سردبیران ما بصورت مستقل تحقیق و آزمایشی را درباره نرم‌افزار طراحی خانه آماده کرده اند که در هر بخش یکی از این نرم افزارها انتخاب شده است که بالاترین کارایی را دارد، پس با این مطلب جذاب و با سایت خودتون یعنی طراح شید همراه باشید.

گزارش مختصر و مفید:

بهترین نرم‌افزار درمجموع: SketchUp Pro “بدون شک بهترین نرم‌افزار طراحی خانه موجود است.”

بهترین نرم‌افزار از لحاظ قیمت: Total 3D Home, Landscape & Deck Premium Suite “طرح‌های خود را آپلود کنید و یا با انتخاب از بین 14000 نمونه موجود، نقشه خود را شروع کنید.”

بهترین نرم‌افزار برای علاقمندان به خانه: DIY: Home Designer Professional “بهترین گزینه برای علاقه‌مندان به DIY خانه”.

بهترین نرم‌افزار برای سهولت استفاده: Sweet Home 3D “شما می‌توانید فقط با ماوس و صفحه‌کلید خود، دیوارهای مستقیم، گرد و یا شیب‌دار با ابعاد دقیق ایجاد کنید.”

بهترین نرم‌افزار برای محوطه‌سازی: HGTV Home and Landscape Platinum “یک راه آسان برای طراحی محیط بیرونی خانه شما ارائه می‌دهد، دقیقاً همانطور که شما آن را می‌خواهید.”

بهترین نرم‌افزار آنلاین: Space Designer 3D “یک برنامه مبتنی بر وب است که تنها با استفاده از مرورگر وب شما، امکان طراحی و تجسم خانه ایده‌آل‌تان را به شما می‌دهد.”

بهترین نرم‌افزار برای موبایل: Homestyler “یک برنامه رایگان است و در هر دو سیستم‌عامل موبایل iOS و Android موجود است.”

بهترین نرم‌افزار در صورت صرف بودجه زیاد: Chief Architect Premium “اگر بودجه یک دغدغه نیست، این بهترین نرم‌افزار موجود است.”

بهترین نرم‌افزار طراحی خانه درمجموع: SketchUp Pro

نرم‌افزار Sketch Up با داشتن مجموعه‌ای گسترده از ویژگی‌ها، ابزارهای پیشرفته مدلسازی سه‌بعدی و همچنین انجمن‌های آنلاینی که همه‌چیز را از آموزش‌ها تا بحث و گفتگوها در خود دارند، بدون شک بهترین نرم‌افزار طراحی خانه موجود است. همچنین گفتنی است که شما می‌توانید از مقالات آموزش اسکچاپ طراح‌شید هم استفاده لازم را ببرید.

نرم‌افزار Sketch Up به شما امکان این را می‌دهد که تنها با استفاده از حرکات ساده کلیک موس، مدل‌های سه‌بعدی بسیار دقیق (در حد یک‌هزارم اینچ) از خانه را بدون زحمت طراحی کنید. تنها یک نمایه را از بین تعداد بسیاری از قالب‌های پیش‌فرض انتخاب کنید و آنگاه برای ادامه کار آماده‌اید. علاوه بر مدل‌های سه‌بعدی، می‌توانید با استفاده از ابزار “LayOut” نقشه‌ها، ارتفاع‌ها، جزئیات، بلوک‌های عنوان و بسیاری چیزهای دیگر را ایجاد کنید. همچنین این نرم‌افزار یک گزینه عالی برای ساخت اسناد ارائه و پشتیبانی از هر چیزی است از پیش‌نویس گرفته تا تصویرسازی برداری. این برنامه تبدیل مدل‌ها را به حالت‌های نمایش گام به گام متحرک (animated walkthrough) و flyover که همه جزئیات را نشان می‌دهند، راحت می‌کند. همچنین شما می‌توانید عناصری مانند خط کار، بافت‌ها و سایه‌ها را به اسناد دوبعدی اضافه کنید. به علاوه ابزارهای تعیین ابعادی وجود دارند که به لبه‌های مدل‌ها متصل می‌شوند و به شما امکان این را می‌دهند تا فرمت، مقیاس و سطح دقت اندازه‌گیری‌های نمایش داده شده را سریعاً تعیین کنید. از معماران و سازندگان گرفته تا مهندسان و طراحان شهری، همه می‌توانند از SketchUp استفاده کنند. اسناد طراحی ایجاد شده را می‌توان به صورت فایل‌های PDF، تصاویر و فایل‌های CAD ذخیره کرد.

