انتخاب کردن نامی درست برای دامنه وب سایت شما اهمیت فراوانی دارد و در موفقیت شما نیز موثر است. اما اگر نامی اشتباه نیز برای دامنه خود انتخاب کنید به راحتی می‌توانید بدون ایجاد خللی در رتبه بندی جستجو و نام تجاری سایت خود آن را تغییر دهید. با این اوصاف انتخاب یک نام دامنه مناسب در ابتدای امر بسیار مهم است. به همین دلیل، ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به این مقوله بپردازیم و ابزارها و راهنمایی‌های لازم را در خصوص ایده‌های انتخاب بهترین نام برای دامنه و ثبت دامنه به اشتراک بگذاریم.

۸ نکته برای انتخاب بهترین نام برای دامنه سایت

شاید زمانی که شما یک وبلاگ را شروع می‌کنید برای انتخاب نام دامنه آن استرس داشته باشد زیرا نمی خواهید که اشتباه کنید. ما برای سهولت بخشیدن به این فرآیند یک چارچوب ۸ مرحله‌ای به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید بهترین دامنه را برای وب سایت خود انتخاب کنید.

1. دامنه با پسوند com

امروزه با حجم وسیعی از پسوندهای جدید برای نام دامنه ها از قبیل پسوندهای اصلی مانند com، net، org تا پسوندهای piza ،photography و حتی blog روبه رو هستیم. اما همیشه انتخاب یک پسوند com را توصیه می‌کنیم و ترجیح می‌دهیم و هنوز هم این دامنه پرکاربردترین و معتبرین دامنه است هر چند که استفاده از پسوندهای جدید برای نام دامنه وبلاگ‌های هوشمند هم می‌تواند وسوسه انگیز باشد. به طوریکه پسوندهای جدید از قبیل ninja و photography می‌تواند غیر قابل اعتماد باشد.

همچنین دامنه‌های بیشتر در خاطر می مانند به طوری که بسیاری از کاربران عادی که آشنایی چندانی با تکنولوژی ندارند ناخوا آگاه در انتهای هر دامنه com را تایپ می‌کنند. به طور مثال اگر آدرس سایت شما jane.photography باشد و کاربران شما به اشتباه آدرس jane.photography.com را تایپ کنند با صفحه خطا مواجه می‌شوند پس روشی هوشمندانه برای جلوگیری از این اشتباه الحاق .com به آن است. لازم به ذکر است که بدانیم در صفحه کلید اکثر گوشی‌ها به طور خودکار دکمه .com وجود دارد.

سایت

2. از کلمات کلیدی استفاده کنید

کلمات کلیدی نقش اساسی در دامنه‌ها ایفا می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه خود موضوع اصلی سایت خود را به موتورهای جستجو بگویید. در کنار داشتن محتوای با کیفیت و تجربه خوب کاربران کلمات کلید یدر دامنه شما می‌توانند به رتبه بندی سایت شما در گوگل کمک کنند. یافتن دامنه خوب همراه با کلمات کلیدی مورد نظر که قبلا رزرو نشده باشد کار دشواری خواهد بود اما لارم است که شما خلاقیت داشته باشید و و کلمات کلیدی خود را با کلمات دیگر به درستی ترکیب کنید تا دامنه خود را برجسته کنید.

3. نام دامنه را تا حدامکان کوتاه در نظر بگیرید

هر چند که وجود کلمات کلیدی در نام دامنه اهمیت دارد اما طول دامنه را نباید طولانی کرد. بهتر است که نام دامنه تا حد امکان کوتاه باشد و به خاطر سپردن آن ساده باشد تا در ذهن افراد بماند. بهترین ایده این است که طول نام دامنه شما کمتر از ۱۵ کاراکتر باشد زیرا به خاطر سپردن نام های طولانی برای کاربران دشوار است. زیرا کاربران در وارد کردن نام های طولانی مستعد خطا هستند و ممکن است بازدیدهای خود را از دست بدهید. به همین دلیل توصیه می‌شود که طول نام دامنه را کوتاه انتخاب کنید.

