مواردی که در این مقاله رندرگیری در اتوکد آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم:نرم افزار شناخته شده و فوق‌العاده حرفه‌ای اتوکد در شهرسازی دارای  قابلیت‌ها و توانایی‌های قدرتمند و حرفه‌ای می‌باشد که این نرم افزار را برای کارهایی چون  مدل سازی و طراحی های  دو بعدی و سه بعدی، که زمینه مناسبی برای برنامه ریزی زیرساخت ها در شهرسازی  فراهم می آورد و امکانات گسترده  و حرفه‌ای  را نیز در زمینه مدیریت برنامه ها و پروژه ها برای افرادی که در حوزه شهرسازی فعالیت می‌کنند، را ایجاد کرده است. کاربران و طراحان می توانند با استفاده از نرم افزار اتوکد در شهرسازی به طراحی و مدیریت آگاهانه و تصمیم گیری های هوشمندانه بپردازند و طراحی‌های حرفه‌ای و دقیقی را ارائه دهند. در حقیقت در میان نرم افزارهای طراحی،  اتوکد یکی از نرم افزارهای قدرتمند در زمینه شهرسازی می باشد و آموزش تخصصی و کاربردی اتوکد در شهرسازی سبب دستیابی به پیشرفت و موفقیت روز افزون در این زمینه می گردد و ‌می‌تواند موجب ایجاد پروژه‌هایی کاملا حرفه ای و دقیق شود. توسط ابزارها و قابلیت‌های موجود در نرم افزار اتوکد برای شهرسازی می توان مدل سازی های سه بعدی و هوشمندانه‌ای  را ارائه نمود و روند پروژه را با یک نظم مشخص و حرفه‌ای و بسیار دقیق  مدیریت نمود. استفاده از نرم افزار اتوکد در شهرسازی سبب بهبود کیفیت داده ها  شده و میزان بهره وری و کارآمدی  پروژه را به طور شگفت انگیزی افزایش داده است. مدیریت بهتر طرح های مربوط به شهرسازی از طریق این نرم افزار بسیار آسان و  امکان پذیر شده است و رضایت هم کاربران و هم مشتریان را به همراه داشته است. برای استفاده بهینه و کارآمد تر از این نرم افزار در حوزه شهرسازی، گذراندن یک دوره آموزشی مفید که می‌تواند شامل فیلم‌های آموزشی و یا کلاس و جزوات آموزشی شود، کمک بهینه‌ای به شما می‌کند تا بتوانید طراحی‌های دقیق تر و حرفه‌ای تری را ارائه دهید.

اهمیت گذراندن یک دوره آموزشی شهرسازی

با استفاده از نرم افزار اتوکد در شهرسازی می توانید از تکنیک ها و روش‌های جدید و  مدرن و بسیار جذاب برای طراحی‌هایتان استفاده کنید  و به این ترتیب با استفاده از این امکانات و ابزارهای موجود در این نرم افزار، طراحی‌های مورد نظر خود را به بهترین نحو ممکن  انجام دهید اما برای انجام این‌کار باید به‌طور کامل با این قابلیت‌ها و ابزارها آشنا باشید و برای یادگیری آن‌ها زمان بگذارید و همچنین کمی صبور و با حوصله باشید. به منظور یادگیری علاوه بر اینکه می‌توانید از فیلم‌های آموزشی و یا کلاس‌های آموزشی استفاده نمایید، می‌توانید از یک جزوه آموزشی کامل و صحیح نیز برای یادگیری با توجه به حوزه کاریتان استفاده نمایید.

همچنین از دیگر مزایای موجود در نرم افزار اتوکد در شهرسازی می توانیم به محیط دوستانه و ساده‌ای که این نرم افزار برای ارائه طرح‌های حرفه ای که بیانی روان و شیوا برای مشتریان و در نتیجه جلب رضایت آن‌ها خواهد داشت، اشاره نمود. از دیگر کاربرد اتوکد امکان استفاده از تصاویر بسیار زیبا و جذاب  دو بعدی و سه بعدی و همچنین   امکان استفاده از انیمیشن در پروژه ها می‌باشد. می‌توانید به راحتی مقیاس‌های دقیق  را برای طراحی‌ها محاسبه نمایید و مستندات خود را همیشه داشته باشید و در صورت لزوم آن‌ها را به راحتی تغییر دهید. بنابر موارد ذکر شده، اگر شما بتوانید یک دوره آموزشی حرفه‌ای را پشت سر بگذارید، قادر به استفاده از تمام قابلیت‌ها و امکانات این نرم افزار خواهید بود. امید است که مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

