دستور explode در اتوکد چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟ حتما پیش آمده که بخواهید قسمتی از بک هاشور را پاک کنید، و یا بخواهید قسمتی از یک شکل بلوک شده را تغییر دهید. اما به دلیل اینکه این گونه اشکال یا هاشور به صورت یکجا انتخاب می شوند، انجام دستور بر روی قسمتی از آن مشکل است. به همین خاطر ما در این مقاله سعی در معرفی کامل دستور “explode”، برای حل این مشکل را داریم. با ما همراه باشید.

دستور explode در اتوکد دقیقا چه کاری را انجام می دهد

این دستور خط های بلوک شده ی شما را به خط های جدا از هم تبدیل می کند.

برای مثال ممکن است شما شکلی داشته باشید که با یک کلیک چپ بر روی آن، کل آن شکل برای شما انتخاب شود. با اجرای این دستور بر روی آن، خطوط کلی شکل شما تبدیل به واحد های جدا از هم می گردد. با یک کلیک بر روی این شکل فقط یکی از خطوط آن برای شما انتخاب می شود.

با این کار می توانید شکل را به راحتی تغییر داده و یا قسمت دلخواه خود را با یک کلیک حذف نمایید. در حالی که در صورت بلوک بودن کار شما، نمی توانید قسمتی از شکلتان را انتخاب و یا حذف نمایید.

خطوطی که به صورت هاشور (یا همان hatch) در اتوکد وجود دارند نیز، به صورت بلوک بوده و نمی توان در حالت عادی قسمتی از آن را حذف کرد. زیرا با این کار کل هاشور شما پاک می شود. اما با اجرای فرمان explode بر روی آن میتوان آن را به خط های جدا از هم تبدیل کرده و تغییرات دلخواه خود را اعمال نماییم.

نحوه ی اجرای دستور explode در اتوکد

برای اجرای دستور explode مانند هر دستور دیگری دارای دو روش می باشیم . که در زیر این روش ها را برای شما شرح می دهیم.

روش اول :

روش اول تایپ این دستور در خط فرمان در قسمت پایین صفحه است. برای این کار کلمه ی explode را در خط فرمان پایین صفحه تایپ کرده و کلمه ی enter کیبورد خود را فشار دهید.

هم چنین می توانید از فرمان ترکیبی این دستور که کلمه ی “x” می باشد؛ استفاده نمایید . این کلمه ، حرف اختصاری این دستور بوده و با تایپ این کلمه در خط و فرمان و زدن دکمه ی enter کیبورد خود، می توانید این دستور را اجرا نمایید.

روش دوم :

روش دوم اجرای این دستور ، پیدا کردن گزینه ی explode از باکس گزینه های بالای صفحه است. برای این کار با توجه به این که دستور explode یک دستور ویرایشی است وارد سر برگ home شوید و در قسمت modify بر روی گزینه ی explode کلیک کنید (مانند شکل زیر ) تا این دستور برای شما اجرا شود.

دستور explode در اتوکد

حال پس از اجرای دستور نرم افزار از شما می خواهد تا شکل بلوک شده ی خود را (می تواند شکل ، هاشور ، مبلمان یا … باشد)، انتخاب کنید. پس از کلیک چپ و انتخاب شکل مورد نظر ، دکمه ی enter کیبورد خود را بفشارید تا دستور برای شما اجرا شود.

حال می بینید که خطوط شکل شما از حالت بلوک خارج شده و دارای خطوط مجزاست .

نکته مهم : دقت داشته باشید که دستور explode، خط یک پارچه را تبدیل به چند خط نمی کند. بلکه فقط خطوط polyline و یا اشکال یک پارچه را تبدیل به خطوط مجزا می کند.

برای مثال اگر شما با دستور line یک خط واحد را رسم کنید. در واقع دستور explode اثری بر روی خط واحد شما ندارد. اما اگر توسط دستور polyline چندین خط پشت سر هم را رسم کنید، دستور explode آن را برای شما به چند خط مجزا تبدیل می کند.

به زبان دیگر دستور explode ، خطوط polyline را به line تبدیل می کنند. دستور explode زیر دستور خاصی نداشته و دستور ساده و کابردی است. تا اینجای مقاله با کاربرد این دستور به طور کامل آشنا شدید و در ادامه مقاله قصد داریم دو دستور مربوط به explode را به طور مختصر برای شما معرفی کنیم، تا علاوه بر خود دستور بر دستور های مرتبط با آن نیز مروری داشته باشیم.

1. دستور join . دستوری با عملکرد متضاد با دستور explode در اتوکد

دستور join عملکردی متضاد با دستور explode است. این دستور جهت یکی کردن خطوط جدا از هم می باشد. به این منظور که چند خط جدا از هم را به یک شکل واحد تبدیل می کند. یعنی خطوط جدا از هم line را به خطوط یکپارچه ی polyline تبدیل می کند و این عملکرد متضاد عملکرد دستور explode می باشد.

برای اجرای این دستور کلمه ی join را در خط فرمان پایین صفحه بنویسید. تا دستور برای شما اجرا شود ؛ سپس خطوط جدا از هم خود را انتخاب کرده و کلمه ی enter کیبورد خود را فشار دهید تا خطوط شما یکپارچه شوند. در واقع این دستور ، دستور explode را خنثی می کند.

ما برای شما ،این دستور را به طور کامل با زیر دستور های موجود آن در مقاله ی دیگری به صورت مجز توضیح داده ایم.
جهت یادگیری و مطالعه ی این دستور به طور کامل میتوانید به مقاله ی جداگانه ی دستور join در قسمت های آموزش اتوکد موجود در سایت مراجعه نمایید.

دستور explode در اتوکد -1

 

2. دستور ungroup ، با عملکردی مشابه دستور explode در اتوکد

این دستور  عملکردی مشابه به دستور explode دارد. به این صورت که خطوط group شده ی نرم افزار را از حالت یکپارچه به خطوط جدا از هم تبدیل می کند.
اما این دستور یک تفاوت عمده با دستور explode دارد. این تفاوت در خطوطی است که این دستور از هم جدا می کند. در واقع این دستور برای جداسازی خطوطی است که group شده اند. و برای همه ی اشکال بلوک شده به کار نمی رود.

دستور explode در اتوکد -3

 

در واقع پس از اجرای این دستور نرم افزار به طور واضح از شما می خواهد که یک group را انتخاب کنید. پس واضح است که این دستور نسبت به دستور explode دارای محدودیت های بیشتری است.

تا این جا سعی شد که دستور explode را برای شما به طور کامل و جامع بیان کنیم. امیدواریم از این مقاله به خوبی بهره برده باشید. لطفا سوال و نظرات خود را برای ما بنویسید . تا توسط متخصصین ما پاسخ داده شود.