زمانی که وردپرس رو نصب می کنید 2 تا افزونه هستند که به صورت خودکار نصب می شوند. یکی از آن ها افزونه اکیسمت Akismet هستش که بدون شک جزو مهم ترین پلاگین های نصب شده‎‌ی یک سایته. با وجود این که پلاگین اکیسمت همراه با وردپرس نصب می شود، اما به صورت پیش فرض فعال نیست و شما برای استفاده از آن باید آن را فعال کنید. و البته فعال کردن آن به تنهایی کافی نیست. باید مراحلی را طی کنید تا بتوانید از پلاگین akismet استفاده کنید. در این مقاله ما ما توضیح می دهیم که افزونه اکیسمت (akismet) چیست و چرا شما باید حتماً همین الان از آن استفاده کنید. همچنین نحوه نصب پلاگین Akismet را برای شما شرح خواهیم داد.

افزونه اکسیمت (Akismet) یا ضد هرزنامه چیست؟

حتماً شما هم با نظرات عجیب و غریب با اسم های خارجی روبرو شدید. صحنه ای مثل عکس زیر در بخش دیدگاه هایتان:

 

نظرات اسپم

 

اما راه حل رفع این مشکل و جلوگیری از این همه نظرات مخرب و روی اعصاب چیست؟

Akismet یک سرویس ضد اسپم برای کامنت ها و نظرات است. نام این پلاگین از دو کلمه آمده است، Automattic و Kismet. کمپانی Automattic شرکتی است که Akismet را ایجاد کرده است و توسط یکی از موسسین وردپرس به نام Matt Mullenweg تاسیس شده است. اکیسمت با استفاده از الگوریتمی پیشرفته نظرات بخش وبلاگ وردپرس را بررسی می کند. این الگوریتم از اشتباهات خود و همچنین رفتار کاربران در سایت های مختلف درس می گیرد و قدرتمند تر می شود. به عنوان مثال، وقتی تعدادی از سایت ها یک محتوای مشابه را به عنوان اسپم گزارش می کنند،اکیسمت آن محتوا را در آینده به عنوان اسپم شناسایی خواهد کرد. در تاریخ 14 ژوئن 2013 اکیسمت چیزی بیشتر از 84 میلیارد دیدگاه اسپم را شناسایی کرده است.

چرا باید از اکیسمت استفاده کنید؟

در وبسایت های پر مخاطب، تعداد کامنت ها و نظرات اسپم بیش از 85% خواهد بود. این یعنی از هر 100 کامنت، فقط 15 عدد درست و واقعی هستند. مدیریت این کامنت های اسپم زمان بر است و Akismet به شما کمک می کند که زمان کمتری صرف کنید. اکیسمت نظرات اسپم را پیش از این که به لیست تایید شما برسد حذف می کند.این به شما کمک می کند تا بر روی کامنت های واقعی تمرکز کنید و با پاسخ مناسب به آن ها به دنبال کسب رضایتشان باشید.

نقد هایی از جانب کاربران

تعدادی از کاربران در گذشته اعلام کردند که اکیسمت برخی از کامنت های واقعی را هم اسپم می کند. این مورد به دلایل مختلفی روی می دهد. یکی از این دلایل این است که کاربری در سایت های مختلف کامنت می گذارد و این سایت ها همگی این کاربر را اسپم معرفی می کنند. بنابراین اکیسمت این کاربر را به عنوان اسپمر در نظر می گیرد و تمامی کامنت های وی را در سایت های بعدی اسپم می کند. مانند هر پلتفرم اتوماتیک دیگری، اکیسمت عالی نیست، اما بهترین گزینه موجود است.

از کجا بفهمیم که کامنت ما اسپم شده است؟

در صورتی که پس از ارسال کامنت برای سایتی، پیام “منتظر تایید مدیریت سایت باشید” را ندیدید، سریعاً موضوع را به مدیریت سایت اطلاع دهید و از وی بخواهید شما را از لیست اسپم در بیاورد. پس از مدتی و در صورتی که تعدادی از سایت های این کار را انجام دهند، اکیسمت به صورت خودکار اشتباه خود را اصلاح خواهد کرد.

 

نحوه نصب پلاگین اکیسمت (Akismet)

 

در ابتدا باید این افزونه را از بخش افزونه ها فعال کنید (در صورتی که پلاگین افزونه نصب نیست، آن را نصب نمایید):

فعال کردن پلاگین اکیسمت akismet

 

به محض فعال سازی،اکیسمت منویی را در مسیر زیر ایجاد می کند:

تنظیمات —–> ضد هرزنامه

که پس از ورود به این صفحه، از شما API Key را می خواهد. این صفحه را باز بگذارید و پنجره جدیدی باز کنید تا با هم کلید API را بسازیم و برگردیم به این صفحه.

