به فولادهای دارای خواص ضدزنگ، پروفیل استیل می‌گویند. فرم و شکل پروفیل، استفاده از آن را به طور مستقیم در اکثر بخش‌ها ممکن ساخته است. پروفیل استیل دکوراتیو به‌خاطر ساختار زیبا، امکان برآوردن نیازهای گرایش‌های جدید طراحی در ساخت‌وساز و طراحی داخلی را فراهم می‌کند. از این پروفیل‌ها در ساخت لوازم جانبی متعدد خانه، پله‌ها، نرده‌ها و پنجره استفاده می‌شود.

پروفیل استیل چیست؟

پروفیل‌های استیل با ویژگی ضدزنگ امروزه به طور مکرر مورداستفاده قرار می‌گیرند. ازآنجایی‌که این پروفیل‌ها حاوی فولاد و آلیاژهای کروم هستند، در بسیاری از بخش‌ها کاربرد دارند. شکل دادن به فولاد و قابلیت دسترسی به آن برای استفاده در صنایع دکوراتیو بسیار سودمند است. این مواد در برابر خوردگی و اکسیداسیون بسیار مقاوم هستند.
با پیشرفت تکنولوژی، پروفیل استیل دکوراتیو با محتوای نیکل نیز تولید شده است. این محصولات حاوی نیکل به‌خاطر زیبایی که دارند، در بخش دکوراسیون کاربرد فراوان دارند.

پروفیل‌های استیل عموما به شکل مستطیل و مربع تولید می‌شوند. بزرگ‌ترین مزیت شناخته شده این محصولات، مونتاژ سریع آن‌ها است. صرف‌نظر از بخش مورداستفاده، پروفیل‌های استیل به کاهش هزینه و افزایش کیفیت محصول کمک می‌کنند.

پروفیل‌های استیل دکوراتیو با نام پروفیل استیل سبک هم شناخته می‌شوند. این محصولات از جنس ورق‌های استنلس‌استیل تولید می‌گردند. آلیاژهای مورداستفاده در تولید این پروفیل‌ها دارای وزن پایین، ظاهر یکدست و زیبا، تنوع در اندازه و قابلیت جوش‌پذیری مناسبی هستند.

پروفیل استیل دکوراتیو طلایی

پروفیل استیل طلایی دارای پوششی از رنگ طلایی است. در ساخت پروفیل استیل دکوراتیو از فلز تیتانیوم استفاده می‌شود. پروفیل استیل طلایی دارای استقامت بالایی نسبت به خوردگی و زنگ زدگی است و در ساخت انواع وسایل دکوراتیو و مبلمان، نمای داخلی و خارجی ساختمان، بدنه لوازم‌خانگی و لوازم تزئینی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ضخامت ورق این پروفیل‌ها نسبت به پروفیل‌های مورداستفاده در صنعت کمتر است. این محصولات معمولا به‌صورت شاخه‌های ۳ متری در ابعاد مختلف قابل‌عرضه هستند.

پروفیل استیل براق

پروفیل استیل دکوراتیو در پرداخت‌های مختلفی موجود است. بنابراین یافتن مناسب‌ترین پرداخت برای کاربرد مورد نیاز، بسیار مهم است. اشتباه در انتخاب روکش می‌تواند جلوه مورد نظر را تغییر دهد.

پروفیل استیل براق برای کاربردهای بهداشتی مانند بیمارستان‌ها و رستوران‌ها مناسب است، زیرا راحت‌تر تمیز می‌شود. پروفیل استیل براق در سال‌های طولانی درخشندگی خود را از دست نمی‌دهند. این یکی از دلایل اصلی استفاده از پروفیل‌های براق در صنعت دکوراسیون است.

پروفیل استیل بگیر

این نوع پروفیل دارای عناصر آلیاژی کمتری مثل کروم و نیکل است. همچنین این نوع پروفیل فاقد مولیبدن و تیتانیوم است که باعث خواص ضد خوردگی و مقاومت به حرارت در دماهای بالا می‌شوند. پروفیل استیل بگیر در اثر اکسید شدن در دمای بالا پوسته پوسته خواهد شد. همه این عوامل باعث کاهش قیمت آن نسبت به دیگر انواع پروفیل استیل دکوراتیو می‌شوند.

قیمت پروفیل استیل

قیمت پروفیل استیل

قیمت پروفیل استیل را نمی‌توان به طور اختصاصی برای هر پروژه تولیدی در یک قالب تعریف کرد. به همین دلیل، پروفیل‌ها کیفیتی دارند که با توجه به به شکل و اندازه، متفاوت است. بر این‌ اساس، قیمت پروفیل استیل دکوراتیو نیز با توجه ‌به هر پروژه متفاوت خواهد بود. وزن، اندازه، ابعاد و شکل‌ همگی عواملی هستند که بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارند.

می‌توان گفت یکی از عوامل موثر بر قیمت قوطی استیل، هزینه حمل‌ونقل و نگهداری است. ازآنجایی‌که این هزینه ارتباط مستقیمی با کیفیت و ساخت محصول ندارد، می‌توان گفت عاملی غیرمستقیم است. اگر قرار باشد پروفیل استیل به مکانی دور از کارخانه ارسال شود، قیمت فروشنده در آن مکان با قیمت فروشنده نزدیک به کارخانه بسیار متفاوت خواهد بود.

حتی وارداتی یا داخلی بودن فولاد مورد استفاده برای تولید پروفیل استیل، بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. مانند هر کالای وارداتی، شرکت یا افراد واردکننده باید مالیات گمرکی معینی را هنگام واردات فولاد از خارج بپردازند. این مالیات‌های پرداختی بر قیمت محصولی که قرار است تولید یا فروخته شود، بر اساس واحد منعکس می‌شود. حتی مقررات مالیاتی یا بخشودگی‌های مالیاتی توسط دولت گاهی، بر قیمت‌ها بدون توجه به نوع کالای وارداتی تاثیر می‌گذارند.

جمع‌بندی

در صنعت ساختمان و طراحی، مصالح زیادی استفاده می‌شود و پروفیل‌های استیل را می‌توان یکی از این مصالح برشمرد. پروفیل استیل دکوراتیو به‌خاطر سطح زیبایی که دارد، در تولید محصولات مختلف و طراحی بسیاری از ساختمان‌ها کاربرد دارد. برای مثال، از این محصول برای تولید مبلمان، در و پنجره، بدنه لوازم‌خانگی و غیره استفاده می‌شود. دو نوع پروفیل استیل طلایی و براق از محصولات پرطرفدار در بازار هستند.