در راستای به جا آوردن رسم سالیانه فهرست نویسی طراحی های شهری، مجله متروپلیس ده طراحی شهری برتر از پنج قاره را اعلام کرده است که در وبسایت طراح شید به بررسی این شهرها پرداخته ایم. این شهر ها بخاطر پروژه های جذاب خود انتخاب شدند. پروژه هایی که در آن شهرنشینی مدرن و سنتی در هم آمیخته شده و از سرزمین های دور نیز تاثیر گرفته اند.

طراحی شهری برتر لیما، پرو

طی اواخر قرن بیستم، معماری کشور پرو تحت تاثیر کشمکش های داخلی و اقتصادی کشور قرار گرفت و به همین دلیل معمارانی مثل ساندرا بارکلی و ژان پیر کروس برای تحصیل و کار ناچار به مهاجرت شدند. این دو هنرمند تحصیل و کار خود را در پاریس آغاز کردند و اواخر دهه نود میلادی یعنی هنگامی که اوضاع پرو رو به بهبودی بود توانستند اولین مجوز کار خود را دریافت و به کشورشان بازگردند.

طراحی شهری لیما

معماری این دو را میتوان تاثیر گرفته از سبک معماری پاریسی و تکنیک های قدیمی کشور پرو دانست که در آن از نشانه های مکانی مختص آب و هوا بعنوان مرجع استفاده میشود. آنها برای طراحی ساختمان کندو شکل واقع در لیما بنا را ظاهری ساختند تا فضای داخلی را افزایش دهند. این کار با استفاده از سیمانی انجام شد که شبیه پوشش محافظ خارجی حیوانات بود که در طراحی شهری برتر ین ها به حساب می‌آید.

بوئنوس آیرس، آرژانتین

رود ماتانزا در فرهنگ آرژانتین جایگاه ویژه ای دارد. این رود که در مجاورت محله لابوکا یعنی زادگاه رقص تانگو قرار دارد طی اواخر قرن بیست پناهگاه مهاجران خارجی بوده است. از چند دهه قبل، از این مکان با جرم و فقر یاد میشد و همین باعث شد تا هنرمندی به نام پاولو وگا و گروه هنری تریبا دیوارنگاره پر زرق و برقی تحت عنوان اسپلندور خلق کنند.

طراحی شهری بوینس آیرس

این دیوارنگاره که در طول رود کشیده شده از فضاهای بی استفاده منطقه بهره گرفته است. این اثر تفسیری خوشرنگ از خود رود است و میتوان آن را از قایق ها، هواپیماها و تفرجگاه های رود دید. در کنار اسپلندور گروه تریبا آثار بسیاری در نواحی مختلف محل خلق کرده است.

تیرانا، آلبانی

شهردار سابق تیرانا و نخست وزیر فعلی آلبانی ادی راما جدا از فعالیت سیاسی خود یک هنرمند نیز میباشد. پس از جنگ جهانی دوم آلبانی توسط رژیمی کمونیستی اداره میشد که چین و شوروی از حامیان آن بودند. این حکومت چهل ساله آلبانی را از لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی منزوی کرد.

طراحی شهری تیرانا

وقتی راما مسئولیت را در سال ۲۰۰۰ در دست گرفت شهر خالی از سرمایه گذار و پر از سازه های بی مجوز بود. او سپس ساختمان های غیرقانونی را تخریب کرد، چندین فضای سبز ساخت و نقشه ای بلندپروازانه ریخت. میدان اسکاندربگ فضای عمومی شهری تحسین شده ای پر از آبنماها، گیاهان سبز و بازار است. ۱۳۰,۰۰۰ کاشی ساخته شده از سی نوع سنگ مختلف هرمی کوتاه را میپوشاند که منظره ای سمت سالن اوپرا، موزه ملی و بانک ملی دارد.

والنسیا، اسپانیا

وقتی ماریوی کالوو هنرمندی والنسیایی و ساندرو توتهیل موسیقیدان استرالیایی در حال آماده سازی اولین آپارتمانشان بودند ایده چراغ هایی با روکش چوبی به ذهنشان رسید. این دو نفر در نهایت شرکت نور و روشنایی خود به نام ال زد اف را در سال ۱۹۹۵ تاسیس و به ساخت محصولات چوبی ظریف و پیچیده پرداختند.

طراحی شهری والنسیا

کوی چراغی سنگ تراشیده شده است که توسط این شرکت تولید و استودیوی اینوکوی بارسلونا آن را طراحی کرد. در ساخت این چراغ سنگ تراشیده شده بزرگ که ظاهرش شبیه ماهی کپور است از سطح چوبی مشبک لامپ آرمادیلو الهام گرفته شده و برای یک فیلم پویانمایی خلق شد.

