اتوکد یکی از برنامه های پر کاربرد برای مهندسان است و هم اکنون با وجود نرم افزار های بروز تر و جدید تر هنوز هم طرفداران خود را از دست نداده و در زمینه تولید نقشه های فنی دو بعدی و سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد. آموزش اتوکد از جمله مسائل اساسی است که دانشجویان رشته های گوناگون باید به طور جدی به آن بپردازند.

آموزش اتوکد ۲۰۲۰
تمامی نرم افزار های تولید شده توسط کمپانی های بزرگ،در کنار مزایای فراوان معایبی به همراه خود داشته اند.برای مثال،در خصوص نرم افزار اتوکد می توان به عدم توانایی آن در تایپ فارسی اشاره نمود.به همین دلیل برنامه نویسان در صدد طراحی برنامه ای برای تایپ فارسی در اتوکد برآمدند،و هم اکنون چندین برنامه فارسی نویس در ایران وجود دارد که یکی از پر کاربردترین این برنامه ها ،فارسی نویس کاتب می باشد. در این مقاله قصد داریم آموزش رفع مشکل فونت فارسی در اتوکد را با هم پیش ببریم اما قبل از شروع بد نیست بدانید که شما می‌توانید برای انجام پروژه اتوکد خود از طراحان طراح شید کمک گرفته و پروژه خود را به خوبی انجام دهید.
تا به اینجای کار متوجه شدیم که برای فارسی نوشتن در اتوکد به یک برنامه فارسی نویس نیازمندیم و حتما باید آنرا روی سیستم خود نصب بکنیم.هرکدام از این فارسی نویس ها به همراه خود تعدادی فونت به همراه دارند که ما باید آنها را در پوشه ی فونت های اتوکد کپی بکنیم.فونت های مربوط به نرم افزار اتوکد دارای پسوند .SHX میباشند.

• پس در مرحله اول فارسی نویس کاتب را دانلود کنید.
فارسی نویس کاتب به همراه خود تعدادی از فونت های سازگار را به همراه دارد.آنها را در پوشه ی فونت های اتوکد در سیستم خود کپی کنید.
فایل برنامه ی کاتب دارای پسوند .LSP می باشد که باید آنرا در پوشه support در نرم افزار اتوکد کپی کنید.

• پس از انجام مراحل بالا حال اتوکد را اجرا کنید،از مسیر ذکر شده در زیر KATEB.LSP را لود کنید.یکبار اتوکد را ببندید ودوباره باز کنید.
ToolsLoad applicationKATEB.LSPLoad

• سپس در اتوکد دستور Style را تایپ و اینتر کنید و در آن یک استایل جدید بسازید و قلم آنرا با یک فونت استاندارد فارسی(مثلا فونت NASKH.SHX (تنظیم کنید.

ازین پس به راحتی با تایپ دستور KATEB در اتوکد ،می توانید فارسی بنویسید.
حال اگر از پیش نقشه ای داشتیم که در آن فونت فارسی به شکل علامت سوال و نا خوانا نمایش داده می شد ،چه باید کرد؟
اگر تمامی مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید با استفاده از دستور MATCH می توانیم تمامی نوشته هایمان را تصحیح کنیم:
• در نقشه ای که فونت آن ناخوانا است با کاتب یه کلمه یا جمله تایپ کنید.
• پس از آن دستور MATCH را تایپ و اینتر را بزنید.
• در کلیک اول کلمه یا جمله ای که با کاتب نوشتید را انتخاب کنید،و در کلیک دوم نوشته ی نا خوانا را برگزینید.
به این صورت تمامی نوشته ها با نوشته ی کاتب که فونت صحیحی دارد هماهنگ یا MATCH می شوند.

اینم یه جلسه دیگه از جلسات آموزش اتوکد !

راستی! شما میتونید به راحتی 700 فونت استاندارد شده ی طراح شید را از لینک زیر دانلود کرده و با کپی کردن در مسیر معرفی شده در لینک زیر مشکل به هم ریختگی تمامی فایل های اتوکد خودتون رو برطرف کنید و دیگه نگران این موضوع نباشید.

مجموعه فونت های فارسی اتوکد