وقتی صحبت از تاسیسات می شود. کلمه ی تاسیسات خود به دو بخش تقسیم می گردد ابتدا تاسیسات مکانیکی و در مرحله ی بعدی تاسیسات برقی. راجع به تاسیسات برقی صحبت کرده بودیم و گفته شد که تاسیسات برقی از طریق نرم افزار اتوکد الکتریکال قابل بررسی است اما در این مقاله می خواهیم راجع به تاسیسات مکانیکی صحبت کنیم. برای تاسیسات مکانیکی از نرم افزار اتوکد مکانیکال یا اصطلاحا اتوکد تاسیسات استفاده می گردد. با این آموزش اتوکد طراح شید هم همراه باشید.

تاسیسات کارخانه یکی از پیچیده ترین طراحی ها را دارد. شاید به کارخانه ای رفته باشید و از نزدیک خم ها و مسیر لوله ها را دیده باشید. در این کارخانه ها همیشه یکی از مشکلات جای لوله هاست محل عبور لوله ها و خم ها باید حتما از قبل طراجی شده باشد تا شما در هنگام کار به مشکل بر نخورید. اتوکد در این زیمنه هم ایده دارد و با نسخه ای از نرم افزار خود این مشکل را تا حد زیادی حل کرده است.

امروزه تاسیسات لوله کشی مختص کاخانه جات بزرگ نمی شود حتی کارخانه های کوچک و حتی ساختمان های چند طبقه هم برای موتور خانه و تاسیسات آب گرم و لوله کشی شوفاژه ها نیاز به نقشه لوله کشی هستند تا در صورت بروز مشکل و خرابی یک قسمت به سادگی بتوانند از کار سردربیاورند و مشکل را سریع تر رفع کنند.

اتوکد تاسیسات مکانیکال شامل موارد زیر می شود

سیستم آب گرم وآب سرد: مربوط به بحث شوفاژها می شود و اینکه لوله کشی به چه صورت باشد مثلا آیا از کف ساختمان باشد یا از دیواره های این گرمایش و سرمایش صورت بگیرد. برای هتل ها و کلاس های دانشگاه بسته به آب و هوای منطقه ممکن است نوع خاصی از کانال کشی برای کولر مد نظر باشد.

سیستم هواکش: سیستم هواکشی و تاسیسات هواکشی در کارخانه ها بسیار مهم است برخی از کارخانه ها به دلیل آلودگی محیطی که ایجاد می کنند بسیار مهم است که نقشه کشی مهمی داشته باشند.

سیستم لوله کشی گرمایشی و سرمایشی: سیستم لوله کشی گرمایشی و سرمایشی نقش کلیدی در تاسیسات ایجاد می کند. سیستم لوله کشی باید به گونه ای باشد که کمترین میزان اتلاف سرما و گرما را داشته باشد.

چینش تجهیزات در ساختمان: چینش تجهیزات در ساختمان عبارت است از نحوه ی قرار گرفتن وسایل مکانیکی در ساختمان مثلا جایی ک آسانسور قرار دارد. لوله های دفع ضایعات و … .

چینش سیستم ها در موتور خانه: مهم ترین بخش ساختمان موتورخانه است. چینش اصولی موتورخانه به شما کمک خواهد کرد که در آینده در صورتی که بخواهید چیزی به تاسیسات اضافه کنید و یا عیب یابی کنید به راحتی این کار را انحام دهید و برای پیدا کردن لوله خراب جاهای مختلف موتور خانه را آسیب نزنید. بهتر است که نقشه موتورخانه در محلی داخل آن نصب شود تا تعمیرکاران و سرویس کارارن با استفاده از آن به کار خود بپردازند.

چینش آشپزخانه های ساختمانی

نکته ای که در چینش آشپزخانه مهم است این نکته است که محل قرار گرفتن لوله کشی گاز چگونه باشد. همواره در طراحی آشپزخانه ها این موضوع اهمیت دارد. برای تنوع و به روز کردن آشپزخانه شاید لازم باشد هر چند سال دکوراسیون آن عوض شود برای اینکار نباید لوله کشی گازطوری باشد که ایجاد محدودیت کند.

چینش آشپزخانه های صنعتی

در آشپزخانه های صنعتی چینش مهم نیست. نکته ای که حائز اهمیت است این است که در این آشپزخانه های شما مکان کافی داشته باشید تا حداکثر بهره را ببرید ممکن است شما در این کار پیشرفت کنید و نیاز داشته باشید که برای رستوران های بیشتری و مراسمات مهم تری غذا درست کنید. طراحی درست و اصولی می تواند در آینده به شما کمک کند که کار خود را ارتقا بدهید.

اتوکد الکتریکالنقشه کشی برق فشار ضعیف

سیستم روشنایی : سیستم روشنایی به تمامی لامپ هایی گفته می شود که در آن محل وجود دارد. کسی که برای یک کارخانه نقشه کشی می کند باید محل تمامی لامپ ها را مشخص کند به این دلیل که بتواند بعد ها آن را تغییر دهد و یا بهتر کند. اگر سیستم روشنایی دچار اشکال شود باید در نقشه مشخص باشد که سیم ها از کجا رد شده اند. فرض کنید به دلیل اتصالی برق قسمتی دچار آتش سوزی شود باید در نقشه مشخص شود که محل فیوز ها کجاست و آن نقشه باید در دسترس همه باشد تا در صورت اشکال بتوانید مشکل را حل کنید.

سیستم برق اضطراری

Ups سیستمی است که در مواقع اضطراری که برق قطع می شود مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم به شما کمک می کند که تاسیسات آسیب جدی نبینند. در نقشه تاسیسات وجود یا عدم وجود ups باید مشخص شود و اینکه این برق اضطراری در شرایط مختلف تا چند ساعت قادر به پاسخگویی است.

نقشه کشی برق فشار قوی در اتوکد تاسیسات

برخی از کارخانجات بزرگ برای خودشان یک نیروگاه دارند که برق خود کارخانه را تا حدی تامین کند و در این صورت می توانند هزینه های برق را کمتر کنند. در این نیروگاه ها با توجه به پیچیدگی کار شما باید بتوانید تمامی آن ها را مکتوب کنید. مثلا اجزایی که در زیر اشاره شده اند باید نوع و مدلشان در نقشه مشخص شود

ترانس های فشار قوی

ولتاژ ترانس ها و ظرفیت این ترانس ها باید مشخص شود تا کارفرما در صورتی که خواست تعداد آن ها را افزایش دهد به راحتی بتواند این کار را انجام دهد. ترانس ها وظیفه ی تبدیل ولتاژ را از قوی به ضعیف یا برعکس را بسته به کاربردشان دارند.

کابل های فشار قوی

ضخامت کابلها و تعداد رشته این کابل ها نیز باید مشخص شود .

سیستم جریان ضعیف در اتوکد تاسیسات

سیستم آنتن: تمامی خطوط آنتن باید در نقشه آورده شود.

سیستم کامپیوتر: سیستم کامپیوتر هم در بحث فشار ضعیف مورد بررسی قرارمی گیرد و هم سیستم جریان ضعیف است.

سیستم تلفن و دوربین مدار بسته: تمامی خطوط تلفن و دوربین های مدار بسته باید در نقشه مشخص شوند.

سیستم اعلام حریق : هر تعداد سیستم امنیتی در کار است باید مشخص گردد این سیستم می توانند سنسور تشخیص دود یا دزدگیر ها باشد.

امیدوارم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.