نرم افزار کاربردی اسکچاپ و همچنین ساخت متریال در اسکچاپ را به شما معرفی و نحوه‌ی استفاده از آن را به شما آموزش دهیم. اسکچاپ نرم افزاری بسیار کاربردی در زمینه ی طراحی‌های سه بعدی برای معماری است که می‌تواند در طراحی‌ها به معماران کمک زیادی بکند. یکی از دلایل محبوب بودن این نرم افزار آسان بودن استفاده از آن است. برای آموزش تصویری اسکچاپ با ما همراه باشید.

به گونه‌ای که معماران و طراحان می‌توانند الگو‌ها و ایده‌های مورد نظر خودشان در طراحی را به گونه‌ای پیوسته با طراحی‌های ایجاد شده در اتوکد به انجام برسانند. این نرم‌افزار به دلیل دارا بودن ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد خود کاربران زیادی در زمینه‌های مختلف مانند: طراحی، غرفه سازی، طراحی داخلی و طراحی صنعت استفاده می‌کنند.

تاریخچه اسکچاپ

این نرم افزار توسط شرکت ات لست در سال ۱۹۹۹ تولید شد. درسال ۲۰۰۶ توسط یکی از معتبرترین شرکت‌ها یعنی گوگل خریداری شد. شرکت گوگل نیز امتیاز این نرم‌افزار را به شرکت تریمبل در سال ۲۰۱۲ فروخت. در حال حاضر این نرم افزار در اختیار شرکت تریمبل است. با یادگیری این نرم افزار می‌توانید بهره‌وری کارتان را افزایش دهید.

طرح‌های با کیفیت، خلاقانه، دقیق و زیبایی خلق کنید. همچنین با استفاده از طراحی خلاقانه‌ی خودتان و آپشن‌های مختلف موجود در اسکچاپ شما می‌توانید:

نظر مثبت مشتریان خود را جذب کنید و همچنین به رابطه‌ی کاری با مشتریان خود بهبود ببخشید. از دیگر ویژگی‌های بارز این نرم افزار سهولت یادگیری آن است و باعث شده ما به راحتی استفاده از نرم افزار اسکچاپ را در سایت به شما آموزش بدهیم. علاوه بر آن این نرم افزار حجم بسیار پایینی دارد به طوری که شما در هر لحظه در چند دقیقه می‌توانید آن را دانلود کرده و از آن استفاده کنید.

 آشنایی با نرم افزار اسکچاپ

اسکچاپ دارای محیط کاربری بسیار مناسب است. درصد بالایی از کاربرانی که از این نرم افزار استفاده می‌کنند محیط آن را می‌پسندند و به آسانی از این نرم افزار استفاده می‌کنند. اسکچاپ کتابخانه‌های سه بعدی مختلفی در خودش دارد. هر کدام از این کتابخانه‌ها مناسب برای طراحی‌های مورد نظر کاربران خودش است.

به این ترتیب کاربران می‌توانند طراحی‌های خود را انجام داده و با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند. یکی از میانبر‌های خوب و مهمی که در این نرم افزار موجود است فعال کردن ابزار مدار با استفاده از فشردن کلیک وسط در موس است. به این صورت شما می‌توانید به راحتی هرچه تمام ابزار مدار خود را فعال کنید و در صرف زمان خود صرفه‌جویی کنید.

اسکچاپ تنها برای طراحی‌های سه بعدی استفاده نمی‌شود بلکه از این نرم افزار می‌توان در طراحی نقشه‌های دقیق نیز استفاده کرد. از این طریق ارتفاعات و جزییات گوناگون را در نقشه‌ی خود مشخص نمود و پیش‌نویس‌هایی را از نتیجه کار تهیه کرد. دقت اسکچاپ در ایجاد مدل‌های گوناگون را می‌توان حدود هزارم اینچ در نظر گرفت. این دلیلی است برای دقیق بودن طراحی‌ها و نقشه‌هایی که با استفاده از نرم افزار اسکچاپ تولید می‌شوند.

بسیاری از معماران و طراحان به دلیل سختی کار با  3dmax به سراغ اسکچاپ می‌آیند. اسکچاپ قابلیت‌هایی از جمله وارد کردن انواع ابجکت، مدل‌های آماده، محیط استفاده کاربر پسند و یادگیری آسان دارد که باعث شده کاربران بجای استفاده از 3dmax از اسکچاپ استفاده کنند.

همچنیناین نرم افزار قابلیت پشتیبانی از فرمت های dwg و 3ds را دارد. می‌تواند با نرم افزار های اتوکد و 3dmax سازگار شود. قابلیت نصب پلاگین رندگیری v-ray نیز در ان وجود دارد. هم‌چنین شما می‌توانید در اسکچاپ با استفاده از ابزار‌های گوناگون به تولید انواع مدل مانند:

مبلمان،پرده، میز، صندلی، آشپزخانه، پرده، گیاهان و غیره پردازید. حالا می‌خواهیم در سایت طراح شید طرز ساخت متریال در اسکچاپ را آموزش دهیم.

ساخت متریال در اسکچاپ

اگر بخواهید جزئیات و واقع گرایی در کارهایتان داشته باشید باید از متریال‌ها، رنگ‌ها و تکسچر‌ها استفاده کنید.

برای اینکار می‌توانید از لایبراری‌های متنوعی که از انواع آماده اسکچاپ‌ها وجود دارد استفاده کنید. در اسکچاپ می‌توانید متریال‌ها را روی انواع سطوح نقاشی کنید و طرح‌های خود را بسازید. متریال‌ها اساسا بر اساس رنگ هستند. اسکچاپ می‌تواند رنگ و متریال در اسکچاپ را باهم ترکیب کند و مثلا یک دیوار اجری یا چوبی بسازد. اسکچاپ شامل چندین مجموعه از کتابخانه‌ی متریال آماده است که شامل:

فرش، کاشی، شیشه، پوشش زمین، چوب و غیره می‌شود. همچنین اگر متریال باب میل شما در دسترس نبود می‌توانید متریال شخصی و مورد نظر خودتان را بسازید. برای ساخت متریال خود از صفر تا صد می بایستی:

• ابتدا وارد فضای اسکچاپ شوید.

•سپس پنجره ی materials را انتخاب می‌کنیم.

ساخت متریال در اسکچاپ

• در قسمت edit آن create material را انتخاب می‌کنیم پنجره ای به شکل زیر باز می‌شود.

در این قسمت متریال خود را نام گذاری می‌کنیم اندازه‌ی آن را انتخاب می‌کنیم و متریال مورد نظر خود را میسازیم. این متریال ها می‌تواند رنگ، تکسچر و غیره باشد. امیدوارم از مطالب موجود نهایت استفاده رو کرده باشید. با استفاده از نرم افزار کاربردی اسکچاپ و ساخت متریال مورد نظر خودتان طرح‌های خلاقانه و بی‌نظیر خودتان را بسازید.