تالسا، اکلاهما

اگرچه کمتر تالسا را با طراحی های نوین فرهنگی میشناسند اما محل تجمع، مکانی ساخته شده توسط همکاران مایکل ون والکنبرگ قصد تغییر این ذهنیت را دارد. این پارک شهری مشرف به رود از جاذبه های جدید شهر محسوب میشود که باعث شده است ده طراحی شهری برتر این لیست باشد.

طراحی شهری تولسا

از امکانات این پارک میتوان به کلبه های ساخته شده از سرو و افرا، آتشگاه های شگرف، سایبان های جنگلی، محل اجرای نمایش، سرسره های عظیم، قایق خانه ها، پارک اسکیت سواری و شهربازی اشاره کرد.

ممفیس، تنسی

ممفیس دومین شهر بزرگ تنسی است که در آن جرم و فقر بیداد میکند. اما اخیرا این شهر قصد کرده تا این ذهنیت را از فکر مردم پاک کند و در این راه چندین پروژه کلید خورده که میتوان به سالن رقص باله ممفیس، سیستم جدید به اشتراک گذاشتن دوچرخه و پروژه بازسازی جلو رود اشاره کرد.

طراحی شهری ممفیس

اگرچه پارک خیابان مدیسون در مکانی تحت فشار و محدود واقع شده چ اما امکانات زیادی برای عرضه دارد. طراحی شده توسط شرکت معماری دیویس توس این پارک روی خیابانی باریک بنا شده و جای برگر کینگ را گرفته است. از آنجایی که زمین پارک شیب دارد معماران پارک را به دو قسمت سه گوش تقسیم و آن را پر از نیمکت ها و علامتهای خوشرنگ کردند.

داکار، سنگال

در سنگال قیمت خدمات طراحی حرفه ای بالاست و این امر به نفع بازار ارزان کار و به ضرر هنرمندان است. طراح سنگالی بی بی سک که برای هرمن میلر و نوکرفت اثاثیه طراحی کرده لابراتوار طراحی به اسم داکار نکست به راه انداخت. این نهاد سعی دارد جایگاه طراحی در سنگال را بهبود بخشد.

طراحی شهری داکار او با صنعتگران همکاری و بخشی از هزینه مواد اولیه را پرداخت نمود. سپس سود طراحی را نیز تقسیم کرد چون بر این باور بود که این کار به بازار کار به طور منصفانه کمک میکند. او در هر بازه قیمتی اسباب و اثاثیه طراحی کرده است. از وسایل بسیار ارزان تا کالایی مانند صندلی موروسو به ارزش دوهزار دلار.

الجزیره، الجزایر

در فوریه ۲۰۱۹ میلادی میلیون ها شهروند الجزایری به خیابان ها ریختند و خواهان تغییر سیستم سیاسی کشور شدند. قبل از اعتراضات گروهی از شهرگرایان و مدیران در موزه ملی هنر های مدرن و معاصر الجزایر گرد هم آمدند تا طرح ساخت پلی را بر فراز بندر الجزیره بررسی کنند.

طراحی شهری مغرب

نسیم و سیهم باقلی از معماران این طرح ابتدا پروژه را بصورت ابتدایی و روی کاغذ خلق کردند. این پل قلعه اتومان را به کزباه که در جنوب واقع شده است متصل میکند. هزینه طرح یک و نیم بیلیون دلار برآورد شد که این موضوع باعث بحث بین مدیران شد. در ژانویه این دو معمار نشستی ترتیب دادند تا طراحی شهری برتر خود را جهت پیشرفت الجزیره ارائه کنند.

جاکارتا، اندونزی

اگرچه طراح الوین جیتروویرجو میگوید رابطه قهر و آشتی با جاکارتا دارد اما رویکرد ادیبانه او در طراحی داخلی و اثاثیه همیشه ارتباط وی با فرهنگ کشورش را نشان داده است. او رویکردی غیر سنتی در سروکار با مواد اولیه سنتی، امتحان کردن مواد اولیه محلی و پیشه وری دارد.

طراحی شهری جاکارتا

بار و رستوران او با نیمکت ها و صندلی های خوش رنگ و جذاب تزئین شده است که همگی ساخت دست افراد محلی میباشند.

فوکوکا، ژاپن

کونیو مائیکاوا یکی از نوین گرایان برجسته ژاپن میباشد. او در ۱۹۷۹ موزه هنر فوکوکا را تاسیس نمود. این موزه پر از طاق آهنگ، ستون های سیمانی و تراس های کاشی کاری شده بود.

طراحی شهری فوکاکا

شرکت ژاپنی آزوسا سکی طی مدت سه سال این بنا را بازسازی کرد. شرکت قصد داشت فضای بیشتری ایجاد کند، گالری ها را گسترش دهد، کافی شاپ و فروشگاه به محوطه اضافه کند، میدانی در بیرون بسازد، و سبک کلاسیک معماری موزه را با نیاز های امروز تلفیق کند.