همان‌طور که ذکر شد نرم افزار AutoCAD Civil 3D یا همان اتوکد در شهرسازی نرم افزاری فوق العاده، بسیار کاربر پسند و کارآمد برای کمک به مهندسین  و متخصصین عمران و شهرسازی و تکنیسین های این حرفه در مدل سازی اطلاعات ساختمان و مستند کردن طرح های پروژه های اجرایی می‌باشد. از این نرم افزار می توان در تمامی مراحل یک پروژه از جمله طراحی، هماهنگی، تجزیه و تحلیل عملکرد پروژه، بررسی گزینه ها  اشاره کرد که در اغلب پروژه های مفید عمران و شهرسازی مانند طرح ریزی و پیاده سازی سیستم های حمل و نقل جاده ای، خشکی به صورت بسیار پیشرفته و توسعه یافته، مهندسی منابع آب استفاده نمود.

نرم افزار سیویل 3d

نرم افزار اتوکد در شهرسازی لایه ها و درجه های مختلفی در استفاده و کاربری ازآن در کاربردهای ساده تا طراحی های پیشرفته کاملاً شناخته نشده دارد. ابزارهای ایجاد شده و کاربردی در آن استفاده از این نرم افزار با محیط آشنای اتوکد را بسیار سریع تر و آسان تر می نماید. اشتراک کاری بین طراحی و طرح ریزی، فاصله مابین تصورات و ایده های مهندسین عمران، معماری و شهرسازی را تا مجسم نمودن و طراحی آن بسیار کم و یکی نموده است.

در واقع اتوکد در شهرسازی یک مسیر و روش استاندارد و مشخص مفید در سازماندهی طرح و مهندسی شهرسازی و عمران را ارائه می کند که باعث از میان رفتن خطاها و قابل درک و فهم بودن بین افراد مختلف خواهد شد. اطلاعات و داده های موجود در این نرم افزار مانند کتابخانه مواد و اشیاء و… کمک موثری در طراحی هوشمند و صحیح توسط کاربران این نرم افزار نموده و این نرم افزار را هوشمند نموده است. شما با استفاده از استاندارد ها و کتابخانه های موجود در محدوده خاص تعیین شده استاندارد و صحیح طراحی نموده و با تغییرات اشیاء در صورت خطا به شما اخطار داده یا توصیه های لازم را می نماید.

قابلیت های کلیدی اتوکد در شهرسازی

اتوکد در شهرسازی دارای قابلیت‌های گسترده و متنوعی برای متخصصین و مهندسین رشته شهرسازی وجود دارد که در ادامه مطلب نگاهی کلی به برخی از این ویژگی ها خواهیم انداخت، که برای مثال می‌توانیم به قابلیت‌های چون :

 • ایجاد راه، دالان، تونل و دهلیز و… به صورت اتوماتیک و استاندارد
 • توانایی ترازبندی و لایه بندی در اتوکد با سطح ها و زمین ها
 • سفارشی سازی محیط کاربری نرم افزار
 • مدیریت اطلاعات و اسناد و کاربران
 • امکان طراحی و انجام پروژه به صورت پویا، اقتصادی با استفاده از محاسبات اقتصادی بودجه و…
 • امکان مدیریت و طراحی لوله کشی ها به شکلی مطلوب
 • جزیه و تحلیل طرح ها
 • نوشتن توضح و حاشیه .
 • راهرو ها، کانال ها، دالان ها، دهلیزها، تونل های آماده و مطابق با استاندارد ها، به صورت از پیش طراحی شده .
 • ابزارهای قرینه سازی و آینه، ساخت و تکثیر نمودن مدل و یا قسمتی از طرح برای سرعت بیشتر‌
 • تجزیه و تحلیل های جغرافیایی و زمین شناسی.
 • ابزارهای شبیه سازی و نمایش تحلیل های بررسی شده .
 • امکانات موجود هماهنگ و مشابه با نقشه کشی جغرافیایی  اشاره نماییم.