پلاگین اسکچاپ برای معماران چه اهمیتی دارد؟

دوستان عزیز در این پست به معرفی 10 پلاگین ضروری اسکچاپ میپردازیم که خود بنده شخصا همیشه به دنبال این بودم که یه جایی باشه که پلاگین های کاربردی رو برای اسکچاپ کارها معرفی کنه اما متاسفانه جایی رو پیدا نکردم در نتیجه تصمیم گرفتم چندی از بهترین هاشو هر چند وقت یکبار برای شما معرفی کنم که بتونید بهترین استفاده رو از نرم افزار محبوبتون یعتی اسکچاپ ببرید. پلاگین اسکچاپ یکی از مهمترین قسمت های طراحی میباشد زیرا سرعت طراحی رو دو چندان میکند.

10. Soap Skin and Bubble

در این پلاگین اسکچاپ شما با یک دنیا تغییر فرم و ظاهر روبرو هستید که میتوانید به وسیله ی این پلاگین یک سطح صاف و ساده رو به یک سطح پیچیده تبدیل کنید که این سبک پیچیدگی در مدلسازی تونل ها بسیار کاربردی هستش. پس میتونیم با یک Curve بسته سطح مورد نظرمون رو ایجاد کنیم و بعد از اون فرم پیچیده ی خودمون رو اعمال کنیم:

9. Component Stringer

این پلاگین اسکچاپ به ما کمک میکنه که اگه یک شی رو میخوایم انتشار بدیم و در جهتی که مد نظرمونه بتونیم این کار رو بکنیم برای مثال شما فرض کنید که یک مهره از یک زنجیر رو مدل کردید و میخواید باقی مهره ها رو در طول یک مسیر معین انتشار بدید پس با این پلاگین این کار براتون خیلی راحت تر میشه:

8. Round Corner

میشه گفت یکی از محبوبترین پلاگین اسکچاپ این پلاگینی هست که میخوایم براتون معرفی کنیم. شما به کمک این پلاگین میتونید حجم های ساده ی خودتون رو به حجم های دارای انحنا تبدیل کنید برای مثال پشتی های مبل رو تصور کنید که به کمک این پلاگین میتونید آنها را دارای انحنای دلخواه خودتون بکنید:

7. Shape Bender

یکی از کارامد ترین پلاگین های اسکچاپ این پلاگین است. به کمک این پلاگین میتونید مدل خودتون رو مثلا در امتداد یک Curve هم داشته باشید. برای مثال یک پنجره ی ساده داریم که حالا میخوایم اون رو با زاویه 30 درجه به وسیله یک curve هم داشته باشیم. پس به کمک این پلاگین این مهم برای ما فراهم شده:

6. Curviloft

به کمک این پلاگین اسکچاپ هم میتونید بین دو Curve ای که رسم میکنید یک سطح ایجاد کنید که به وسیله اون میتونید مدل سه بعدی پیچیده ی خودتون رو به راحتی یک کلیک بسازید و از اون لذت ببرید. این پلاگین در مدلسازی هواپیما خیلی استفاده میشه:

خوب تا اینجا به نیمه ی معرفی 10 پلاگین ضروری اسکچاپ رسیدیم. از این شماره به بعد پلاگین های قدرتمند تری رو معرفی می کنیم.

5. s4u Make Face

اصلا مگه پلاگین اسکچاپ از این کاربردی تر وجود داره؟

شما به کمک این پلاگین اسکچاپ جذاب میتونید پلانی که در محیط اتوکدی تون ترسیم کردید رو به اسکچاپ وارد کنید و بلافاصله به کمک این پلاگین از اونها سطح های قابل push/pull بسازید تا به راحتی و به کمک یک دکمه اون رو به احجام سه بعدی تبدیل کنید فک میکنم تا 90% مشکلات بچه های معماری به کمک این افزونه قابل حل شده باشه:

4. Work Plane

تا حالا چقدر اذیت شدی وقتی میخواستی یک پلان رسم کنی اما هر کدوم از خط هات به مختصات مختلفی رفتند؟ همیشه آرزوت نبود یه جوری بشه همه خط های پلان تو یه صفحه رسم بشن؟ این پلاگین اسکچاپ دقیقا همین کار رو برای شما میکنه به شما یک صفحه صاف میده که بتونید پلان خودتون رو بدون دردسر توی اسکچاپ رسم کنید:

3. Joint Pushpull

در یک کلام میشه گفت عالیه این دیگه ! فک کن بتونی سطح هایی که قابل Push/Pull نیست رو دارای این قابلیت بکنی. علاوه بر اون میتونی Push/Pull های مختلف و جدابی هم ایجاد کنی که توی خود نرم افزار قرار داده نشده:

2. Cleanup3

به کمک این پلاگین اسکچاپ هم شما میتونید حجم فایل های خودتون که خیلی سنگین شده رو تا حد قابل توجهی کم کنید. در واقع این پلاگین میتونه مکمل کم حجم سازی فایل هاتون باشه. شیوه ی کم حجم کردن فایل رو به زودی به صورت تخصصی براتون آموزش خواهیم داد.

1. 1001Bit Tools

میرسیم به بهترین پلاگین اسکچاپ. بهتون توصیه اکید میکنم که جز اولین کارهایی که با اسکچاپتون میکنید این باشه که حتما حتما این جعبه ی ابزار قدرتمند رو نصب کنید. در این جعبه ابزار امکانات متفاوتی از قبیل chamfer , fillet , تبدیل سریع دیوار های دوبعدی پلان به دیوارهای سه بعدی , ایجاد در و پنجره با سرعت باورنکردنی , ایجاد پله های داخلی و خارجی , پله برقی , پرده ی کرکره ای و… جزئی از امکانات بی اندازه ی این جعبه ابزار قدرتمند هستش. پس حتما از این ابزارها استفاده کنید چون با الگوریتم های خوب و کارامدی استاندار سازی شده اند برای مثال تمامی اجزای خانه ی زیر به کمک همین ابزارها ایجاد شده است:

خوب دوستان خوبم با هم دیدیم که به کمک این چند پلاگین اسکچاپ تا چه حد میتونیم فرآیند مدلسازیمون رو تسهیل ببخشیم و تا چه حد میتونند کارامد باشند پس همیشه سعی کنید ابزارهایی که براتون کارایی داره رو به محیط اسکچاپ بیارید. نحوه ی نصب و فراخوانی این افزونه ها رو هم به زودی آموزش خواهیم داد اما به صورت کلی خیلیاشون رو میتونید از Extention Warehouse دریافت کنید و مورد استفاده قرار بدید.