آموزش نقاشی با گواش روی چوب در این جلسه به شما آموزش داده خواهد شد و اثری هنری که روی چوب در این مقاله اجرا میشه:

نقاشی با گواش روی چوب

  • وسایل مورد نیاز:

چوب بستنی به تعداد مورد نیاز (من نه تا تهیه کردم )، کاغذ، چسب (من از آبچسب استفاده کردم شما می تونین از چسب حرارتی و یا چسب چوب و یا انواع چسب دیگه هم استفاده کنید، سعی کنید برای محکم بودن کار از چسب محکم استفاده کنید )، قیچی، نواری که به عنوان بند برای قابمون استفاده کنیم (من از وسایل دور ریختنی استفاده کردم) گواش دوازده رنگ، پالت مخصوص نقاشی روی چوب با گواش ، قلمو سر تخت شماره ی ده و قلموی سر تخت شماره چهار و قلمو سرگرد شماره ی سه و صفر، دستمال پارچه ای یا کاغذی جهت تمیز کردن قلمو ها، کاردک، مداد و پاک کن و یه لیوان آب که قلمو ها رو تمیز کنیم.

وسایل نقاشی روی چوب

    نکته: برای شروع کار ما باید رنگ ها را با کاردک مخلوط کنیم و هربار برای مخلوط رنگی دیگه کاردک رو با آب تمیز کنیم و با دستمال پارچه ای یا کاغذی خشک کنیم که با رنگی شدن کاردک رنگ ها باهم مخلوط نشند و بعد از مخلوط شدن رنگ ها باید اونا رو به مقداری که لازمه داریم توی پالت رنگ بریزیم و دقت داشته باشیم بستن در قوطی رنگ ها رو فراموش نکنیم که در غیر این صورت رنگ ها خشک میشن.

و اگر بخواین از محدوده ی وسط پالت برای ترکیب کردن رنگ ها استفاده کنید مثلا رنگ قرمز رو با ترکیب کردن با رنگ زرد به رنگ نارنجی تبدیل کنید ( البته مایل بودن رنگ نارنجی به رنگ قرمز و یا رنگ زرد به میزان رنگ های قرمز و زرد بستگی داره).

  • مرحله اول، استفاده از چسب:

از اول کار باید دقت کنیم که میزکار تمیزی داشته باشیم که قابمون یا کاغذ رنگی نشه و یا دستاتون کثیف نشه که ناخواسته باعث خراب شدن قابمون نشیم، حالا آماده شدیم برای ساخت یه قاب زیبا!

چسب روی چوب

قبل از استفاده از چوب بستنی ها لازمه اونا رو خوب بشورین که چسبناک و یا کثیف نباشه و حتما خشک کنین که خیس نباشه.

توجه داشته باشید مقداری از کاغذ رو بسته به نیاز برش بدین ( سایز کاغذ به تعداد چوب بستنی ها بستگی داره) مواظب باشین کاغذ به اندازه ای باشه که کل چوب ها رو پوشش بده و البته جوری نباشه که از بالا و یا اطراف چوب بستنی ها قابل مشاهده باشه.

چسبیدن نقاشی روی چوب

توجه داشته باشین اول کاغذ رو چسب بزنید و بعد یکی یکی چوب ها را روی کاغذ بچسبونید.

 چسباندن کاغذ روی چوب

  • مرحله ی دوم، شروع رنگ آمیزی برای نقاشی روی چوب

بعد از چسب کاری، از این موضوع مطمئن بشین که چوب بستنی ها حتما چسبیده باشند و محکم باشند.

حالا برای این مرحله از کار به رنگ های نارنجی، زرد، سیاه، آبی، نقره ای یا سفید نیاز داریم، توی این کار با هر سه تا قلمو کار داریم.

رنگ آمیزی روی چوب

ابتدا از بالا تا تقریبا پایین رو با استفاده از قلمو ی سر تخت شماره ی ده رنگ نارنجی (ترکیب رنگ های قرمز و زرد) می زنیم و بعد با استفاده از همین قلمو رنگ سیاه رو به صورت ضربه ای روی قاب می زنیم و بعد همین قلمو رو که تمیز شده باشه و یا قلمو ی سر تخت شماره ی چهار رنگ رو پخش می کنیم و دوباره روی رنگ های سیاه از رنگ های نارنجی و زرد استفاده می کنیم تا زمانی این کار رو ادامه بدین که این رنگ های سیاه حالت سایه روشن داشته باشن.

رنگ کردن روی چوب

همین طور از قلموی سر تخت شماره ی چهار استفاده می کنیم و مقداری رنگ زرد رو روی رنگ نارنجی می زنیم و بعضی از قسمت ها رو بیش تر رنگ زرد می زنیم و بعضی نقاط رو با استفاده از قلمو ی سر گرد شماره ی سه و صفر رنگ زرد می زنیم.

با استفاده از رنگ زرد و قلمو ی سر تخت شماره ی چهار یه دایره ی کوچولو وسط قاب می زنیم به عنوان خورشید، خیلی مواظب باشید که حتما این دایره گرد باشه.