یکی از شگفت‌انگیزترین ویژگی‌هایSketchUp Pro  انبار سه‌بعدی است که یک کتابخانه عظیم از مدل‌های سه‌بعدی رایگان است. شما می‌توانید از یک مجموعه وسیع از اشیاء سه‌بعدی انتخاب خود را انجام دهید و از آنها در طراحی خانه خود استفاده کنید.

بهترین نرم‌افزار از لحاظ قیمت: Total 3D Home, Landscape & Deck Premium Suite

نرم‌افزار Home، Landscape & Deck Premium Suite محصول Total 3D با قابلیت هایی که دارد، فضایی تقریباً نامحدود را برای خلاقیت در طراحی اتاق‌ها و باغ‌ها ارائه می‌کند. شما می‌توانید طرح‌هایتان برای خانه رؤیایی خود را آپلود کنید و یا با انتخاب از بین 14000 نمونه موجود، نقشه خود را شروع کنید. برای دیدن اینکه اثاثیه شما در طرح‌های مختلف چگونه به نظر می‌رسد، می‌توانید تصاویر دیجیتال اشیاء و منسوجات فعلی خود را وارد کنید و یا از لیستی از 20،000 کالای با نام تجاری استفاده کنید. می‌توانید تقریباً هر حالتی از پنجره‌ها، درها، کف‌ها، فرش‌ها، سقف‌ها، لوازم، رنگ‌های نقاشی و کاغذ دیواری‌های دلخواه را می‌توانید تجسم کنید. یک کتابخانۀ ویدیوی how-to دستورالعمل های گام به گام برای مرور نرم‌افزار را به شما ارائه می‌دهد و بیش از 2500 عکس خانه و مناظر می‌توانند ایده یا راهنمایی به شما بدهند.

بهترین نرم‌افزار برای علاقمندان به خانه DIY: Home Designer Professional

نمی‌خواهید به خود زحمت دهید که یک معمار را استخدام کنید و بلکه می‌خواهید خودتان خانه بی‌عیب خود را طراحی کنید؟ دنبال چیزی بیشتر از Home Designer Professional نباشید، بهترین چیز برای علاقه‌مندان به خانه DIY است.

نرم‌افزار Home Designer Professional محصول Chief Architect، ابزارهای بسیار زیادی برای طراحی داخلی، بازسازی (تغییر مدل)، زندگی در فضای باز و برآورد هزینه را ارائه می‌دهد. این‌ها برای بسیاری از شیوه‌های ساختمانی، دارای حالت‌های پیش فرضی هستند که معمولاً مورد پذیرش همه هستند و از این رو ایجاد پروژه‌تان را برای شما سهل‌الوصول می‌کند. شما چه بخواهید یک اتاق و یا یک خانه کامل را ایجاد کنید، Home Designer Professional می‌تواند تمام این کارها را انجام دهد. این نرم‌افزار به شما امکان اضافه کردن کابینت، قرار دادن مبلمان و حتی رنگ کردن دیوارها را می‌دهد.