نحوه دریافت API Key برای افزونه اکیسمت (Akismet)

برای تنظیم و فعال کردن اکیسمت بر روی سایتتون، شما نیاز به API Key دارید. به وبسایت اکیسمت مراجعه کنید و بر روی دکمه Sign Up For Akismet Now کلیک کنید.

 

دریافت API Key برای akismet

 

توجه: با توجه به مشکلات IP های ایران، ممکن است برای ورود به این صفحه نیاز داشته باشید تا ip خود را تغییر دهید.

در این مرحله شما وارد صفحه ای می شوید که از شما می خواهد در صورتی که اکانتی در سایت WordPress.com ندارید، همان جا اکانت را بسازید.

 

ساخت اکانت وردپرس برای اکیسمت

 

در صورتی که اکانت دارید بر روی گزینه “Already have a wordpress.com account?Log in now” کلیک کنید و اطلاعات آن را وارد نمایید. در غیر این صورت باید اکانت جدید بسازید. بنابراین آدرس ایمیل،نام کاربری و یک رمز عبور انتخاب نمایید.

پس از وارد کردن این اطلاعات و زدن دکمه Continue وارد صفحه قیمت های سرویس اکیسمت می شوید. Akismet برای استفاده شخصی و غیرتجاری در وبسایت رایگان است.با توجه به نیازتان یکی از موارد را انتخاب کنید. قاعدتاً می توانید از پلن رایگان آن استفاده کنید و از این مرحله به بعد تفاوتی ندارد که کدام گزینه را انتخاب کرده اید.

 

قیمت های اکیسمت

 

بر روی گزینه Get Personal کلیک کنید و وارد مرحله بعد شوید.در صفحه جدید احتمالاً مشاهده خواهید کرد که اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید. برای رفع این مشکل گزینه زیر را Drag کرده و به سمت چپ بکشید:

 

رایگان کردن اکیسمت

 

خوب درخواست اطلاعات کارت ناپدید می شود و گزینه های زیر باقی می ماند که به ترتیب باید آدرس وبسایت،نام،نام خانوادگی خود را وارد کرده و بر روی دکمه کلیک کنید:

 

ثبت نام در اکیسمت

 

خوب تقریباً کار تمومه. بعد از زدن این دکمه با تصویر زیر روبرو می شوید:

 

api key برای اکیسمت

 

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، API KEY آماده شده است و کافیست تا این کد را در تنظیمات اکیسمت کپی کنیم. این مقدار را کپی کرده و به داشبورد وردپرس و تنظیمات اکیسمت برگردید.

فراموش نکنید، API KEY مانند پسورد است و آن را با هیچ کس به اشتراک نگذارید. هر زمان که API KEY را فراموش کردید می توانید به سایت Akismet.com مراجعه کنید و دوباره آن را به دست بیاورید.

 

ارتباط Api key اکیسمت

 

همانطور که در تصویر مشخص شده است، API KEY را وارد نمایید و بر روی دکمه ارتباط با کلید َAPI کلیک کنید.

 

نصب افزونه Akismet

 

در صورتی که به درستی کد را کپی کرده باشید، با عکس بالا روبرو می شوید که همه چیز به خوبی نصب شده است. در این بخش تنظیماتی می بینید که می توانید با توجه به نیازتان آن ها را تغییر دهید. به عنوان مثال در حالت پیش فرض ما از اکیسمت خواسته ایم تا نظرات اسپم را در بخش اسپم ها نگه دارد تا در صورت نیاز آن ها را مورد بازبینی قرار دهیم(مثلاً برای مواقعی که به اشتباه کامنتی را اسپم کرده است). البته توجه کنید که این نظرات بیشتر از 15 روز در این بخش باقی نمی مانند و خود به خود حذف خواهند شد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا پلاگین Akismet را در وبسایتتان نصب کنید، برای آن API Key بگیرید و متوجه شده باشید که چرا اکیسمت مهم است. کامنت های اسپم مشکل بزرگی هستند که بسیاری از وبسایت های وردپرسی با آن مواجه می شوند. با رشد وبسایتتان متوجه می شوید در کنار اکیسمت باید از راه حل های دیگری هم استفاده کنید تا این مشکل رفع شود.

راستی، اگر از اکیسمت استفاده می کنید در زیر این مقاله تجربه خود قبل و پس از استفاده از این پلاگین رو با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://wordpress.org/plugins/akismet” icon=”download” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank”]دانلود پلاگین اکیسمت Akismet[/wpsm_button]