در این مقاله می خواهیم به شما نرم افزار کاربردی اسکچاپ را معرفی کنم و در مورد نحوه ساخت متریال سنگ در اسکچاپ بحث کنیم. پس در ادامه با طراح شید همراه باشید…

اسکچاپ

آموزش نرم افزار اسکچاپ که قبلا google sketchup بود، یک برنامه کامپیوتری مدل سازی سه بعدی برای طیف وسیعی از کاربردهای طراحی مانند معماری، طراحی داخلی، معماری منظره، مهندسی مکانیک و مکانیکی، فیلم و طراحی بازی ویدیویی است. آن به عنوان یک کاربرد مبتنی بر وب، sketchup free، یک نرم افزار رایگان ، sketchup make، و یک نسخه پرداخت شده با قابلیت اضافه ، sketchup pro در دسترس است.

SketchUp متعلق به شرکت Trimble است، نقشه‌برداری، نقشه‌برداری و شرکت تجهیزات جهت‌یابی. یک کتابخانه آنلاین از مجموعه‌های مدل رایگان به عنوان مثال پنجره‌ها، درها، خودرو و … ۳ بعدی وجود دارد که کاربران می‌توانند در آن مدل‌ها مشارکت داشته باشند. این برنامه شامل طراحی چیدمان چیدمان، امکان نمایش سطح در سبک‌های “سبک‌های” متغیر، پشتیبانی از “plug – in” که در سایتی به نام Warehouse توسعه به کار گرفته می‌شوند و ارایه مدل‌های خود را در google earth فراهم می‌کند.

اسکچاپ در سال 1999 توسط brad schell و joe esch تاسیس شد .اسکچاپ در آگوست سال ۲۰۰۰ به عنوان یک ابزار ساخت محتوای سه‌بعدی به عنوان یک برنامه نرم‌افزاری عرضه شد که به متخصصان طراحی اجازه می‌دهد تا از طریق تقلید از احساس و آزادی کار با قلم و کاغذ در یک رابط ساده و ظریف، استفاده و استفاده از آن‌ها توسط طراحان برای بازی با طرح‌های خود به روشی که با نرم‌افزار طراحی سنتی امکان پذیر نیست، استفاده کنند. همچنین برای آسان‌تر کردن استفاده دارای دکمه های کاربر پسند هستند .

این برنامه برنده جایزه منتخب مردم در اولین tradeshow در سال ۲۰۰۰ شد. گوگل نام آخرین نرم‌افزار را در ۱۴ مارس ۲۰۰۶ برای مبلغ نامعلومی به دست آورد . گوگل در ۹ ژانویه ۲۰۰۷ گوگل اسکچاپ، نسخه آزاد قابل دانلود را بدون قابلیت اسکچاپ Pro، اما شامل ابزارهای یکپارچه برای آپلود مطالب به گوگل ارت اعلام کرد.

یک جعبه‌ابزار به بیننده این امکان را می‌دهد که “راه برود” و چیزها را از نقطه‌نظر مختلف ببیند و از برچسب‌ها برای مدل‌ها، یک ابزار نگاه به اطراف و ابزار شکل “هر چند ضلعی” پشتیبانی کند. اسکچاپ pro 6 یک نسخه بتای گوگل google Sketchup layout را معرفی کرد. شامل دو ابزار برداری و ابزارهای چیدمان صفحه‌ای دو بعدی است که اجازه تولید نمایش بدون نیاز به یک برنامه ارایه مجزا را می‌دهد .

در ۱۷ نوامبر ۲۰۰۸، نسخه هفتم اسکچاپ با تغییرات در نظر گرفته‌شده برای ساده‌تر کردن استفاده ارائه شد . در ۱ سپتامبر ۲۰۱۰، اسکچاپ 8 با مدل geolocation همراه با گوگل مپ و Building Maker منتشر شد. که سیستم‌عامل Mac OS X  دیگر پشتیبانی نمی‌شود.

نه نسخه آزاد و نه نسخه حرفه‌ای در یک فرمت برای لینوکس، یا سیستم‌عامل Mac.  که از 10.5 کمتر بود در دسترس نبود. اطلاعات Geolocation همیشه در فایل KMZ ذخیره می‌شوند. طرح‌های ساختمانی در SKP ذخیره می‌شوند.

Trimble

Trimble navigation در سال 2012 به مبلغ نامعلومی از گوگل خریداری شد. در این نسخه ی از اسکچاپ که اسکجاپ 2013 نام داشت و به بازار عرضه گردید. در این جا ما می خواهیم بررسی کنیم که چگونه میتوانیم متریال سنگ ایجاد کنیم یا به عبارت دیگری چگونگی ساخت متریال سنگ در اسکچاپ را بیان کنیم.

همواره ما می توانیم از طریق تب ویندو و material را از لیست موجود انتخاب کنیم. حال در پنجره متریال روی دکمه create material  کلیک میکنیم حال پنجره ی ایجاد متریال به صورت pop up ظاهر خواهد شد. حال ما توانستیم متریال را ایجاد کنیم .

در این مرحله برای ایمپورت کردن sketchup texture روی گزینه ی import image در قسمت texture editor کلیک میکنیم. بعد از اینکه عکس تکستچر آپلود شد یک پیشنمایش از آن را خواهیم دید . در اینجا میتوانیم با استفاده از قسمت color editor میتوانیم برای تنظیم رنگ متریالمان استفاده کنیم . اگر تکستچر بعد از انتخاب رنگ، به صورت عجیب تر از اونچیزی که هست شد ، میتوانیم قسمت colorize را امتحان کنیم که در قسمت texture editor قرار دارد.

حال برای ایجاد متریال در اسکچاپ سنگ در نرم افزار اسکچاپ، روشی که اینجا پیشنهاد میشود پیدا کردن یک عکس سنگ مناسب و استفاده از ان به عنوان تکستچر و یا استفاده از تکستچرهای آماده میباشد . و با استفاده از این تکستچر دیوار های سنگی یا سطوح پوشیده از سنگ را به راحتی میتوانید ایجاد کنید.