نرم افزار اسکچاپ (sketchup) یکی از مناسب ترین نرم افزار ها برای خلق طراحی های باکیفیت و مطلوب در حوزه ی معماری میباشد، با این نرم افزار میتوان طراحی های خلاقانه ای برای مدل سازی های سه بعدی انجام داد و موارد دیگری مثل مکان، ابعاد و عمق را در طراحی ها بکار برد. در ادامه با طراح شید همراه باشید تا با چگونگی افزودن متریال به اسکچاپ آشنا شوید.

آموزش اسکچاپ

نرم افزار اسکچاپ

با آموزش نرم افزار اسکچاپ میتوان نقشه های دقیقی را نیز طراحی کرد و از این طریق ارتفاعات و بسیاری از طرح بندی هارا در نقشه به خوبی مشخص کرد و اسلاید هایی را از نتیجه ی کار ایجاد نمود.

این نرم افزار یکی از قدرتمند ترین نرم افزار ها در ساخت و ویرایش مدل های سه بعدی به شمار میرود و علاوه بر کارایی ها و یادگیری آسان نسبت به نرم افزار های مشابه دیگر دارای ظاهری کاربرپسند است که باعث میشود معماران و مهندسان به راحتی با این نرم افزار ارتباط برقرار کنند.

این نرم افزار برای مهندسی راه و ساختمان،مهندسی مکانیک،طراحی بازی های رایانه ای، غرفه سازی،طراحی داخلی،طراحی صنعت و غیره کاربرد های فراوانی دارد. این نرم افزار توسط شرکت ات لست در سال 1999 به بازار عرضه شد،در سال 2006 توسط شرکت گوگل خریداری شد و در سال 2012 به شرکت تریمبل فروخته شد و تا امروز در اختیار این شرکت میباشد.

از ویژگی هایی که باعث برتری این نرم افزار نسبت به نرم افزار های دیگر و معرفی این نرم افزار در سایت https://tarahshid.com/ میشود میتوان به ساده و قدرتمند بودن آن،سودمند بودن آن،افزایش بهره وری در کار،حجم پایین،واسط کاربری مناسب،کتابخانه های سه بعدی،دقت بالای نرم افزار،مدل های آماده ی آن،یادگیری راحت و صرفه جویی در وقت از آن میباشد.

حالا ما میخواهیم در ادامه به شما آموزش دهیم چگونه به اسکچاپ متریال اضافه کنیم. یکی از مهمترین بخش های دنیای سه بعدی بخش متریال است،متریال در نرم افزار ها جنس آبجکت را مشخص میکند و معین میکند آبجکت نور محیط را بازتاب یا از خود عبور دهد.

افزودن متریال به اسکچاپ

در متریال شما خواص فیزیکی یک ماده را مشخص می کنید مثلا متریال شیشه یا آینه باید مشخص کنید که متریال چه مقدار نور را از خود عبور می دهد یا چه مقدار نور را بازتاب می کند.

به دلیل اینکه طراحی های مختلف و متعددی برای زمینه های گوناگون در نظر گرفته میشود متریال برای شما به یک واژه ی پرتکرار و پرشنیدار تبدیل میشود که در طول طراحی های خود بسیار زیاد با این واژه مواجه خواهید شد.

در طراحی متریال هسته اصلی و تشکیل دهنده ی اجزا میباشد که یکی از مهمترین اجزای طراحی مدل میباشد و در زمینه های مختلف همچون طراحی داخلی و نما و مبلمان بکار گرفته می شود.

افزودن متریال به اسکچاپ

متریال های متعددی برای استفاده در طراحی های شما وجود دارد، امروزه با وجود متریال های آماده که توسط شرکت های مختلف معماری منتشر میشود کار طراحان و معماران در نیاز به انواع متریال ها آسان شده است، ان ها میتوانند از این متریال های آماده برای بکار بردن در  طراحی های خود استفاده کنند.

یکی از لزومات کار طراحان و بخصوص کاربران نرم افزار های سه بعدی مثل اسکچاپ نیاز به انواع متریال آماده میباشد تا از این موارد در طرح های خود استفاده کنند. هنگامی که یک مدل را طراحی میکنیم این مدل جنس و متریال ندارد و شما باید متریال آن را تعیین کنید.

این راه یک راهکار ساده و سریع برای ارتقای سطح کیفی رندر شما وسرعت بخشیدن به این مرحله از تنظیمات میباشد.

۱- ابتدا متریال مورد نظر خود را در کامپیوتر خود ذخیره کنید.

لازم به ذکز است که فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

۲- به مدل اسکچاپ میرویم و با استفاده از ابزاری که در اسکچاپ موجود است متریال های بخش های مختلف مدل را اعمال می کنیم.

۳- پس از اعمال متریال دکمه ی Alt را نگه میداریم و آن بخش از مدل که میخواهیم متریال را به آن اعمال کنیم، انتخاب میکنیم.

۴- حالا روی حرف M کلیک میکنیم، به پنجره ی metrial editor وارد میشویم و در لیست متریال ها متوجه متمایز بودن یکی از گزینه ها با بقیه میشویم این به آن معنی است که اسکچاپ شما همزمان با انتخاب شدن در اسکچاپ نیز انتخاب میشود.

۵- روی متریال خود راست کلیک کنید و با انتخاب گزینه ی import metrial متریال مورد نظر خود را که قبلا ذخیره کرده بودید انتخاب کنید.

۶- حالا روی گزینه ی preview کلیک کنید تا پیش نمایش متریال خود را در پنجره ای مخصوص ببینید.

۷- حالا از این پنجره خارج شوید.

۸- با فشردن دکمه ی R از مدلتان رندر بگیرید.

به همین سادگی شما می توانید متریال مورد نظر خودتان را به مدل تان اضافه کنید.

یکی از بهترین روش ها برای افزایش سرعت در رندر گیری در اسکچاپ در بیشتر نرم افزار های مدل سازی سه بعدی که دارای موتور های رندر گیری هستند استفاده از متریال های آماده میباشد، این متریال ها دارای تمامی تنظیمات لازم برای نمایش انواع مواد با جنس ها و طرح های متنوع را در خود جای داده است و شما میتوانید با اضافه کردن هرکدام از آن ها در مدل هایتان بهره ی کافی را ببرید.

در این مقاله به چگونگی افزودن متریال به اسکچاپ پرداختیم. با ما در سایت طراح شید همراه باشید تا آموزش های مختلفی را درمورد نرم افزار اسکچاپ به شما ارائه دهیم.