در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از جدیدترین نرم افزارهای روز دنیا آشنا کنیم که کاربرد بسیاری در زمینه های مختلف علمی خواهد داشت. اتوکد الکتریکال همانطوری که از اسمش مشخص است از دو واژه ی اتوکد و الکتریکال تشکیل شده است. شما دوستان احتمالا با واژه ی اتوکد آشنایی کامل دارید. ویا اینکه حداقل بارها اسم آن را شنیده اید. اما واژه ی اتوکد الکتریکال به کلمه ی برق مرتبط می شود . در انیجا منظور شاخه های رشته ی مهندسی برق است و یا کارهایی که به برق مرتبط می شود. شما با این نرم افزار قادر خواهید بود، تمامی نقشه هایی را که به این رشته مرتبط است را شناسایی کنید و نقشه آن را رسم کنید. این نرم افزار قادر است تمامی نقشه ها  در زمینه ی برق را برای  شما ترسیم کند

چه نقشه هایی را می توانیم با اتوکد الکتریکال رسم کنیم؟

اتوکد الکتریکال نرم افزاری است که می توانید با آن بسیاری از نقشه هایی را که در صنعت برق از آن استفاده می شود را رسم کنید. از جمله ی این نرم افزار ها را در عنوان های زیر مشاهده می کنید. این نرم افزار هایی که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت جزئ پرکاربرد ترین نرم افزار ها در صنعت برق است.

نرم افزار PLC

نرم افزار PLC ، نرم افزاری بسیار پر کاربرد در رشته ی برق محسوب می  شود و علاقه مندان بسیار زیادی هم دارد. این نرم افزار قادر موتورهای صنعتی را کنترل کند. این کنترل شامل گشتاور، سرعت و … است. شما با اتوکد الکتریکال می توانید شماتیک مداررا طراحی کنید. شما با این نرم افزار تنها قادر به ترسیم شکل مدار هستید و این نرم افزار کار محاسباتی یا برنامه نویسی برای شما انجام نمی دهد.

نرم افزارهای ترسیم نقشه های برق صنعتی

نرم افزارهای ترسیم نقشه های برق ساختمان

شما با این نرم افزار قادر خواهید بود نقشه های پیچیده برق ساختمان را به راحتی و بسیار جذاب رسم کنید. دیگر نیازی به نصب نرم افزار های متعدد نیست. همین نرم افزار بیش از نود درصد نیازهای شما را برآورده خواهد کرد.

استفاده ی این نرم افزار به ویژه برای کسانی توصیه می شود که کار برقکاری ساختمان را انتخاب کرده اند. این نرم افزار می تواند به شما این امکان را بدهد تا نقشه ه ای از برقکشی ساختمان در اختیار کارفرما قرار بدهید تا در موارد اضطراری از جمله برقگرفتگی یا آتش سوزی و یا نصب تجهیزات خانگی ابتدا نقشه هی برقکشی ساختمان دیده شود سپس اقدامات لازم صورت گیرد. بسیاری از مواقع صاحبان خانه از نصب لوازمی  بر روی دیواز از جمله کولر یا تابلو به علت برخورد با سیم برق دچار برق گرفتگی یا آسیب به بدنه سیم کشی ساختمان می شوند. در این موارد بهترین کار این است که یک نقشه برای ساختمان تعبیه شود و محل تمامی جاهایی که سیم از آن عبور کرده است نشان داده شود. فایده ی دیگر این کار این است که عیب یابی راحت تر میشود در هنگام بروز اشکال اگر بردانیم سیم کشی از کجای دیوار رد شده است از خرابکاری گچ ساختمان و دیوار جلوگیری کرده ایم.

اتوکد الکتریکال

چرا اتوکد الکتریکال ابزار مناسبی برای این کار است؟

اتوکد الکتریکی به علت سادگی در استفاده و یادگیری سریع آن و همچنین ابزارهایی که این نرم افزار دارد بسیار ابزار پرکاربدی به شمار می آید.  نکته ی دیگری که این نرم افزار را متمایز می کند جذابیت این نرم افزار است. این نرم افزار بسیار شکل و ظاهر شکیلی دارد و بسیار کاربر پسند است.

نکته ای که درهنگام استفاده از نرم افزار اتوکد الکتریکال باید مد نظر قرار بدهید چیست؟

این نرم افزار قادر نیست که ایرادات برقی  و باگ های سیستم را مشخص کند و یا بتواند از طریق برنامه نویسی کاری کند که محتوای دستگاه های صنعتی تغییر کند. این ابزار تنها برای این ساخته شده است که با آن بتوانید تمامی ظاهر و شکل مدار را مشخص کنید و نشان دهید که در مدار چه چیزهایی استفاده می شود. مثلا آیا موتور در این مدار به کار رفته است یا نه یا  اگر رفته است به چه میزان این اتفاق افتاده است.

کاربرد نرم افزار اتوکد الکتریکال چیست؟

نرم افزار اتوکد الکتریکال کاربرد وسیعی دارد. همانطور که گفته شد شما با این نرم افزار می توانید به تمامی نیاز های برقی خود برای رسم شکل و طراحی سیستم های برق پاسخ دهید. این نرم افزار بسیار می تواند برای بازار یابی به کار شما بیاید. فرض کنید شما برای گرفتن یک کار می خواهید به کارفرما یک رزومه بدهید که تا الان چه کارهایی انجام دادید.

اتوکد الکتریکال

این نرم افزار برای چه کسانی توصیه می شود؟

برای تمامی کسانی که در زمینه برق فعالیت دارند و می خواهند کار اصولی انجام بدهند کاربرد دارد. شما برای آنکه به کارفرما بفهمانید که چه کاری از دست شما ساخته است نیاز داری که یک نقشه به او نشان بدهید که در این نقشه تمامی جزئیاتی که قرار است به صورت فیزیکی انجام شود آورده شود. این نرم افزار همچنین به تمامی مهندسان برق توصیه می شود که برای بالا بردن کیفیت کار خودشان حتما از این نرم افزار استفاده بکنند. تا هم لول کاری خودشان بالاتر برود و هم مشتری یا کارفرما از کار شما راضی تر شود تا در مرحله ی بعدی بیشتر با شما کار کند.

چگونه کار با این نرم افزار را یاد بگیریم؟

شما برای اینکه کار با این نرم افزار را یاد بگیرید کافی است که آدرس آن را در گوگل سرچ کنید و یا از مجتمع های آموزشی شهر خودتان بپرسید که آیا آموزشی دارند یا خیر. وقت را ازدست ندهید و همین الان دنبال آن بگردید.

آیا لازم است که خودمان کار با این نرم افزار را یاد بگیریم؟

به عنوان یک مهندس برق می توانید این کار را هم برون سپاری کنید به این صورت که به سایت هایی که می توانند این کار را برای شما انجام بدهند سر بزنید و طرح خودتان را روی کاغذ بکشید و به آن ها بدهید با اینکار می توانید سریع تر پیش بروید امیدواریم از این آموزش اتوکد طراح شید هم لذت برده باشید.