4. نام دامنه ای انتخاب کنید که تلفظ و هجی کردن آن ساده باشد

نام دامنه شما باید به گونه‌ای باشد که هنگام صحبت کردن و نوشتن به راحتی بتوانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید چون ممکن است از شما درخواست شود که آن را بیان کنید. نام دامنه باید به راحتی برای شنونده قابل تلفظ و هجی کردن باشد.

5. نام دامنه خود را منحصر به فرد و قابل اطمینان انتخاب کنید

نام دامنه انتخابی شما باید منحصر به فرد باشد تا بتوانید در خاطر کاربران بمانید.جستجو در نام دیگر وبلاگ‌ها و تحقیق در این زمینه برای انتخاب درست شما امری هوشمندانه است. شما نباید تصادفا از یک نام تجاری استفاده کنید یا نام انتخابی شما کپی باشد پس بنابراین تحقیق و تفحص در نام دامنه ها ضروری است. نام دامنه ای انتخاب کنید که بیشتر قابل استفاده باشد. ویژگی‌های منحصر به فرد بودن، جذابیت و در خاطر ماندن برای یک نام دامنه قابل قبول است. به طور مثال نام تجاری Amazon.com قابل قبول تر از نام BuyBoolsOnline.com است.

سایت

6. از نام های اشتباه(غلط انداز،خطادار) اجتناب کنید

هرگز در نام دامنه اشتباه نکنید. خطاها می توانند نشانه دامنه های هرزنامه باشند که مطمئنا بازدید کنندگان به دنبال برقراری ارتباط با آن ها نیستند. پس شما نباید برای کابران تصور اشتباهی بسازید. همچنین دامنه‌های متضاد هم در معرض خطا هستند. اگر نام دامنه ای خطادار انتخاب کنید و با توجه به اینکه ممکن است آن نام دامنه قبلا رزرو شده باشد پس ممکن است بازدیدهای شما به سایت رقیب منتقل شود.

7. از نام هایی که در آن ها حروف چندین بار تکرار می شوند اجتناب کنید

یک ایده مناسب برای جلوگیری از تایپ اشتباه نام و از دست دادن بازدیدهای شما اجتناب از نام هایی است که حروف تکراری دارند چون وجود حروف تکراری دنبال یکدیگر احتمال اشتباه در وارد کردن نام دامنه را افزایش می‌دهد. به طور مثال یک دامنه مانند WordPresssetup.com بیشتر مستعد اشتباه تایپی و زا دست دادن بازدید‌ها است.

8. طیف وسیعی از مفهوم باید در نام گنجانده شود

انتخاب نام یک دامنه ای که مرتبط با محتوا باشد هوشمندانه به نظر می‌رسد چون مفهومی از محتوا را به کاربران منتقل می کند اما از طرفی شما نباید بیش از حد گزینه های پیش روی خود را محدود کنید. به طور مثال ممکن است که یک گلفروش نام orchidblog.com را برای دامنه خود انتخاب کند. اما پس از آن تصمیم به نوشتن درباره دیگر گل ها به جز ارکیده بگیرد. در این گونه از موارد این نام دامنه از جذب کاربران جلوگیری خواهد کرد چون نام بسیار محدود شده است. از انجاییکه انتقال سایت وردپرس به دامنه جدید روندی خسته کننده دارد پس اگر در انتخاب نام دقت نکنید و این کار را به درستی انجام ندهید می باعث می شود که رتبه جستجو و امار بازدی خود را از دست بدهید.

با توجه به توضیحات ارائه شده بهتر است که این نکات را به خاطر بسپارید تا در انتخاب نام دامنه برای وب سایت خود موفق عمل کنید.

