لیسپ در واقع یکی از قابلیت‌های فوق‌العاده نرم افزار اتوکد می‌باشد که امکانات و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای را برای شما فراهم می‌آورد. به‌طور کلی می‌توان گفت که لیسپ در اتوکد در واقع یک نوع زبان برنامه نویسی می باشد که با استفاده و بهره‌برداری  از آن می‌توان  قابلیت های نرم افزار اتوکد را به طرز خارق‌العاده‌ای افزایش داد. اگر از دستورات AUTOLISP به طور صحیح استفاده شود،  قادر خواهیم بود علاوه بر برخورداری از سرعت و دقت بسیار بالا در ترسیم، کارهای گوناگون و هیجان‌انگیزی مانند عملیات جمع و ضرب در متن‌های اتوکد و حتی در طراحی‌های حرفه‌ای و تخصصی ،طراحی اجزاء ساختمان، رسم فلوچارت، رسم توابع ساده و پیچیده ریاضی، و مدل سازی با روش محدودیت  المان وحتی محاسبات مقاومت مصالح انجام شود. دستورات مورد نظر در اینترنت موجود می‌باشد و با یک جست و جوی ساده می‌توانید دستورات مورد نظر خود را پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید. جالب است که بدانید با استفاده از نرم افزار اتوکد می توانید  از تکنیک ها و روش‌های جدید و  مدرن و بسیار جذاب برای طراحی‌هایتان  استفاده کنید  و به این ترتیب با استفاده از این امکانات و ابزارهای موجود در این نرم افزار، طراحی‌های مورد نظر خود را به بهترین نحو ممکن  انجام دهید.

مزایای لیسپ در اتوکد چیست

همچنین از دیگر مزایای موجود در نرم افزار اتوکد می توانیم به محیط دوستانه و ساده‌ای که این نرم افزار برای ارائه طرح‌های حرفه ای که بیانی روان و شیوا برای مشتریان و در نتیجه جلب رضایت آن‌ها خواهد داشت، اشاره نمود. از دیگر مزایای آن، امکان استفاده از تصاویر بسیار زیبا و جذاب  دو بعدی و سه بعدی و همچنین   امکان استفاده از انیمیشن در پروژه ها می‌باشد. می‌توانید به راحتی مقیاس‌های دقیق  را برای طراحی‌ها محاسبه نمایید و مستندات خود را همیشه داشته باشید و در صورت لزوم آن‌ها را به راحتی تغییر دهید. ولی در ادامه شما را با یکی دیگر از کاربردی ترین مزایای اتوکد به نام لیسپ در اتوکد آشنا خواهیم کرد.

در این مطلب می‌خواهیم از لیسپ‌ها در نرم افزار اتوکد صحبت خواهیم کرد، با استفاده از لیسپ‌ها که در واقع زبان برنامه‌نویسی مخصوص نرم افزار اتوکد می‌باشد و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها سرعت بخشیدن و افزایش دقت در طراحی‌ها آن هم به طور قابل ملاحظه‌ای می‌باشد.با کمک این لیسپ‌ها  می توان به سرعت بسیار بالا در طراحی های پیچیده رسید بدون آنکه خطاهای انسانی در نتیجه طراحی اثر بگذارند و بنابراین می‌توان پروژه‌ها را بسیار دقیق و حرفه‌ای و با صرفه‌جویی در زمان و هزینه ارائه داد. یکی از نکاتی که در مورد لیسپ‌ها حائز اهمیت می‌باشند این موضوع می‌باشد که برای استفاده از لیسپ ها و قابلیت های زبان برنامه نویسی اتولیسپ نیاز به دانستن دانش برنامه نویسی نیست و تنها با فراخوانی برنامه مورد نظر می توان از قابلیت های آن استفاده کرد.

لیسپ در اتوکد

لیسپ‌ها کاربردهای زیادی دارند و با کمک آن‌ها کارهای متعددی از جمله عملیات محاسباتی مانند عملیات‌هایی نظیر جمع و ضرب در متون اتوکد و یا طراحی های تخصصی و یا  طراحی اجزاء ساختمان،و موارد دیگر از جمله  فلوچارت، رسم توابع ریاضی، و مدل سازی برای روش المان حدود و حتی محاسبات مقاومت مصالح و بسیاری کارهای دیگر را براحتی انجام داد.