این نرم‌افزار دارای یک کتابخانه گسترده از اقلام معماری سه‌بعدی است که می‌تواند به طرح اضافه شود. شما می‌توانید نمادها را در سطوح مختلف چرخانده و انتخاب کنید که وقتی اشیاء تغییر می‌کنند، بلوک‌های CAD به‌صورت خودکار اصلاح شوند. این امکان وجود دارد که ارتفاع با موقعیت‌های مطلق یا نسبی تنظیم شود، و این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا طبقات مجاور را برای طراحی ایوان‌های چند لایه مرجع کنید. می‌توانید برچسب‌های اتاق‌ها را سفارشی کنید، می‌توانید با یک دستور عنصرهای چندگانه (به عنوان مثال همه کابینت‌ها) را با همدیگر ویرایش کنید و همچنین اینکه بلوک‌های معماری‌ای را ایجاد کنید که بتوانند به عنوان یک واحد جابجا شده و در کتابخانه ذخیره شوند. ویژگی‌های دیگر عبارتند از توانایی چرخش و معکوس کردن نقشه‌ها، علامت‌های دلخواه، نمایش طرح‌های زنده و نوشته راهنماهای برچسب‌شده.

نرم‌افزار Home Designer Professional شما را قادر می‌سازد که از کل طرح را برای اشتراک‌گذاری آسان بک‌آپ بگیرید، کنترل آفتاب و سایه را انجام دهید، حالت‌های نمایش گام به گام (walkthrough) و موارد دیگر را ضبط کنید. بسیاری از قابلیت‌های CAD نیز در مجموعه آورده شده است.

بهترین نرم‌افزار طراحی خانه برای سهولت استفاده: Sweet Home 3D

اکثر برنامه‌های طراحی خانه بسیار پیچیده هستند و کمی پیچیدگی یادگیری دارند. گفتنی است که برخی از آن‌ها برای استفاده نسبتاً آسان هستند، و در میان آن‌ها Sweet Home 3D بهترین است.

با استفاده از Sweet Home 3D، شما می‌توانید فقط با ماوس و صفحه‌کلید خود، دیوارهای مستقیم، گرد و یا شیب‌دار با ابعاد دقیق ایجاد کنید. این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد تا با کشیدن درب‌ها و پنجره‌ها را در طرح، آن‌ها را به سادگی در دیوارها قرار دهید. می‌توانید با استفاده از کاتالوگ گسترده و قابل جستجو که در گروه‌های مختلف مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق خواب و حمام دسته‌بندی شده است، اثاثیه را به مدل خود اضافه کنید. امکان تغییر رنگ، بافت، اندازه، ضخامت، محل و جهت برای هر عنصر اضافه‌شده (به عنوان مثال دیوار، کف) وجود دارد. وقتی که طراحی خانه را در حالت سه‌بعدی انجام می‌دهید، می‌توانید به طور همزمان آن را از یک زاویه دید هوایی مشاهده کنید و یا از زاویه دید یک بازدیدکننده مجازی آن را حرکت دهید. نرم‌افزار Sweet Home 3D به شما این امکان را می‌دهد که طرح را با محیط اتاق، خطوط ابعاد، متون و فلش‌ها حاشیه‌نویسی کنید. این برنامه حتی می‌تواند با توانایی خود برای سفارشی کردن نور، تصاویر و فیلم‌های واقع‌گرایانه ایجاد کند. شما می‌توانید طرح‌های موجود خانه را برای اضافه کردن بر روی آنها، به نرم‌افزار وارد کنید و طراحی‌های ایجاد شده را به صورت PDF و تصاویر برداری ذخیره کنید.

ویژگی‌های Sweet Home 3D را می‌توان با استفاده از انواع پلاگین‌ها ارتقا داد. برنامه بر روی سیستم عامل‌های ویندوز، macOS، لینوکس و سولاریس اجرا می‌شود.

بهترین نرم‌افزار برای محوطه‌سازی: HGTV Home and Landscape Platinum

ارزشی ندارد اگر یک خانه کامل داشته باشی که با گیاهان و دیگر اشکال گیاهان سبز احاطه نشده باشد. محوطه‌سازی همان قدر مهم است (اگر نه بیشتر)، و برای تجسم آن، شما نیاز به یک نرم‌افزار دارید که تأکید ویژه بر این جنبه حیاتی طراحی خانه داشته باشد. پس وارد نرم‌افزارHGTV Home & Landscape Platinum Suite شوید.