قلم مو در نقاشی روی چوب

و بعد با استفاده از همین قلمو پایین چوب بستنی ها رو رنگ آبی تیره (ترکیب رنگ های آبی و سیاه کمتر) می زنیم. محدوده ای رو که میخواین رنگ آبی بزنین رو مد نظر داشته باشین، رنگ رو از زیاد به کم بزنین یعنی طوری که ابتدای محدوده ی رنگ آبی کل چوب بستنی رو آبی بزنین و در نهایت مقداری از وسط چوب بستنی رنگ آمیزی بشه. دقت داشته باشید که مرز تلاقی رنگ ها طیف رنگی و سایه روشن رعایت بشه.

رنگ آمیزی نقاشی روی چوب

  • مرحله ی سوم، اتود طرح روی قاب:

قبل از این که دست به اتود بشین از رنگ سیاه استفاده کنید و با قلموی سر تخت شماره ی چهار پایین چوب بستنی ها رو با رنگ سیاه سطح های نیم دایره ای تپه مانند بکشین و با همین قلمو سایه هایی از رنگ سفید و یا نقره ای بزنین که مرز تپه ها مشخص بشه.

وقتی رنگ آمیزی تموم شد حالا نوبت به طراحی روی قاب می رسه می تونین اول از اتود استفاده کنین و روی رنگ ها رو طرح بزنین ولی خیلی مواظب باشید چون دیگه نمیشه از پاک کن استفاده کرد من اول از طرح درخت کنار قاب شروع کردم و با قلمو ی سر گرد شماره ی سه و صفر تنه ی درخت رو با احتیاط کشیدم و تنه ی درخت رو جوری کشیدم که پایین تنه ی درخت ضخیم باشه و هر چی ارتفاع بیش تر می شه ضخامت کمتر بشه و بعد با استفاده از قلمو ی سر تخت شماره ی چهار رنگ سیاه رو به صورت ضربه ای به عنوان برگ های درخت ایجاد کردم اگه شما هم طبق این توضیحات کار رو پیش بردین حالا نوبت طراحی سایه ی دخترک بادبادک به دسته، طبق تصویر، اول با استفاده از اتود طرح رو کم رنگ و با احتیاط بزنید و با استفاده از قلمو ی سر گرد شماره ی سه و صفر طرح رو با رنگ سیاه رنگ آمیزی کنید.

بعد از تموم شدن رنگ آمیزی، با استفاده از رنگ نقره ای و با شیئی که نوک باریک داشته باشه مثل مداد یا دم قلموی سر گرد کوچک، نقطه هایی رو به صورت پراکنده روی کار بزنید، به این صورت که نوک مداد رو آغشته به رنگ نقره ای کنید که این باعث زیبایی کار می شه، البته اگر دورگیر نقره ای هم داشته باشین می تونین با استفاده از اون این کار رو انجام بدین.

نقاشی روی چوب

  • مرحله ی چهارم، چسبوندن بند قاب:

بعد از انجام این مراحل و خشک شدن رنگ های روی قاب چوب بستنی ها، نوبت چسبوندن بند قابه… با استفاده از چسب این بند رو هم بچسبونید. می تونین این کار رو بعد از انجام مرحله ی روغن جلا بکنین.

وسایل نقاشی روی چوب

  • مرحله ی پنجم، استفاده از روغن جلا:

برای خلق اثر روی چوب هم به روغن جلا و تینر و قلمو ی رنگ کاری نیاز دارین، مثل کار روی سفال مقداری از تینر رو برای رقیق شدن روغن جلا توی قوطی روغن بریزید و خوب با قلمو مخلوط کنید و بعد روی یک ظرف یا هر چیزی که میخواین کار هنریتون رو چند روز بزارین خشک بشه، قاب رو بزارین و با قلمو شروع کنید به روغن زدن به قاب دقت کنید تمام قاب رو روغن بزنید و البته دقت داشته باشید بیش از حد روغن نزنید که کار خراب بشه.

روغن جلا در نقاشی روی چوب

نکته: دقت داشته باشید برای این کار از قلموی رنگ آمیزی استفاده نکنید چون صد در صد قلمو خراب میشه و یادتون باشه بعد از روغن کاری قلموی رنگ کاری رو هم توی ظرف یه بار مصرف بزارین و تینر رو ریزین روی قلمو بزارین بمونه تا نرم بشه و بشه قلمو رو شست اما با این حال بازم برای استفاده ی دفعه ی بعد اول باید از تینر استفاده کنید و قلمو رو داخل یه ظرف بزارین توی تینر، همینطور در مورد دستاتون هم بیش تر مواظب باشید تا روغنی نشه وگرنه برای پاک کردن باعث اذیتتون می شه.

و باز شما یه اثر هنری خلق کردین…

نقاشی با گواش روی چوب

 پایان آموزش نقاشی روی چوب با گواش

امیدوار هستم مطالب سودمندی باشه براتون…

با آموزش های ما همراه باشید.