چگونه با استفاده از قلم، مداد یا ماژیک به سیاه و سفید نقاشی کنیم.

این ممکن است یک روشی عجیب برای شروع یک مقاله در نقاشی‌های سیاه و سفید به نظر برسد، اما زمانی که من یک کودک بودم، ابزار نقاشی مورد علاقه من ماژیک آبی بود. من همه چیز را، آسمان را، دریا را و چیزهایی که حتی آبی نبودند، مثلا گربه همسایه مان ،خانه مان و خانواده‌ام را با آن رنگ آمیزی می‌کردم. این نقاشی های تک رنگ به من کمک کرد تا مهارت‌هایم را برای نقاشی سیاه و سفید افزایش دهم. یکی از ابزارهای پر‌مصرف طراحی به دلیل اینکه همیشه در دسترسند و استفاده از آن‌ها راحت است خودکار غلطکی است.

اما این خودکارها هم چالش ها و امکانات محدود خودشان را دارند  که در ادامه و در نکته های طراحی به آنها خواهیم پرداخت. شما ممکن است ترجیح دهید آثار سیاه و سفید خود را با مداد یا ماژیک نقاشی کنید که به آنها نیز خواهیم پرداخت (و یا اگر میخواهید زغال چوب را امتحان کنید، این ۱۰ نکته تخصصی برای نقاشی با زغال چوب را بررسی نمایید). نگاهی به ویدیوی زیر بکنید و سپس ۹ نکته را برای انجام نقاشی‌های سیاه و سفید زیبا – یا اگر آبی و سفید مورد علاقه شماست- مطالعه نمایید.

1.مراقب جوهر اضافی باشید

خودکارهای غلطکی برای طراحی فوق العاده‌­اند چون با آنها می­ توانیم خطوط نازک و زیبا با کنتراست بالا بکشیم. اما با وجود این آنها هم می­ توانند نابخشودنی باشند، چرا که اثر آنها همیشگیست و هر بطری جوهر سرگردان نیز اینگونه است. یک بطری بزرگ جوهر میتواند ناگهان نقاشی شما را تغییر شکل داده و برای همیشه نابود سازد.

2 از رنگ‌های سیاه متنوع استفاده کنید

هنگام نقاشی با ماژیکها، سعی کنید که تنوعی از تن­های مختلف را به کار ببرید تا کیفیت بیشتری ایجاد کنید. ماژیک­ ها واقعا سریع و تمیز طراحی می‌کنند اما اگر شما به طبیعت گرافیکی و کامل آنها عادت ندارید کار کردن با آن‌ها کمی مشکل می‌شود. امیدوارم توصیه‌های بعدی کمک کنند تا شما به سرعت و سهولت یاد بگیرید.

سیاه

3.همراه ماژیک از مداد هم استفاده کنید

قبل از اینکه با ماژیک های دائمی شروع به کار کنید، طرح اولیه خود را با مداد بکشید. بهترین دلیل برای کشیدن طرح اولیه با مداد این است که بعد از خشک شدن جوهر ماژیک می ­توان طرح اولیه­ ای را که با مداد کشیده ایم را پاک کنیم، بدون اینکه آسیبی به نقاشی ام وارد شود.

4.ماژیک ­های محو ساز خود را نگه دارید

چون ماژیک­ ها جوهر زیادی مصرف می­ کنند بنابراین زود تمام می ­شوند. اما این که تمام شده‌­اند به این معنی نیست که دیگر به درد نمی خورند. ماژیک‌هایی که جوهرشان تمام شده است برای ایجاد بافت و محو کردن تن­های مختلف رنگ در هم و ترکیب آنها بسیار فوق العاده هستند. به نظر من وجود آنها مثل ماژیک‌های تازه لازم و ضروری است.

5.انعطاف پذیری مداد­ها را تحت کنترل درآورید

و حالا مداد یک وسیله فروتن، بسیار ساده ولی در عین حال اساسی و پر از امکانات و توانایی‌­های مختلف است. مانند دستخط ، طراحی هر فردی با فرد دیگر کاملا متفاوت است. سب­ک های مختلف هر کدام از ما نشان می­دهد که ما چگونه از مدادمان استفاده می‌کنیم. بنابراین بهتر است که انواع نشانه­ های مختلف را با مداد تمرین کنید تا طیف گسترده­ای از کاربردهای مدادتان را یاد بگیرید. این کار وقتی ارزش پیدا می­‌کند که شما بخواهید انواع مختلف نشانه ­ها را به کار ببرید تا یک بافت ایجاد کنید و یا جزئیات مختلف یک تصویر را کامل نشان دهید.

سیاه

آن را روشن نگه دارید

هنگام طراحی با مداد، معمولا تمایل داریم که همان ابتدا خطوط را تیره بکشیم. ما باید با خطوط کم رنگ طرح بزنیم چون این خطوط فقط لبه ­ها و مرزهای طرح ما را نشان می ­دهند. خطوط تیره در مرحله بعد قرار دارند چون آنها تعیین کننده­ اند و برای تفسیر باز نیستند. اگر شما این خطوط تیره را به موقع و دقیق نکشید، آنها طرح شما را تیره و تاریک می‌کنند. اگر این اتفاق افتاد خونسرد باشید و بیشتر دقت کنید و از نو شروع کنید.

7.از چند مداد استفاده کنید

ما کارهای زیادی با یک مداد می‌توانیم انجام دهیم اما اگر از مدادهایی با تنوع بسیار استفاده کنیم می‌توانیم طیف وسیعی از ارزش ها را گسترش دهیم.

من ترجیح می­ دهم که دو تا سه مداد مختلف را به کار ببرم و اول از مداد h2 استفاده می‌کنم. مدادهای سری H نوک سخت­ تری دارند و کاغذ مرا به اندازه خطوطی که دارند با تن روشنتری رسم می­ کنند. اما مدادهای سری B سیاه ­تر و پر رنگ ­تر از سری H هستند بنابراین من برای تمام کردن طرحم همیشه از آنها استفاده می­ کنم.

سیاه

8.حین کار مراقب طراحی خود باشید

درست مثل نقاشی با خودکار غلطکی، موقع نقاشی با مداد هم می­ توانید یک تکه کاغذ سفید کنار دست خود داشته باشید. طراحی­ های با مداد بویژه آنهایی که با مدادهای B کشیده می­ شوند، خیلی راحت می ­توانند همه جا را سیاه و کثیف کنند. بنابراین من دوست دارم وقتی که با مداد طراحی می­‌کنم یک تکه کاغذ سفید زیر دستم بگذارم تا از کارم محافظت کنم.

9.ابتدا یک تصویر بند انگشتی بکشید

قبل از اینکه به طور جدی بخواهم طرح خود را شروع کنم، دوست دارم که ابتدا طرح اولیه کوچکی از آن بکشم. صرف نظر از اینکه از چه ابزاری استفاده خواهم کرد این تصویر بندانگشتی به من کمک می‌کند تا ترکیب و کارایی طرحم را بررسی کنم و قبل از اینکه بخواهم طرح اصلی را روی کاغذ پیاده کنم اشتباهات را برطرف کنم. به من اجازه می دهد تا ایده‌ها را به سرعت و با کوچک کردن طرح ها کشف کنم، من خودم را مجبور به ساده سازی و تمرکز بر عناصر مهم نقاشی‌هایم کنم.