نرم‌افزار HGTV Home & Landscape Platinum Suite یک راه آسان برای طراحی محیط بیرونی خانه شما ارائه می‌دهد، دقیقاً همانطور که شما آن را می‌خواهید. شما می‌توانید همه چیز را از مسیرها و گیاهان گرفته تا ایوان‌ها و آلاچیق‌ها، سفارشی کنید. جادوگر ایوان ساز (deck builder wizard)، ایجاد یک ایوان یا پاسیوی جدید را آسان می‌کند، که سپس می‌توانید آن را با گیاهان، حصارها و خیلی چیزهای دیگر نیز بپوشانید.

دایره المعارف گیاهی HGTV دارای اطلاعات مرجع برای بیش از 7500 درخت، گیاه، گل، بوته و دیگر موارد پوشش دهنده خاک است. همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد شرایط مورد نیاز گیاه از لحاظ نور، آب و خاک است. نرم‌افزار HGTV Home & Landscape Platinum Suite برای طراحی باغ، به شما اجازه می دهد نورپردازی را به گلدان‌ها و مسیرها اضافه کنید و حتی آب‌پاش‌های پاپ‌آپ را با محدوده افشانه‌های مختلف در طرح وارد کنید. شما می‌توانید عکس‌های دیجیتال حیاط خود را اسکن کنید تا عناصر طراحی باغ را به راحتی به آنها اضافه کنید و برای یک بار یک سفر سه‌بعدی را در آن انجام دهید.

لازم به ذکر است که HGTV به شما امکان طراحی داخلی خانه‌ها را نیز می‌دهد و ابزارهای طراحی قدرتمند بسیاری را برای همین کار ارائه می‌دهد.

بهترین نرم‌افزار طراحی خانه آنلاین: Space Designer 3D

اگر فکر می‌کنید که تنها برنامه‌های نصب شده بر روی کامپیوتر برای طراحی خانه مناسب هستند، بیشتر از این نمی‌توانید در اشتباه باشید. نرم‌افزار Space Designer 3D یک برنامه مبتنی بر وب است که تنها با استفاده از مرورگر وب شما، امکان طراحی و تجسم خانه ایده‌آل‌تان را به شما می‌دهد.

شروع کار با نرم‌افزار Space Designer 3D به مثابه یک قدم زدن در پارک است، و همه آنچه که شما نیاز دارید، یک حساب کاربری است. این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد نقشه‌های طبقات را از زیرزمین تا سقف‌ها بکشید و می‌توانید طراحی داخلی خود را با بیش از 5000 اثاثیه و مصالح مختلف که برای هر دو کاربرد مسکونی و تجاری مناسب هستند، سفارشی کنید. برنامه تحت وب تجسم پروژه‌های ایجاد شده را به صورت بلادرنگ، در هر دو حالت دوبعدی و سه‌بعدی، آسان می‌کند. نرم‌افزار Space Designer 3D می‌تواند نور طبیعی را با توجه به مختصات GPS و ساعت روزانه به طور واقعی شبیه‌سازی کند. موتور رندر آن می‌تواند تنها با یک کلیک، اشیاء سه‌بعدی را به عکس‌های واقع گرایانه تبدیل کند و سطوح از طریق تجسم طرح طبقه دوبعدی به صورت جداگانه قابل ویرایش هستند. امکان داشتن گزینه‌های متعددی برای طراحی طرح طبقه یا فضای داخلی وجود دارد و به همین دلیل است که نرم‌افزار Space Designer 3D شامل نسخه‌های مختلف برای یک پروژه واحد است که امکان تعویض سریع چندین طراحی وجود دارد.

نرم‌افزار Space Designer 3D طرح‌های متعددی را ارائه می‌دهد و شما می‌توانید یکی از بهترین مواردی را که مناسب نیازهای شما (یا سازمان شما) است، انتخاب کنید.

بهترین نرم‌افزار طراحی خانه برای موبایل: Homestyler

آیا می‌خواهید زمانی که در حال حرکت هستید، کمی کار طراحی خانه انجام دهید؟ اصلاً نیازی به یک لپ‌تاپ نیست، اگر که گوشی‌های هوشمند شما درست کار کند. فقط نرم‌افزار Homestyler را نصب و شروع کنید.

