بررسی ویژگی ها و مزایای جدول در اتوکد

در این آموزش اتوکد قصد داریم از ویژگی ها و مزایای جدول در اتوکد رو نمایی کنیم. از جداول می توان برای رفع برخی از نیازهای نقشه کشی استفاده کرد. جداول اتوکد از سطرها و ستون هایی تشکیل شده است که گروهی از سلول های تکی را ایجاد می کنند و برای مشخص کردن این سلول ها از اعداد سطرها و حروف ستون ها مانند ۳A,10G  و . . . استفاده می گردد. همچنین شما قادرید با توجه به نیازهای شرکت و یا مشتری خود هر کدام از ردیف ها و ستون های سلول را به دلخواه قالب بندی کنید.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد جداول اتوکد این است که این جداول اطلاعات و داده های بسیار ارزشمندی مانند، متن، بلوک ها، فیلدها و فرمول را شامل می شوند.

چگونگی ایجاد جدول در اتوکد

در نسخه های قدیمی CAD برای ایجاد شیئ شبیه به یک جدول باید ابتدا یک سری از خطوط را ترسیم و تصحیح کرده، سپس به طور دستی متن مدنظر را در بخشی از سلول وارد و در بقیه بخش های دیگر کپی کنیم تا چیزی شبیه به یک جدول ایجاد شود. در حال حاضر شما برای تغییر هر چیزی در جدول باید از دستورات استاندارد اتوکد از جمله انتقال، کپی و غیره استفاده کنید. این موضوع حائز اهمیت است که جداول در اتوکد یک المان تحت کنترل است و مانند یک صفحه گسترده کوچک عمل می کند. برای صرفه جویی در زمان اتوکد ردیف ها و ستون های جداول را به صورتی نوعی از آرایه شبکه ای مرتب می کند تا به عنوان یک واحد تحت کنترل قرار بگیرد.

سبک های جداول در اتوکد

سبک های جداول در اتوکد امکان تنظیم قالب بندی را برای هر قسمت از سلول ها فراهم کرده است. شما می توانید برای هر فردی در سازمان و شرکت خودتان، شیوه های مختلفی برای استفاده و خودکار کردن ظاهر و احساس جداول تان ایجاد کنید. سبک های جداول همه بخش های از جمله ارتفاع متن هر سلول، رنگ هر سلول و … را خودکار میکنند. در زیر دو نمونه از سبک های مختلف جداول  اتوکد را مشاهده می کنید.

ویرایش جدول در اتوکد

اتوکد ویرایش کردن جداول را بسیار ساده و شهودی می سازد به گونه ای که به راحتی بتوانید تمام بخش های جدول را زمانی که در نقشه های خود قرار می دهید، ویرایش کنید. شما می توانید هر قسمت از جدول را انتخاب کرده و ظاهر دلخواه را ایجاد کنید. همچنین مجاز هستید که عرض ستون ها و ارتفاع ردیف ها تغییر دهید و یا آن را تقسیم کنید.

علاوه براین وقت یک بخش از جدول را انتخاب می کنید نوار متنی اتوکد ظاهر می شود و تغییرات و بروز رسانی های مربوط به جدول را نشان می دهد. در ضمن می توانید برروی همه ردیف ها کلیک راست کنید تا به منوی مخصوص کلیک راست دسترسی داشته باشید.

جدول مثال ۱

زمانی که پلن های مهندسی عمران را انجام می دهید به طور معمول باید خلاصه ای از صفحات کمیت را هم تهیه کنید. این صفحات مقادیر لازم برای ساخت پروژه را محاسبه می کنند و جداول اتوکد برای این نوع از صفحات مناسب هستند. شما با استفاده از سبک های جدول می توانید به راحتی و سادگی داده ها را برای تکمیل جداول استاندارد این کار وارد کنید.

جدول Occupancy

جدول Occupancy یک مورد مشترک است که شامل یک مجموعه معماری از طرح ها می باشد. این جدول شامل اطلاعاتی از قبیل شماره اتاق، بخش، مورد استفاده و مساحت است. برای این نوع از اطلاعات جداول اتوکد کاملا مناسب هستند. در مثال زیر جدول Occupancy شامل ترکیبی از متن استاندارد، بلوک هایی برای اعداد اتاق، زمینه های شیئ که منطقه را برای هر اتاق خودکار می کنند و فرمولی برای اضافه کردن مناطق با هم است.

در آخر این را در نظر داشته باشید جداول زمانی بزرگ هستند که شما نیاز دارید صفحه ای گسترده را مانند اشیاء در نقشه خود رسم کنید.

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

دیدگاه خود را ثبت کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مقالات مرتبط

به جامعه میلیونی ما بپیوندید!

حرفه‌ای بودن زیاد سخت نیست، به شرطی که انتخاب خوبی داشته باشی. اگه انتخابت ما هستیم ایمیلت رو وارد کن تا جدیدترین پلاگین‌های وردپرس رو در اختیارت بگذاریم.

پلاگین وردپرس

info@tarahshid.com

خدمات ما

 • خرید پلاگین وردپرس اصل
 • طراحی سایت هوشمند
 • پکیج خرید عمده پلاگین
 • خدمات حرفه‌ای سئو

قوانین ما

 • قوانین
 • شکایات
 • چشم انداز

خانواده ما

 • درباره ما
 • تماس با ما
 • نویسندگی
 • تبلیغات
حساب کاربری جدید
ریست کردن رمز ورود