در اين قسمت با توجه به کاربري‌‌‌هاي موجود در محدوده اقدام به پهنه بندي شده است‌. اساس پهنه بندي بر پايه ي کاربري‌‌‌هاي متشابه و مکرر در مجاور هم بوده است به گونه‌ای که ما در اين پروژه کاربری‌هايی که در مجاور هم  و يا عينا در حال تکرار هستند آن‌‌‌ها را در يک پهنه قرار داده‌ايم به طور مثال در حاشيه احمد آباد به دليل تکرار کاربري تجاری آن راسته به عنوان يک راسته تجاری در نظر گرفته شده است.

پهنه بندي کاربري‌‌‌ها

در ادامه به بررسی انواع پهنه بندی کاربری در شهرسازی میپردازیم:

پهنه مسکوني

بزرگ‌ترين پهنه موجود در محدوده پهنه مسکوني است که در نقشه به‌‌‌ هاشور زرد رنگ مشخص شده است.

حوزه‌‌‌هاي محلي

اين پهنه در داخل پهنه مسکوني قرار دارد و شامل مراکز محلات به محوريت مساجد است. به دليل تکرار برخي کاربري‌‌‌ها نظير: تجاري‌‌‌هاي محلي (ميوه فروشي‌، نانوايي، سوپرو…)، فضاي سبز و مکان استراحت و… در مجاورت مساجد به عنوان يک پهنه به نام حوزه‌‌‌هاي محلي در نظر گرفته شده‌اند‌. همچنين می‌بايست متذکر شد که کاربري‌‌‌هاي اين پهنه‌‌‌ها به گونه‌‌‌هاي متعدد در حال تکرار و توزيع در اطراف مساجد هستند.

تجاري شهري

اين پهنه شامل کاربري‌‌‌هاي تجاري با مقياس عملکردي شهري هستند. با توافق اعضا گروه سعي شده است تا کاربری‌هايی که در مقياس شهری عمل مي‌کنند از تجاري‌‌‌هايي که مقياس عملکردی آن‌‌ها در سطح ناحيه مي باشند جدا شوند تا بتوان برنامه ريزي دقيق تري براي آن‌‌ها صورت گيرد‌.

بنابراين راسته‌‌‌هاي خيابان‌هاي احمد آباد‌، اطراف ميدان تقي‌آباد و کوهسنگي به عنوان کاربري‌‌‌هاي مقياس شهري در نظر گرفته شده‌اند زيرا سطح خدمات آن‌‌ها به تمام شهروندان است.

تجاري‌‌‌هاي موجود در کناره پارک کوهسنگي نيز به دليل اينکه حتي زائران مشهد نيز از آن‌‌ها استفاده می‌کنند داراي عملکرد فرا شهري نيز هستند، به عنوان يک پهنه شهري در نظر گرفته ‌شده‌اند.

اين پهنه در نقشه با رنگ قرمز مشخص شده است.

تجاري‌‌ی ها ی منطقه و  ناحيه ای

به دليل اينکه برخي از کاربری‌های تجاري محدوده مورد استفاده عموم شهروندان قرار نمی‌گيرند و سطح عملکرد پايين تري نسبت به گروه شهری دارند به عنوان پهنه تجاري ناحيه اي در نظر گرفته شده اند‌.

از اين ميان می‌توان به کاربری‌های موجود در خيابان رضا، ابوذر، امام خميني و… که بر طرف کننده نياز‌‌‌های ساکنين آن نواحي است نام برد. اين پهنه با‌‌‌ هاشور‌‌‌های قرمز رنگ مشخص شده‌اند.

پهنه اداری

تکرار برخي از ادرات دولتي در مجاور هم‌، توليد يک پهنه اداري نموده است به طور مثال : در خيابان کوهسنگي  به دليل قرار گيري دادگستري‌، ادراره باغات آستان قدس رضوي و…. به عنوان يک پهنه اداري در نظر گرفته شده است. اين پهنه در نقشه با رنگ نارنجي مشخص شده است.

پهنه بندی

گردشگري و تفريحي

اين پهنه شامل پارک تفريحي – گردشگري کوهسنگي مي باشد اين پارک علاوه بر داشتن فضا‌‌‌هاي تفريحي داراي يک راسته تجاري‌، شهر بازي، هتل و… مي باشد ولي به دليل اينکه کاربري تفريحي – گردشگري آن از همه فعاليت‌‌‌هاي مذکور داراي اهميت و اولويت بيشتري مي باشد با توافق اعضا گروه به عنوان يک پهنه گردشگري و تفريحي آورده شده است و کاربري‌‌‌هاي ديگر نظير تجاري، شهربازي و… در واقع زير مجموعه‌‌‌های اين پارک هستند. نقش کليدي را فضاي پارک ايفا مي‌کند که در نقشه به رنگ سبز مشخص شده است.

بهداشتي – درماني

مجاورت چندين بيمارستان در حاشيه کوهسنگي و احمد آباد ايجاد يک پهنه درماني نموده است همچنين وجود مطب‌‌‌هاي پزشکان و آزمايشگاه‌‌‌هاي متعدد در مجاورت اين بيمارستان‌‌‌ها نيز بخش بزرگي از اين پهنه را به وجود مي آورد.

به همين دليل آزمايشگاه‌‌ها و مطب‌‌‌هاي مجاور بيمارستان قائم در حاشيه احمد آباد و بيمارستان‌‌‌هاي مهر و‌… در حاشيه خيابان کوهسنگي به عنوان پهنه درماني با‌‌‌هاشور آبي مشخص شده است.

پهنه بندی انتظامي

يکي از بزرگترين پهنه‌‌‌هاي موجود در محدوده پهنه بندی انتظامي است که شامل ارتش لشگر ۷۷، مهمانسراي ارتش‌، شرکت تعاوني ارتش، فرماندهي ارتش شرق کشور و… است به همين دليل به عنوان يک پهنه انتظامي درنظر گرفته شده است و با رنگ بنفش در نقشه آمده است.

پهنه باغات و مزارع

يکي ديگر از پهنه‌‌‌هاي موجود در محدوده پهنه بندی باغي مي باشد که شامل باغات و مزارع آستان قدس رضوي واقع در حاشيه خيابان کوهسنگي است و با‌‌‌هاشور سبز رنگ در نقشه آمده است.

استاد گرامي :

جناب آقاي مهندس مشهودي

دانشجويان:

سيد داوود صفوي- امير ابراهيم ابراهيمي

فاطمه محمدي پور- ناديا اکبريان

ارديبهشت 87

از این که این مطلب طراح شید را مشاهده کردید سپاسگزاریم.