در گذشته‌ ‌سیستم‌های CAD تنها با شی‌های برداری (خطی) کار می‌کردند. کاربر طرح‌کلی مورد نظر را رسم می‌کرد، متنی به آن اضافه می‌کرد و کار وی به اتمام می‌رسید. با پیشرفت سیستم‌ها، کار‌های خطی پیچیده‌تر شدند و حتی امکان تولید مدل‌های سه‌بعدی نیز فراهم شد ولی هنوز همه‌چیز در محیط خطی دنبال می‌شد. متاسفانه طراحان مدرن به رسم چند خط ساده قانع نمی‌شوند! امروزه نیاز داریم تا همه‌نوع تصاویر شطرنجی (ماتریسی) را مستقیما در طراحی خود وارد کنیم و این کار را با حداکثر جزئیات انجام دهیم. یکی از مشکلات موجود این است که بیشتر پکیج‌های آموزش اتوکد توانایی انجام مطلوب این خواسته را ندارند. این پکیج‌ها هنوز بر پایه‌ی شی‌گرایی خطی هستند و با وجود این‌که نرم افزارهایی مانند AutoCAD ابزاری برای ویرایش تصاویر درون خود دارند، این ابزار بسیار ساده و ابتدایی هستند. در واقع به نرم‌افزاری نیاز داریم که روی باز کردن و ویرایش تصاویر شطرنجی تمرکز کند و سپس از آن‌ها در محیط CAD استفاده کنیم. این جایی است که نرم افزار Raster Desgin شرکت AutoDesk به یاری ما می‌آید. این نرم افزار می‌تواند به طور مستقل و یا plug-in برای هر نرم‌افزاری از خانواده‌ی اتوکد (Civil 3D، Architecture و…) اجرا شود. این نرم‌افزار ابزار قدرتمندی برای ویرایش تصاویر شطرنجی دارد که امکان مجتمع‌سازی بهتر تصاویر و محیط کار طراحی را فراهم می‌کنند.

قابلیت‌های نرم افزار Raster Desgin

برای تازه‌کارها، Raster Design به شما امکان اضافه‌کردن مستقیم تصاویر را به محیط کار می‌دهد. نرم افزار Raster Desgin ارتباط تنگاتنگی با نرم‌افزار هایی مانند Map 3D دارد و امکان استفاده از تصاویر هوایی نیز درون آن مهیا است. این نرم‌افزار ابزارهایی برای ویرایش و مرتب کردن تصاویر نیز دارد. ابزاری مانند deskew و despeckle و invert به کاربر اجازه می‌دهند تا اسکن‌هایی با کیفیت کم را در طراحی خود با کیفیت مناسب به کار گیرد. این نرم‌افزار حتی ابزاری برای برش و ماسک تصاویر و یا انتخاب از بین لایه‌های greyscale ، black and white و RGB‌ دارد تا سایز و کیفیت فایل خروجی تماما قابل کنترل باشد. برای مثال، اگر ساختمانی در CAD رسم کرده‌اید و قصد دارید تصویری هوایی با همان سایز وارد کنید، کافی است گوشه‌های ساختمان را در عکس انتخاب کرده و روی گوشه‌های ساختمان در طراحی قرار دهید و نرم افزار Raster Desgin خود تمامی کارهای لازم را انجام می‌دهد تا تصاویر دقیقا هم اندازه باشند.

نرم افزار Raster Desginبه کمک این نرم‌افزار شما می‌توانید خطوط و متن‌ها را از روی تصاویر حذف کنید و حتی بخش‌هایی از تصویر را انتخاب کرده و حرکت دهید. تصور کنید نیاز دارید روی بخشی از یک نقشه متنی بنویسید ولی روی آن بخش جزئیات تصویری زیادی وجود دارند.  به کمک رستر، می‌توانید محیط جدیدی برای جزئیات مورد نظر باز کرده و آن ها را منتقل کنید و متن را در محل مورد نظر خود قرار دهید. این نرم‌افزار ابزاری نیز برای تبدیل خطوط رستر به خطوط برداری دارد. این کار برای زمانی کاربرد دارد که اسکنی از یک فایل قدیمی در دسترس است و نه خود فایل CAD . ابزار تشخیص کاراکتر اپتیکال نیز درون رستر قرار داده شده‌اند تا متن درون تصویر را به متن قابل ویرایش در محیط CAD تبدیل کنند.

قیمت Raster Desgin

قیمت نرم افزار raster design دلار 2095 آمریکا است و هزینه‌ی عضویت سالانه‌ی ان نیز ۳۰۰ دلار آمریکا است.  پیشنهاد ما استفاده از لایسنس شبکه است زیرا رستر ابزاری است که کاربرد روزمره ندارد اما تمامی اعضای گروه نیازمند استفاده از آن خواهند بود. می توانید بدون نگرانی رستر را روی تمامی سیستم‌های خود نصب کنید و تنها از یک لایسنس شبکه استفاده کنید.

چه کسانی باید از نرم افزار raster design استفاده کنند؟

همه! در عصر مدرن تمامی صنایع به صورت مداوم از عکس‌ها در طراحی خود استفاده می کنند. چه به صورت مستقل و چه به صورت plug-in برای نرم افزار های CAD، نرم افزار raster design به سرعت تبدیل به یکی از ابزارهای طراحی مورد علاقه‌ی شما خواهد شد و تعجب خواهید کرد که بدون آن چقدر توانسته اید زنده بمانید!