Homestyler که یک برنامه طراحی خانه قدرتمند است، ویژگی‌های بسیاری را ارائه می‌دهد. به سادگی یک عکس از محیط خود بگیرید و رنگ‌های مختلف دیوار، اقلام دکوراسیون و اثاثیه از برندهای واقعی امتحان کنید. شما نه تنها می‌توانید مدل‌های سه‌بعدی با کیفیت بالا از آیتم‌های مختلف در اتاق مجازی قرار دهید، بلکه حتی می‌توانید لوازم روشنایی را از سقف آویزان می‌کند. این نرم‌افزار تجسم ترکیبات محصولات مختلف را فوق‌العاده راحت می‌کند و به شما امکان این را می‌دهد که ببینید مدل‌های واقعی از فرش‌های مارک، نقاشی‌ها، آینه‌ها و غیره در فضای شما چطور به نظر می‌رسد. از آنجا که نرم‌افزار Homestyler یک برنامه مبتنی بر اجتماع است، شما می‌توانید طرح‌های ارائه شده توسط دیگر کاربران را مرور کنید و از آنها ایده بگیرید. البته، شما می‌توانید کارهای ابداعی خود را نیز ارسال کنید و از طریق ایمیل و فیس‌بوک به اشتراک بگذارید.

Homestyler یک برنامه رایگان است و در هر دو سیستم‌عامل موبایل iOS و Android موجود است.

بهترین نرم‌افزار در صورت صرف بودجه زیاد: Chief Architect Premium

نرم‌افزار Chief Architect Premier که در درجه اول برای معماران حرفه‌ای و طراحان خانه مناسب است، شاید جامع‌ترین نرم‌افزار طراحی خانه است که شما آن را خواهید یافت. اگر بودجه یک دغدغه نیست، این بهترین نرم‌افزار موجود است.

نرم‌افزار Chief Architect Premier به طور کامل قادر به مدیریت و انجام انواع پروژه‌های طراحی مسکونی و تجاری سبک است. هنگامی که عناصر (بطور مثال دیوارها) را می‌کشید، نرم‌افزار به طور خودکار یک مدل سه‌بعدی را ایجاد می‌کند. این نرم‌افزار می‌تواند لیستی از داده‌ها ایجاد کند و برای تولید اسناد ساخت و ساز، بطور کامل همراه با طرح‌های مکان و پیکربندی، جزئیات بخش‌ها و ارتفاع‌ها، از ابزارهای ساخت قدرتمند استفاده کند. ویژگی‌های تجسم و رندر نرم‌افزار Chief Architect Premier به شما امکان این را می‌دهد که مدل‌های ایجاد شده را از زوایای مختلف مشاهده کنید. شما همچنین می‌توانید نماهای کروی 360 درجه را به صورت محلی و یا در ابر بازدید کنید، و همچنین می‌توانید آنها را برای مسیریابی تعاملی در وب‌سایت‌ها قرار دهید. برای سطح مقطع‌ها و ارتفاع‌ها، نرم‌افزار می‌تواند برچسب‌های اتوماتیک اضافه کند و نوشته راهنماهای دوربینی را با اطلاعات طرح پر کند. نرم‌افزار Chief Design Premier با داشتن انتخاب‌های تقریباً نامحدود برای همه‌چیز از اتاق‌ها و دیوارها گرفته تا فندانسیون‌ها و حتی سیستم‌های برق/HVAC، به شما اجازه می‌دهد تا پیچیده‌ترین طراحی‌های خانه را با حداقل تلاش انجام دهید.

این نرم‌افزار دارای یک کاتالوگ گسترده‌ای از اشیاء سه‌بعدی است و شما را قادر به وارد/ذخیره داده‌ها در فرمت‌های مختلف می‌کند. نرم‌افزار Chief Architect Premier برای هر دوی PC و Mac در دسترس است.