رسم كردن كف و ديوار در اسکچاپ

در این آموزش خواهید آموخت که چگونه دیوارهای مدل مورد نظرتون رو روی کف مورد نظرتون ست کنید گرچه راه های سریعتری هم برای این موضوع موجود هستش و به زودی آموزش خواهیم داد ولی در کل در ابتدا باید بیس رسم رو بدونید:

اکثر كف هاو ديوارها در محیط اسکچاپ ، سطوح مسطح هستند و در فرآیند مدل سازي آن ها با لبه هاي مستقيم روبرو خواهیم بود. در واقع نخستين چيزي كه در sketchup رسم خواهیم کرد، كف و ديوارهاي یک ساختمان است. در اسکچاپ دو نوع دیوار خواهیم داشت اینکه چگونه استراتژی طراحیتون رو بچینید كاملاً به نوع مدلي كه مي سازيد بستگي دارد.

بیرونی: دیوار خارجي ساختمان، به طور معمول فقط یک بدنه و پوسته ي خالي است که در ادامه و مطالب سایت میتوانید طریقه ی متریال دادن به دیوار هاتون رو بیاموزید. اين نوع استراتژی یک پيش فرض ساده براي افراد تازه كار است.
داخلي: دیوارهای داخلي ساختمان، پيچيده تر از مدل خارجي آن است و در آن باید ضخامت ديوارها و ارتفاع و كف و سقف در آن لحاظ گردد.

روش های مختلفی برای رسم دیوارها وجود دارد اما روش ما در ابتدا شامل رسم كردن نقشه ي یک طبقه است كه تمامی ديوارهاي داخلي و خارجي را در خود نقشه دارد و بعد از کشیدن نقشه مرحله ی بعد وارد کردن ارتفاع درست آن است. در روش ما تا پايان طراحی درها، پنجره ها يا پلكان مورد توجه نیستند و بعد، آن ها را در جاي خود مي گذاریم. اين روش بهتر و منطقي تر است. اگر نقشه ی كف را از نرم افزار های جانبی مثل اتوكد مي آوريد، این روش بسیار موثر واقع خواهد شد؛ زيرا شما میتوانید اطلاعات دو بعدي را بگيريد و بدون توجه به آن سه بعدي اش كنيد.

اگر شما معمار و یا هر مهندس مرتبطی هستيد كه می خواهید كار رسم دو بعدی مهمي را انجام دهيد، بايد با نرم افزار ديگري آن را مدلسازي كنيد و آن زمان كه به 3D نياز داشتید، آن را به اسکچاپ منتقل كنيد. اما اگر در حال رسم یک خانه يا محل كار هستيد، sketchup كاملاً برای انجام کار شما مناسب است.

ولی برای رسم دو بعدی در اسکچاپ باید مراحل زیر را طی کنیم:

1. ايجاد  یک فايل جديد sketchup
2. انتخاب  Top→ standard→camera
با اين كار، جهت ديد شما تغيير ميکند كه به صورت مستقيم به زمين نگاه كنيد.
3. انتخاب  camera→parallel projection

رسم-كردن-كف-و-ديوار-در-اسکچاپ

براي رسم كردن یک طرح دوبعدي در sketchup به ابزارهاي زيادي نياز نخواهید داشت

Line tool : از line tool كه شبيه یک مداد به نظر مي رسد( براي رسم كردن لبه ها ) یا edge كه یکی از دو ابزار اصلي ساختن مدل هاي sketchup اند، استفاده ميشود.براي رسم كردن لبه،روي آن کلیک كنيد

Rectangle : که با کلیک R در کیبورد هم انتخاب میشود و برای رسم مستطیل ها میباشد

Circle tool : رسم كردن دايره در sketchup كاملاً ساده است. یک بار روی گزینه ی آن کلیک کنیدتا مركز مشخص شود و بعد با یک کلیک تا نقطه اي روي دايره كه شعاع را تعريف ميكند معلوم شود. براي وارد کردن شعاع دقيق دايره، یک عدد تايپ کنید تا شعاع دقیق زده شود و Enter كنيد.

پس اقدام به رسم یک پلان دو بعدی میکنیم:

پس از رسم پلان اقدام به استفاده از ابزار offset مینماییم و با حرکت دادن موس میتوانیم قطر دیوار ها را انتخاب کنیم و یا عدد مورد نظرتون رو وارد کرده و enter کنید:

به همین شکل دیوارهای داخلی را رسم میکنیم ( توضیحات بیشتر در فیلم) :

سپس ار طریق ابزار push/pull از منوی بالای اسکچاپ دیوار ها را بالا میکشیم و اگر ارتفاع خاصی مد نظزمان هست عدد را وارد کرده و enter میکنیم:

برای افزودن متریال به آموزش افزودن متریال به اسکچاپ مراجعه کنید. همچنین سایر پست های مرتبط با آموزش اسکچاپ را مطالعه کنید.

امیدوارم از این مطلب نهایت استفاده رو ببرید و طراحی حرفه ای را پیش بگیرید.

دانلود ویدئو