بهترین مکان برای ثبت کردن یک نام دامنه

در حال حاضر صدها ثبت کننده دامنه در وب وجود دارد. اما دقت در انتخاب یک ثبت کننده دامنه اهمیت فراوانی دارد زیرا ممکن است بعدها نیاز به تغییر دامنه داشته باشیم. مانند میزبان وب هزینه ثبت دامنه می تواند از ۹ دلار تا ۲۴ دلار متغیر باشد. در ادامه چند مکان مناسب برای ثبت دامنه معرفی می‌کنیم.

ثبت دامنه رایگان توسط میزبان وب

اغلب شرکت های میزبان وب امکان ثبت دامنه را نیز فراهم کرده‌اند. برخی از این شرکت ها امکان ثبت رایگان دامنه را برای حساب های میزبانی جدید نیز دارند. اگر شما به دنبال ایجاد یک وبلاگ یا سایت جدید هستید استفاده از این پیشنهاد و ثبت رایگان نام دامنه هوشمندانه است. در ادامه ۳ شرکت میزبان وردپرس که تا ۶۰ درصد در هزینه میزبانی وب تخفیف می دهند و نام دامنه رایگان دارند را معرفی می‌کنیم:

سایت

Bluehost: این شرکت یکی از قدیمی ترین و بزرگترین نام‌های تجاری در زمینه میزبانی وب است .این شرکت ارائه دهنده رسمی میزبان‌های ورد پرس است.

SiteGround: این شرکت یکی از محبوب ترین شرکت‌هایی است که بالا ترین امتیاز فراهم کردن میزبانی وب را دارد. این شرکت میزبان وب ورد پرس ارائه می‌دهد.

iPage: این شرکت میزبانی بیش از یک میلیون وب سایت را در اختیار دارد و از بهترین میزبان‌ها به شمار می‌رود که به لحاظ هزینه بسیار مورد پسند کاربران است. ۱.۹۹ دلار در ماه به همراه یک نام دامنه رایگان هزینه میزبانی این شرکت است.

توجه کنید که اغلب شرکت های میزبان وب تنها برای یک سال اول نام دامنه رایگان ارائه می دهند و پس از آن ثبت نام دامنه در سال ۱۴ دلار هزینه خواهد داشت. اغلب کاربران برای سال اول از دامنه ریاگان بهره می‌گیرند و سپس برای صرفه جویی در هزینه نام دامنه ثبت کننده نام دامنه خود را به شرکت‌های کم هزینه تر انتقال می‌دهند.

محبوب ترین شرکت های ثبت کننده های دامنه

GoDaddy: این شرکت بزرگترین ثبت کننده دامنه جهان است که بیش از ۶۳ میلیون نام دامنه را برای بیش از ۱۴ میلیون کاربر مدیریت می کند. این شرکت در زمینه میزبانی وب نیز فعال است. اگر شما از کد کوپن این شرکت استفاده کنید می‌توانید نام دامنه را رایگان دریافت کنید.

NameCheap: این شرکت یکی دیگر از محبوب ترین شرکت های ثبت دامنه است که معاملات بزرگی در زمینه ثبت دامنه، انتقال و حریم خصوصی دامنه ها ارائه می‌دهد.

برداشت پایانی

اگر برای اولین بار است که یک وبلاگ می‌سازید ممکن است نیاز به راهنمایی های مفیدی در زمینه شروع یک وبلاگ ورد پرس داشته باشید و گام به گام پیش بروید. همچنین شاید نیاز داشته باشید که صفحه وردپرس و کوپن های وبلاگ نویسی ما را پیدا کنید تا بهترین خدمات را در زمینه دامنه و سایر ابزارهای وب و خدمات پیدا کنید. برای دیدن ایده‌های بیشتر برای انتخاب نام دامنه می‌توانید پست‌های ما در خصوص معرفی ۱۴ تولید کننده نام دامنه رایگان مطالعه کنید.

امیدواریم که این مقاله درک درستی برای انتخاب درست نام دامنه برای وبلاگ و کسب و کار شما فراهم کرده باشد.