. این نرم افزار همان طور که گفته شد علاوه بر در اختیار قراردهی احجام سه بعدی، محیط مناسبی برای کشیدن خطوط و نقوش 2 بعدی می باشد. به همین روی دراین نرم افزار، می توان بلوک ها و جزییات فراوانی را به دست آورد. همچنین در این نرم افزار می توان پیش نویس ها و اسلاید هایی از نتیجه کار تهیه کرد.

اسکچاپ

دقت نرم افزار اسکچاپ

دقت این نرم افزار به اندازه هزارم اینچ اندازه گیری می شود. به همین روی می توان مدل های دقیق را با استفاده از آن تهیه کرد. الب شاید به نظر آید که به دلیل دقت آن، نرم افزار سختی برای کار باشد ولی کار با این نرم افزار بسیار راحت می باشد و به آسانی بدون هیچ کلاسی می توان با پشتکار به دانش و نحوه کار با آن احاطه پیدا کرد. با استفاده از این نرم افزار می توانید بازدهی خود را افزایش دهید و به همین منوال با سرعت و نتایج بیشتر و بهتر کار خود را ارائه دهید.

طراحی در اسکچاپ

مدل‌های این برنامه کلاً از اتصال خطوط به یکدیگر به عنوان لبه‌های مدل ایجاد می‌شوند. به این صورت که شما با کشیدن یک خط یکی از لبه های سطح یا حجم خود را به وجود آورده اید و با کامل کردن تمام خطوط به عنوان لبه های حجم خود، شکل مورد نظر پدیدار می شود و به نظر پر خواهد آمد.

فواید یادگیری نرم افزار اسکچاپ

همان طور که گفته شد، نرم افزار اسکچاپ یکی از سودمندترین نرم افزارها است و با یادگیری آن، بهره وری شما روبه فزونی خواهد داشت. با وجود این ویژگی ها می توان به سمت طراحی های خلاقانه پیش رفت همچنین با آشنایی از تکنیک های متنوع موجود در اسکچاپ، نظر مثبت مشتریان را به طرح های خود جلب نمایید و همه این ها موجب فراهم نمودن یک نتیجه بهتر و کاربردی تر خواهد شد. علاوه بر همه اینها و جلب رضایت مشتری، طرح های با کیفیت تر و با دقت بیشتری را طراحی و پیاده سازی می شود.

شرکت طراح شید برای آسان شدن یادگیری شما عزیزان در این مقوله یعنی نرم افزار اسکچاپ، سعی نموده در این مقاله و توضیحات مذکور در این بخش و بخش های دیگر، اطلاعات لازم را برای شما عزیزان قرار دهد.

فرمت های نرم افزار اسکچاپ

یکی از مهم ترین ویژگی های این نرم افزار پایین بودن حجم نسخه های ذخیره شده می باشد و به همین روی شما می توانید اتود های مختلفی از این نرم افزار را برای خود داشته باشید و به دلیل ساده بودن این نرم افزار یادگیری آن به سهولت انجام خواهد شد.

علاوه براین ها، نرم افزار مذکور دارای واسط کاربری مناسبی می باشد و بسیاری از کاربران محیط آن را می پسندند. یکی از توانایی های این نرم افزار وجود کتابخانه های سه بعدی در آن می باشد . این کتابخانه ها به گونه ای هستند که شما می توانید طرح های خود را دسته بندی و در آن جا ذخیره کنید. به همین صورت، بعد از ذخیره آن ها در قسمت کتابخانه، این اطلاعات را با کاربران دیگر می توانید به اشتراک بگذارید.

به همین روی شرکت طراح شید این نرم افزار را برای کسانی که نیاز به کار های گروهی و تحویل پروژه های عظیم دارند، پیشنهاد می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار می توانید به سایت مورد نظر مراجعه کنید و با کمک مشاوران مربوط به این منابع اطلاعاتی دسترسی پیدا کنید. در ادامه این شرکت به برخی ویژگی های این نرم افزار در دنیای مجازی و ارتباطات جهانی می پردازد.

اسکچاپ

یکی از بهترین امکانات اسکچاپ، استفاده از تجربه ها و پروژه های مجازی و در سطح بین الملل می باشد. برای این پروسه میتوانید آبجکت ها و مدل های آماده در «SketchUp 3D  Warehouse را مشاهده کنید و همچنین می توانید برای اشتراک طرح های و ایده های خود، مدل‌های شخصی خودتان را آپلود یا سایر مدل‌های دیگران را دانلود کنید. این ویژگی اسکچاپ هم به صورت آنلاین و تحت مرورگر در دسترس همه قرار گرفته است  و شما عزیزان می توانید از کاربری های بیش از پیش این نرم افزار استفاده کنید.

سرعت مای اسکچاپ قابل قبول است. محیط کاربری توسط گوگل دوباره طراحی شده و می‌توانید مدل را در فضای ابری ۱۰ گیگابایتی رایگانی که خود کمپانی عرضه کرده، ذخیره کنید و اگر نخواستید، امکان دانلود مدل نیز وجود دارد. کلیدها و دستورات مای اسکچاپ با نسخه های ویندوز و مک تفاوتی ندارد، و تمامی ابزارها در این نسخه اعم از استایل بیلدر و سنس در آن قرار داده شده اند. می‌توان گفت تنها تفاوت عمده‌ی مای اسکچاپ با سایر نسخه‌ها در نصب و استفاده از افزونه‌ها و پلاگین‌هاست، که نسخه‌ی وب از آن‌ها پشتیبانی نمی کند.

کلام آخر؛

این نرم افزار با توجه به آمارها و نتایج بدست آمده توسط شرکت طراح شید، بسیار مورد توجه واقع می شود و تمامی افراد با تقاضای ایجاد یک حجم و پروژه سه بعدی می توانند از این نرم افزار استفاده کنند. نرم افزار اسکچاپ به جز پرداختن به پروژه های 3 بعدی، توجه خاصی به حالت های 2 بعدی نیز دارد به این صورت که با داشتن دقت بالا میتواند پلان ها ار ترسیم و سپس به حجم ها تبدیل کند. برای کسانی که می خواهند سریع و بدون نیاز به یادگیری نرم افزار های پیچیده به سراغ ایجاد طرح های سه بعدی بروند، پیشنهاد می شود که از این نرم افزار استفاده کنند. شرکت طراح شید سعی نمود در عناوین مختلف و در قسمت های متعدد به این مهم بپردازد تا خوانندگان و متقاضیان با توجه به خوانش دیگر مقالات و آشنایی با این نرم افزار و دیگر انواع آن انتخاب خود را انجام دهند. البته برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت مراجعه و مقالات مربوط را نیز دریافت نمایید.