رسم در و پنجره در پلان اتوکد

2 سال پیش

سلام و عرض ادب خدمت همراهان طراح شیدی. امروز آموزش چگونگی نحوه ی رسم در و پنجره در پلان اتوکد در خدمت شما هستم و امیدوارم مفید واقع شود.
همانطور که می دانیم پلان نقشه ای است از دید بالای یک فضا و یک زبان فنی مشترک بین همه ی افراد فنی و مهندسان و همه ی کسانی که در این فن دستی دارند می باشد چرا که پلان جزیی ترین اطلاعات را به دیگران می دهد و هم چنین به کمک درب ها و پنجره های موجود در پلان ارتباط های فضایی باهم و با فضای بیرون را متوجه می شویم.
باید بدانیم درب ها و پنجره ها در یک پلان از مهم ترین مباحث هستند که هر کدام دارای اندازه و مکان خاصی هست.
درب ها معمولا” به صورت یک خط صاف که بر دیوار عمود است و در واقع همان بدنه ی درب است و و یک خط منحنی که این خط صاف را به دیوار وصل می کند و در واقع همان مسیر باز و بسته شدن درب است نمایش داده می شوند. البته گاهی به جای این منحنی درب به صورت مثلث قائم الزاویه ۴۵ درجه ترسیم می شود.
در ترسیم درب ها اولین نکته که باید مد نظر ما قرار بگیرد همین مسیر بازشوهاست و این که مکان لولا و فضایی که درب به آن باز می شود مشخص باشد.
مورد دیگر که باید عنوان کنم این است که گاهی اوقات ما در قسمت ورودی درب دو خط نازک می بینیم که در واقع همان آستانه ی در است. در تعریف آستانه ی در هم باید بگویم که گاهی برای جلوگیری از ورود آب و … قسمت کف در را کمی برجستگی می دهند. معمولا” درب های فضاهایی مثل آشپزخانه و سرویس های بهداشتی و ورودی های اصلی دارای آستانه یا همان کف برجسته می باشند. گاهی هم یک خط بین درگاه در و یک فضا می بینیم که نشان از اختلاف سطح دارد.
مورد بعدی راجع به درب ها این است که معمولا” برای ایجاد یک خط دید و یک الگوی حرکتی قوی در فضای ورودی یک درب دوتایی با دو قوس وخط قرار می گیرد.
در ساختمان سازی ابعاد درب ها متفاوت است ولی عرض درب ها معمولا” از ۶۰ سانتی متر کمتر نمی شود .برای یک اتاق متوسط بین ۷۵ تا ۸۵ در نظر گرفته می شود.درب آشپزخانه و نشیمن و مکان هایی که لازم است وسایل خاصی از آنها عبور کنند از ۸۰ یا ۹۰ سانت کمتر انتخاب نمی شود.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
نحوه استفاده از Sheet selection نام گذاری شده

چند نمونه از علائم استاندارد درب ها

رسم در و پنجره

رسم در و پنجره

خب به پنجره ها می پردازیم که مهم ترین اجزای نورگیری و تهویه برای داخل ساختمان ها هستند.
پنجره ها شامل دو قسمت هستند: چارچوب ها و بازشو ها
پنجره ها با سه خط موازی در دیوار ها نمایش داده می شوند که خط های داخلی و خارجی دیوار کف پنجره نازک تر رسم می شود.
نکته ای که باید در زمان ترسیم پنجره ها در پلان دقت کنیم این است که مقیاس نقشه ی ما ۱۰۰/۱ است یا ۵۰/۱؟ اگر پلان ما مقیاس ۱۰۰/۱ داشته باشد پنجره ی ما به صورت یک خطی و اگر مقیاس ۵۰/۱ باشد پنجره را با دو تا خط نازک که ۱ میلی متر از هم فاصله دارند نشان داده می شود.
مورد مهم دیگر که باید در این مبحث به آن بپردازم دست انداز پنجره هاست که در واقع همان اندازه ی ارتفاع دیواریست که از کف اتاق تا زیرپنجره ساخته شده است و در فضاهای مختلف اندازه های متفاوتی دارد که در پلان بعد از نوشتن لغت دست انداز یا مخفف کلمه ی آلمانیش OKB روبرویش نوشته می شود.
پلان پنجره که به طور معمول در ساختمان ها می بینیم.
رسم در و پنجره

 

لطفا امتیاز دهید
۴
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهتاب شکوهی
همیشه به دنبال یک پایگاه جامع طراحی می گشتم و امروز خوشحالم که طراح شید رو پیدا کردم تا منو یکجا به همه آرزوهام برسونه.

۴ دیدگاه

 • crystal
  2 سال پیش

  میشه ازتون خواهش بکنم در مورد مقیاس توضیح کامل تر و واضح تری بدید از اون مقاله ما ک درست نفهمیدیم .
  و ممنون میشم چندین نمونه لژاند یا کادر نقشه بهمراه توضیحات و جدول و … بزارید ک بتونیم از روی اونا یه کادری ترسیم کنیم واسه نقشه هامون

 • محمد
  9 ماه پیش

  سلام ممنون ااز سایت بسیار خوبتون .خیلی کامل و جامع بود خیلی ممنون ❤?

  • 9 ماه پیش

   خوشحالیم ازینکه مورد استقبال شما عزیزان هست

 • milad J
  5 ماه پیش

  لطفا درباره ی اندازه و ابعاد ( عرض و ارتفاع ) پنجره ها در نقاط مختلف ساختمان ( اتاق-آشپزخانه-سرویس بهداشتی-… ) توضیحات بیشتری بفرمایید