رسم کردن کف و دیوار در اسکچاپ

رسم کردن کف و دیوار در اسکچاپ

در این آموزش خواهید آموخت که چگونه دیوارهای مدل مورد نظرتون رو روی کف مورد نظرتون ست کنید گرچه راه های سریعتری هم برای این موضوع موجود هستش و به زودی آموزش خواهیم داد ولی در کل در ابتدا باید بیس رسم رو بدونید:

اکثر کف هاو دیوارها در محیط اسکچاپ ، سطوح مسطح هستند و در فرآیند مدل سازی آن ها با لبه های مستقیم روبرو خواهیم بود. در واقع نخستین چیزی که در sketchup رسم خواهیم کرد، کف و دیوارهای یک ساختمان است. در اسکچاپ دو نوع دیوار خواهیم داشت اینکه چگونه استراتژی طراحیتون رو بچینید کاملاً به نوع مدلی که می سازید بستگی دارد.

بیرونی: دیوار خارجی ساختمان، به طور معمول فقط یک بدنه و پوسته ی خالی است که در ادامه و مطالب سایت میتوانید طریقه ی متریال دادن به دیوار هاتون رو بیاموزید. این نوع استراتژی یک پیش فرض ساده برای افراد تازه کار است.
داخلی: دیوارهای داخلی ساختمان، پیچیده تر از مدل خارجی آن است و در آن باید ضخامت دیوارها و ارتفاع و کف و سقف در آن لحاظ گردد.

روش های مختلفی برای رسم دیوارها وجود دارد اما روش ما در ابتدا شامل رسم کردن نقشه ی یک طبقه است که تمامی دیوارهای داخلی و خارجی را در خود نقشه دارد و بعد از کشیدن نقشه مرحله ی بعد وارد کردن ارتفاع درست آن است. در روش ما تا پایان طراحی درها، پنجره ها یا پلکان مورد توجه نیستند و بعد، آن ها را در جای خود می گذاریم. این روش بهتر و منطقی تر است. اگر نقشه ی کف را از نرم افزار های جانبی مثل اتوکد می آورید، این روش بسیار موثر واقع خواهد شد؛ زیرا شما میتوانید اطلاعات دو بعدی را بگیرید و بدون توجه به آن سه بعدی اش کنید.

اگر شما معمار و یا هر مهندس مرتبطی هستید که می خواهید کار رسم دو بعدی مهمی را انجام دهید، باید با نرم افزار دیگری آن را مدلسازی کنید و آن زمان که به ۳D نیاز داشتید، آن را به اسکچاپ منتقل کنید. اما اگر در حال رسم یک خانه یا محل کار هستید، sketchup کاملاً برای انجام کار شما مناسب است.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
لایه بندی در اسکچاپ

ولی برای رسم دو بعدی در اسکچاپ باید مراحل زیر را طی کنیم:

۱. ایجاد  یک فایل جدید sketchup
2. انتخاب  Top→ standard→camera
با این کار، جهت دید شما تغییر میکند که به صورت مستقیم به زمین نگاه کنید.
۳. انتخاب  camera→parallel projection

رسم-کردن-کف-و-دیوار-در-اسکچاپ

برای رسم کردن یک طرح دوبعدی در sketchup به ابزارهای زیادی نیاز نخواهید داشت

Line tool : از line tool که شبیه یک مداد به نظر می رسد( برای رسم کردن لبه ها ) یا edge که یکی از دو ابزار اصلی ساختن مدل های sketchup اند، استفاده میشود.برای رسم کردن لبه،روی آن کلیک کنید

Rectangle : که با کلیک R در کیبورد هم انتخاب میشود و برای رسم مستطیل ها میباشد

Circle tool : رسم کردن دایره در sketchup کاملاً ساده است. یک بار روی گزینه ی آن کلیک کنیدتا مرکز مشخص شود و بعد با یک کلیک تا نقطه ای روی دایره که شعاع را تعریف میکند معلوم شود. برای وارد کردن شعاع دقیق دایره، یک عدد تایپ کنید تا شعاع دقیق زده شود و Enter کنید.

پس اقدام به رسم یک پلان دو بعدی میکنیم:

پس از رسم پلان اقدام به استفاده از ابزار offset مینماییم و با حرکت دادن موس میتوانیم قطر دیوار ها را انتخاب کنیم و یا عدد مورد نظرتون رو وارد کرده و enter کنید:

به همین شکل دیوارهای داخلی را رسم میکنیم ( توضیحات بیشتر در فیلم) :

سپس ار طریق ابزار push/pull از منوی بالای اسکچاپ دیوار ها را بالا میکشیم و اگر ارتفاع خاصی مد نظزمان هست عدد را وارد کرده و enter میکنیم:

برای افزودن متریال به آموزش افزودن متریال به اسکچاپ مراجعه کنید. همچنین سایر پست های مرتبط با آموزش اسکچاپ را مطالعه کنید.

امیدوارم از این مطلب نهایت استفاده رو ببرید و طراحی حرفه ای را پیش بگیرید.

دانلود ویدئو

3.7 (73.33%) 3 votes
۲
برچسب ها :
نویسنده مطلب امید ابوالحسنی

۲ دیدگاه

 • آسمان
  2 سال پیش

  سلام، من با اسکچاپ ۲۰۱۶کار میکنم، پلان رو تو یک لایه ترسیم کردم و از کد وارد اسکچ کردم، برای بسته شدن سطوح چه روشی غیر از انتخاب گزینه make faced 1.4از زبانه tools هست؟ روشی که راحت باشه، چون نمیدونم چرا این ورژن این گزینه رو نداره، ممنون میشم جواب بدین

  • طراح شید
   2 سال پیش

   با سلام
   شما میتونید به کمک پلاگین های مختلف هم این کار رو انجام بدید که معروف ترین اونها Make faces هستش و به زودی آموزش اون قرار میگیره با تشکر