انواع مختلف لیسپ‌ها

همان‌طور که احتمالا می‌دانید لیسپ‌ها دارای انواع متفاوتی می‌باشند که در ادامه با انواع آن‌ها و مدل‌های مختلف آن‌ها آشنا خواهید شد و ما به مواردی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد که امیدواریم برای شما مفید واقع شود:

لیسپ در اتوکد مربوط به متن

از لیسپ‌های مرتبط به متن می‌توان به  انواع لیسپ های مرتب سازی و قالب بندی متن و یا  لیسپ های محاسباتی بر روی متن های عددی و یا لیسپ در اتوکد مرتبط به  کپی و تکثیر اندیسدار متن ها و یا شمارش متن  و  تراز کردن متن بر روی منحنی ها و خطوط  و همچنین لیسپ‌های مربوط به  نامگذاری خطوط اشاره کرد.

لیسپ‌های مربوط به محاسبات

می‌توان از لیسپ‌های مرتبط به محاسبات می‌توان به انواع لیسپ های محاسبه مساحت، محیط و طول و … – برچسب زنی مساحت و … برای چندین آبجکت تنها با چند کلیک و محاسبه طول هر لایه و یا محاسبه طول محیطی آبجکت های متصل به هم و یا  محاسبه طول تجمیعی چندین خط اشاره نمود.

لیسپ های  مربوط به گزارش گیری

از دیگر لیسپ‌های ارائه شده می‌توان به گزارش کامل از لایه ها – خروجی گرفتن از لیست نقاط در فایل متنی – گزارش گیری از بلوک ها اشاره کرد.

لیسپ در اتوکد مربوط به  ترسیم و طراحی

از انواع دیگر لیسپ در اتوکد می‌توان به لیسپ‌های ترسیم اشکال فراکتالی ،افست های دوطرفه و … از خطوط – رسم پایپ – رسم جدول – رسم پروفیل مقطع مربعی و دایره ای – رسم ساعت دیجیتالی متحرک در اتوکد – برش آبجکت های متصل دقیقاً از محدوده مورد نظر – رسم دایره محاطی از آبجکت های انتخابی  اشاره کرد.

لیسپ های مربوط به  ورودی و خروجی

از دیگر  انواع لیسپ های خروجی گرفتن می‌توان از نقاط ترسیمی در فایل های متنی و CSV لیسپ های بارگذاری اطلاعات از فایلهای متنی و اکسل اشاره کرد.

انواع لیسپ در اتوکد

سایر لیسپ ها در اتوکد

از دیگر لیسپ در اتوکد می‌توان به لیسپ‌های مرتبط به  تقسیم مستطیل و ذوزنقه به تعداد مورد نظر و مساوی از بلوکها که در تفکیک اراضی کاربرد دارد ، اشاره کرد و یا مقیاس گروهی اشیاها به مرکزیت خود آنها بدون جابجایی از محل خودشان که از موارد پرکاربرد می‌باشد و یا   ایجاد رمزهای تصادفی و نگاشتی دوبعدی  که با لیسپ در اتوکد راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شوند و یا لیسپ‌هایی که برای انتخاب سریع آبجکت های متصل به هم  استفاده می‌شوند و علاوه بر این برای  درج اعداد آرایه ای از لیسپ‌ها می‌توان استفاده کرد. به طور کلی می‌توان گفت که اتولیسپ در واقع یک نوع زبان برنامه نویسی می باشد که با استفاده از آن قابلیت های نرم افزار Auto Cad به صورت قابل ملاحظعه ای افزایش می یابد، اگر LISP ها به طور صحیح استفاده شوند قادر خواهیم بود علاوه بر برخورداری از سرعت بسیار بالا در ترسیم، کارهائی نظیر جمع و ضرب درText های Auto Cad (مورد استفاده در لیستفر بندی نقشه ها) ، طراحی های تخصصی ،طراحی اجزاء ساختمان،فلوچارت،رسم توابع ریاضی، و مدل سازی برای روش المان محدود وحتی محاسبات مقاومت مصالح انجام دهیم. امید است که مطالب ارائه شده برای شما و این آموزش اتوکد مفید واقع شده باشد.